Rolul compensarii unei retele libere

Creat de SebastianC, Aug 04, 2013, 12:04 AM

« precedentul - următorul »

John Doe

Compensarea inseamna constrângerea unor valori masurate, pe baza unor seturi de date fixe (punctele vechi) in vederea eliminarii impreciziilor de masurare. Daca compensez si punctele de sprijin nu se mai numeste compensare, ci un fel de "armonizare" a masuratorilor, fara nici o baza si fara nici o garantie de eliminare a erorilor.
Si nu mai zic nimic, de aici incolo depinde ce vrea sa inteleaga fiecare ca inseamna compensarea. Oricum, daca ne inscriem in tolerantele acceptate e ok.

Modificat de John Doe (05-08-2013 17:45:26)

adrianc

La muncă! nu la întins mâna.

John Doe

Daca citesti de la coada la cap ce am zis eu, realizezi cum ai zis tu.
Nu vreau sa dezbat probleme de semantica genul sinonime sau omonime ale temenilor "constrângere" , "armonizare". Mai ales ca nu era o explicatie tehnica detaliata care sa contina si toti termenii agreati de omul de la magazin ("considerate" fixe - normal ca asa este, ce-ai crezut? ca m-am nascut ieri, eventual).

Si eu te pot contrazice/corecta pe afirmatiile tale, dar o atare dezbatere nu-si are sensul. Tu compenseaza cum stii tu, eu cum stiu eu si gata. Am mai spus o data, in timp am intâlnit mai multe moduri de a privi compensarea retelelor, unele asemanatoare altele profund diferite dar nici una cu argumente imbatabile - motiv pentru care nu doresc sa particip la dezbateri pe tema asta.

In rest, cele bune.