trasare cu topcon GR-3

Creat de iacob_geodezie, Aug 14, 2013, 12:31 AM

« precedentul - următorul »

iacob_geodezie

As avea nevoie de putin ajutor. Daca cineva mai foloseste GPS topcon gr3 pentru a trasa puncte ce setari trebuie facute referitor la parametrii si in ce sistem se traseaza? Pana acum foloseam un Trimble R6 si trasam coordonate geografice.(transformate din stereo 70.) deocamdata fac doar masuratori cu acest aparat si merge destul de bine. daca cineva ma poate ajuta raman recunoscator.

Mit

Daca nu ai implementat transdatul, atunci faci cum ai facut cu R6 .

iacob_geodezie

Nu am implementat TransDat-ul nici pe R6 nici pe topcon, dar in prealabil transformam coordonatele la birou si le introduceam manual. Problema e ca nu reusesc sa introduc coordonate geografice in topcon deoarece lucreaza direct pe stereo dar cu un geoid EGG97-QGR (nu are disponibil alt ``Geoid File Format``).Am incercat sa trasez direct pe stereo70 dar am erori de vreo 20-30 cm pe x si y.

Mit

Atunci, la birou, atasezi jobului un set de parametri, pe baza carora ai un stereo 70 local si acelasi set de parametri il implementezi si in controller (in GPS). Incarci stereo 70 local si trasezi. Atentie la parametri !  :hi:

iacob_geodezie

Tocmai pentru acesti pasi as avea nevoie de putin ajutor deoarece n-am mai lucrat cu acest aparat. O sa incerc totusi sa fac lucrul acesta. Multumesc de informatii si daca puteti explica putin mai pe larg raman recunoscator.

bad wolf

Eu te sfatuiesc sa apelezi la Geodis di Brasov pentru a-ti face o resoftare.
Iti reamintesc ca Topcon nu foloseste TransDta  ci propriile softuri pentru Stereo '70 si din experienta iti spun ca au precizi mult mai buna decat TransData.
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianc

Eu folosesc la serviciu. Spune-mi ce controller ai si ce versiune de soft ai pe el si iti descriu pas cu pas ce trebuie sa faci pentru destul de multe situatii.
La muncă! nu la întins mâna.

iacob_geodezie

Controller-ul e FC-250 si folosesc TopSurv 8 ca si soft. Petru masurare erau facute setarile si n'am mai schimbat nimic. Am incercat sa schimb setarile intr'un job si am probat mai multe lucruri pentru a putea trasa, insa n'am reusit inca. Pentru descarcarea datelor masurate folosesc TopconTools. Multumesc.

Modificat de iacob_geodezie (14-08-2013 13:48:16)

adrianc

De la Topsurv 8.1 e implementat gridul de la Transdat din 2010. Deci pe partea de teren nu ar trebui sa fie probleme.
Nu stiu cum urci coordonatele de trasat in controller dar daca iti creezi joburi in Topcon Tools si apoi le deschizi cu Topsurv se poate sa ai niste probleme, in functie de versiunea de Topcon Tools folosita. Pana la 8.2 nu are ultimul grid de la Transdat implementat.
Am observat ca punctele sunt salvate in joburi ca si coordonate WGS cu un sistem de proiectie atasat. Daca versiunea de pe PC e ai veche de 8.2 si tu introduci in ea puncte in stereo 70, le transforma in WGS cu "niste parametri" apoi la incarcarea in Topsurv, le transforma inapoi in stereo cu "alti parametri." De aici probabil diferenta ta de 20-30 de cm.
La muncă! nu la întins mâna.

iacob_geodezie

Ce am incercat eu e ca am introdus coordonatele direct in controller intr'un job facut in controller in sistem stereo 70. Doar ca la setari era geoidul EGG97-QGR. Iar la datum am 7 parametrii de translatie care nu'mi dau seama de unde au fost luati.

adrianc

Geoidul nu are nici  o treaba cu x si y. E doar un datum vertical.
Daca zici ca ai EGG97-QGR inseamna ca ai stereo 70 instalata. Si e normal sa iti afiseze 7 parametri undeva (probabil determinati local din grid), dar el foloseste gridul din TransDat.
Mergi la Job->Config survey si la GPS+Config dai pe butonul cu 3 puncte (...) sau more sau edit, selectezi configuratia pe care o folosesti tu (My RTK, My network RTK, Orange/Vodafone/Cosmote, sau cum o ai denumita acolo) si ii dai Edit. Navighezi prin ferestre pana gasesti Coord System si la Projection dai din nou pe butonul cu 3 puncte si dai sa le afiseze pe toate. Alege Europe->Romania->Stereo 70, la datum nu ar trebui sa te lase sa modifici si la Geoid Alefi EGG97-QGR.
Daca Stereo 70 nu e in Europe->Romania il mai poti gasi in root (adica dai in jos pana il gasesti).
In principiu, cam asta e.
Mergi la Stakeout, alegi metoda de trasat, selectezi punctul si mergi unde te duce.

Daca nu gasesti deloc Stereo 70, trebuie sa downloadezi si sa instalezi ultima versiune de TopSurv de aici http://topconsupport.com/" target="_blank">http://topconsupport.com/ Tot de la linkul acesta poti downloada manualul (de la TopSurv) si o gramada de alte chestii care te intereseaza sau nu.
Nu iti recomand sa faci asta singur dar, daca doresti, iti explic si asta.
La muncă! nu la întins mâna.

iacob_geodezie

Imi cer scuze ca nu am mai revenit cu un raspuns mai repede dar intre timp am primit inapoi gps-ul Trimble si nu prea am mai avut timp sa verific trasarea din nou cu setarile noi pe Topcon. in principiu m-am mai uitat putin peste el si asa era setat. doar ca la Projection am gasit vreo 2 sau 3 Stereo 70 si nu am schimbat intre ele sa vad ce da. cand o sa reusesc o sa revin cu informatii. multumesc din nou.