Rolul compensarii unei retele libere

Creat de SebastianC, Aug 04, 2013, 12:04 AM

« precedentul - următorul »

SebastianC

Buna ziua,

Am o mica nelamurire in ceea ce priveste rolul compensarii unei retele libere. Procedeul l-am inteles, insa m-ar interesa in ce situatii, intalnite in practica, se aplica? Un exemplu pe care l-am gasit ar fi intr-o retea de microtriangulatie pentru urmarirea deplasarilor/deformatiilor unei cladiri. Ce altceva ar mai fi?

John Doe

Controlul masuratorilor / cresterea preciziei.

SebastianC

De exemplu: - calculez coordonatele a doua puncte cu GPS-ul (GPS1&GPS2). Imi transmit inca 2 puncte noi de statii (S1&S2), facand toate combinatiile de vize intre cele 4 puncte. Pentru cresterea preciziei retelei ar trebui abordata prelucrarea ca o retea libera, nu cea constransa pe punctele GPS1&GPS2?

John Doe

In principiu, cred ca nu e indicat sa combini prea mult metodele intre ele. Doar daca esti obligat asa, de ochii lumii adica OCPI. Cele mai bune rezultate le obtii lucrând cat mai bine cu aceeasi metoda de determinare, iar daca vrei precizie mai mare sau verificare la GPS poti redetermina punctele de mai multe ori. Numai ca la GPS e putin mai complicat, daca te verifici cu 5 sateliti ce ai determinat cu 12 nu e bine - asta tine de priceperea si experienta fiecaruia.
In principiu, reteaua cu puncte determinate GPS nu e considerata o retea libera dn moment ce are puncte clar determinate si compensate din softul GPS, adica puncte de referinta. Nu te opreste nimeni sa compensezi ce vrei tu, dar fa-o cu masuratori de precizie mai buna decat cele folosite initial.

SebastianC


george75m

Este recomandat ca o retea GPS sa fie compensata prima data avand referinta un singur punct vechi, pentru a corecta posibilele probleme ale masuratorilor, apoi se introduc si celelalte puncte de control si se compenseaza inca o data, coordonatele cele mai probabile ale punctelor noi fiind astfel determinate in functie de toate punctele de control.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

george75m

Punctele noi le determin avand ca referinta cel putin 2 borne de clasa C sau B din reteaua nationala GPS, avand coordonate in WGS84.
Transformarea in coordonate Stereo 70 o fac cu Transdat.

Cat despre compensarea minimala care se aplica prima data,  am citit in manualul GNSS Solutions:
"The first stage of adjusting your data set is to perform a minimally constrained adjustment; the final product of this stage will be a blunder-free adjustment.
.....
The first test GNSS Solutions performs is the Network Connectivity test. This test ensures that the network does not contain any subnetworks that are not connected
.....
If this test fails, there are actually two or more unconnected networks in the project. You must either observe more vectors to connect the networks, exclude the vectors for all but one of the networks, or create a new project for each network.
GNSS Solutions then performs a Chi-Square test
....
After passing the Chi-Square test, the program performs a Tau test for each vector. A Tau test is performed on the residuals of each vector as a test for blunders.
...
If more than one control point was entered in the Control Positions tab and only one was held fixed (remember that you should hold no more than one fixed at this stage), GNSS Solutions performs a control tie analysis automatically.
This test provides an indication of how well your survey agrees with the established control you have entered. If the ties to one of the control points fail and are significantly larger from ties to other control points, then there is good reason to suspect that that control point may be in error. This control point should not be used in the constrained adjustment.
Once you have completed the minimally constrained adjustment and have ensured that your network is free of blunders, you can hold fixed all of the control points you have available and perform a constrained adjustment to derive final site positions and network accuracy.

Constrained Adjustment
The purpose of this final stage is to adjust your network, holding all your control points fixed to obtain final positions that are consistent with the established control."

Modificat de george75m (04-08-2013 23:03:47)

goguletz

@SebastianC
Iti recomand sa faci un mic test:
1. Compensare constransa pe puncte de coordonate cunoscute (cele doua puncte GPS).
2. Compensarea unei retele libere.

Compara coordonatele obtinute pentru punctele noi de statie (S1, S2) si vezi daca ai diferente mari.

Poti sa mai faci un test simplu: masoara distanta intre cele doua puncte GPS cu statia totala (dar sa fii sigur ca cel de la jalon stie ce face) si compara cu distanta calculata din coordonate.

SebastianC

@goguletz
Buna idee. Dar am 1 intrebare:
1. Aproximativ care ar fi diferenta admisa intre distanta calculata cu statia totala intre punctele GPS si intre cea determinata din coordonatele lor?

In cazul compensarii ca o retea libera, si coordonatele punctelor GPS vor primi corectii. Atunci voi putea compara diferentele dintre distanta din coordonate si cea totala in 2 cazuri. Iar in functie de asta imi aleg rezultatele pe care sa le folosesc in urma compensarii?

*Sper ca m-am facut inteles. Uneori nu sunt prea explicit.

SebastianC

Corectie: ,,Atunci voi putea compara diferentele dintre distanta din coordonate si cea determinata cu statia totala in 2 cazuri"

Mit

Punctele GPS sunt deja compensate datorita transdatului.
Cand masori cu st.totala trebuie sa ai in vedere sa reduci distantele la planul de proiectie.
Diferentele intre ce masori cu ST si cele rezultate din coord. punctelor GPS vor fi mai mari sau mai mici in functie de pozitia ta fata de centrul proiectiei.

SebastianC

Asa e, dar in cazul compensarii ca o retea libera, punctele luate cu GPS-ul vor ,,suferi" inca o corectie, pe langa cele facute de soft-ul de prelucrare a datelor GPS. Punctele cunoscute sunt ,,tratate'' si ele ca fiind provizorii.

Din cate am inteles de la ,,Jhon Doe" metoda compensarii ca o  retea libera e folosita pentru controlul masuratorilor / cresterea preciziei. De asemenea, voi incerca ceea ce a propus ,,goguletz" mai sus. Daca intereseaza pe cineva, voi reveni cu rezultatele/concluziile obtinute

goguletz

@SebastianC
Diferenta dintre distanta calculata din coordonate si distanta masurata cu ST (redusa la planul de proiectie) poate fi admisa/respinsa functie de precizia dorita/impusa.

In cazul compensarii unei retele libere, aceleasi corectii nu se mai aplica doar la punctele noi, ci si la cele considerate vechi/fixe. Cu alte cuvinte, corectia pe intreaga retea se imparte uniform pe toate punctele.

Totul tine de precizia ceruta. S-ar putea sa gresec dar o sa dau totusi doua exemple:
1. Daca precizia de determinare a punctelor G1 si G2, determinate prin tehnologie GPS, este de 5-6 cm, atunci poate ar fi bine sa compensezi ca o retea libera.
2. Daca precizia de determinare a punctelor G1 si G2 este de 2-3 cm, atunci poti face compensare unei retele constransa pe puncte de coordonate cunoscute.
Valorile din cele doua exemple pot sa difere functie de precizia ceruta.

Mit