Program-free similar cu programul AnexeCAD

Creat de diagodose2009, Oct 25, 2012, 04:18 PM

« precedentul - următorul »

diagodose2009

SubTitlu: compilare .DOC  in .LSP (100% sursa lisp)
-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
Noul modul .DLL din compilatorul  VLXC  ,compileaza fisiere .doc to autolisp -source.. (.lsp)
Practic ,se editeaza fisiere .doc in Word.exe, si se introduce un cod -script special (eu am atasat anexa5.jpg )aici o poza..
Rulati lisp-ul respectiv  si apare pe disk "anexa5.doc"
:hi:
In curand eu o sa postez un film : cum se compileaza cererile proprii in VLXC

Descarcare si testare la 
http://lisp2arx.3xforum.ro/topic/18/pp_topoglist/


332/453px 55.4KB

Modificat de diagodose2009 (30-08-2013 21:24:32)

george75m

Parerea mea: Anexe Cad isi face treaba foarte bine, sunt multumit de program, nu pierd timpul cu limbaje de programare, apar imbunatatiri la program, iar programatorul este receptiv la sugestii.
Mai am de spus ca are un pret rezonabil pentru cine-si pretuieste timpul de lucru.
Uneori ce este gratuit te poate incurca si pierzi mai mult incercand sa-l faci sa mearga.
Felicitari lui diagodose2009 pentru ceea ce a realizat, insa nu am inteles unde bate cu comparatiile fata de programul lui danco.

Modificat de george75m (25-10-2012 17:14:24)

John Doe

Felicitari si eu, si la fel nici eu nu inteleg desi pare destul de evident...

danco

Buna ziua. Postez aici pentru a felicita pe programator pentu initiativa lui si pentru realizare totodata.

Referitor la "Raspuns: pentru george75m de mai jos:
Eu nu am dorit sa fiu criiticat ca ii fur clienti lui danco.
Eu l-am sunat acum vreo 2luni sa ii spun de acest modul.. DLL.........
Acum modulul meu este in faza de testare dar peste 2 luni va fi gata. Acest modulul  se va adresa doar programatorilor LISP...... asa fiecare cu clienti lui.
Stima...."
Incercati sa fiti cat mai aproape de realitate si nu postati fapte si evenimente inexistente sau discutii in care sunt implicat eu decat daca acestea au avut loc. Cat despre  divergente... nu cred ca vor exista mai ales ca incercam sa fim de folos, bineinteles si sa acoperim nevoile de zi cu zi...
Nu sunteti obligat si nici nu am pretentia sa fiu contactat de dumenavoastra sau alt programator daca dezvolta o aplicatie "de tipul Anexe CAD". orice aplicatie poate fi mai buna si orice "client" (utilizator sau colaborator le spun eu-suna mai prieteneste) poate alege in functie de necestati si disponibilitate.

Inchei prin a va spune ca asteptam varianta completa pentru a o putea folosi, gratuit (spuneti) si imi permit sa postez aici doar pentru ca mi-am regasit numele. In continuare succes.

Modificat de danco (31-10-2012 10:38:34)

John Doe

Corect, danco. Daca mai era nevoie sa spun asta...

diagodose2009

#5
Versiunea mea de program postata pe internet, are bug-uri..
Daca un topograf doreste o versiune imbunatatita (cu putine bug-uri sa ma contacteze -contra cost ii fac o versiune buna si personlizata doar lui)
Eu intentionat nu am dorit sa dau public pe filesharing o versiune  a programului meu,
deoarece ,eu ii distrug piata programului "AnexeCad"
Daca programul meu face automat, identic cea ce face "AnexeCAd", si programul meu  este gratuit,atunci eu ii distrug piata lui "AnexeCAD". Piata mea de marketing  sau target-ului programelor mele nu este topografie-generare-cereri ",ci piata compilatoarelor LISP/C/C#/ARX/Delphi

Citat din: george75mFelicitari lui diagodose2009 pentru ceea ce a realizat, insa nu am inteles unde bate cu comparatiile fata de programul lui danco.

Eu ofer o alternativa la pret mai mic  decat anexeCAD

Modificat de diagodose2009 (10-06-2013 01:44:51)

danco

#6
Citat din: diagodose2009Piata mea de marketing  sau target-ului programelor mele nu este topografie-generare-cereri ",ci piata compilatoarelor LISP/C/C#/ARX/Delphi

Eu ofer o alternativa la pret mai mic  decat anexeCAD

...care nu este compilator "LISP/C/C#/ARX/Delphi"... Dar... succes in dezvoltarea aplicatiei draga diagodose2009 si asteptam cu nerabdare varianta fara bug-uri pentru a o testa, mai ales in lumina schimbarilor din Regulamentul ce urmeaza. Am trecut si eu prin faza de "ofer aplicatie ce are probleme", am reglat si "tunat" multe din ideile mele pentru a ma alinia cerintelor "judetene sau personale" multumita utilizatorilor (carora le multumesc nespus pe aceasta cale) si, daca in VB e destul de greu, ca modificari de text in modele e destul de greu.. ce sa mai zic in lisp sau ARX sau...

Modificat de diagodose2009 (10-06-2013 01:44:51)

John Doe

@diagodose2009: prieteneste iti spun, incearca sa te exprimi mai clar. Nu sunt singurul care nu prea intelege ce vrei sa spui, iar chestia asta nu te avantajeaza deloc.

AlexGIS

#8
Citat din: diagodose2009SubTitlu: compilare .DOC  in .LSP (100% sursa lisp)
-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
Noul modul .DLL din compilatorul  VLXC  ,compileaza fisiere .doc to autolisp -source.. (.lsp)
Practic ,se editeaza fisiere .doc in Word.exe, si se introduce un cod -script special (eu am atasat anexa5.jpg )aici o poza..
Rulati lisp-ul respectiv  si apare pe disk "anexa5.doc"
:hi:
In curand eu o sa postez un film : cum se compileaza cererile proprii in VLXC

Descarcare si testare la 
http://lisp2arx.3xforum.ro/post/22/1/DOWNLOADING_CLICK_HERE_

Am o astfel de "aplicație" dar nu am găsit necesar să o pun pe forum. La cerut bani pe ea nici nu m-am gândit. Ce încerci tu să faci se poate realiza foarte simplu cu un fișier word de tip template, cu câmpuri populate dintr-un formular word doc/docx.

advex

#9
Citat din: diagodose2009Versiunea mea de program postata pe internet, are bug-uri..
Daca un topograf doreste o versiune imbunatatita (cu putine bug-uri sa ma contacteze - contra cost ii fac o versiune buna si personalizata doar lui)...

Sinceritatea nu deschide intotdeauna usile, cum s-ar parea.
(Marin Preda)

Dupa titlul postarii "Program-free..." se adevereste si celebra legatura dintre gard si leopard...

diagodose2009

RE:  succes in dezvoltarea aplicatiei draga diagodose2009 si asteptam cu nerabdare
Multumesc, danco, tu imi dai mana libera..si pot posta free acest program si public

danco

#11
Citat din: diagodose2009RE:  succes in dezvoltarea aplicatiei draga diagodose2009 si asteptam cu nerabdare
Multumesc, danco, tu imi dai mana libera..si pot posta free acest program si public

Nu inteleg de ce folosesti parti din mesajele personale. Dai dovada de multa neseriozitate facand asta dar ma rog, nu sunt eu in masura sa critic modul tau de intelegere a "mesajelor personale". Iar daca tot le faci publice, fa-le in intregime, nu extrage de acolo ceea ce iti convine sau "da" bine pe ecran.
Despre "mana libera" la care faci referire nu stiu ce sa inteleg... pot fi rautacios sau corect, spunandu-ti ca sustin orice e in ajutorul utilizatorilor, de orice natura, atat timp cat nu deranjeaza. Iar pe aceasta cale iti comunic foarte clar: NU MAI FOLOSI NUMELE MEU SI AL APLICATIILOR MELE PUBLIC, NU TE SUSTIN IN NICI UN FEL SI NU MA INTERESEAZA ACTIVITATEA TA atat timp cat o faci in acest fel. Nu vreau sa fiu asociat sub nici o forma cu tine, am discutat asta si telefonic in urma insistentelor tale. Motivul... unul foarte clar: nu imi place cum prezinti situatia.

Scuze celorlalti membri dar sunt constient ca toti avem locul nostru sub soare. Important e sa nu facem umbra degeaba sau in defavoarea altora, mai ales intentionat.

Multumesc.

Modificat de danco (13-06-2013 12:22:37)

John Doe

@danco: nu esti singurul care dezaproba aceste lucruri... fiindca deja a devenit suparator, vom vedea cum putem rezolva astfel de situatii; prin discutii libere nu cred.

advex

#13
Citat din: diagodose2009...
In curand eu o sa postez un film...

Sa fie unul romantic, de dragoste, nu ne place violenta... :)



Fiti mai ingaduitori, diagodose este o aparitie deosebita pe forum. Postarile lui sunt ca niste enigme, niciodata nu esti sigur ca ai inteles corect mesajul!
El duce o lupta apriga cu autolispul, compilatorul VLXC face victime pe aici si pe alte forumuri.

Modificat de advex (13-06-2013 21:54:46)

John Doe

Corecta si asta, apreciez. Dar de obicei... eu rezolv problemele, nu traiesc cu ele.