trasarea axelor constructiilor pe balize

Creat de cadian, Ian 29, 2013, 10:04 AM

« precedentul - următorul »

cadian

Buna. Va rog sa ma ajutaiti in a explica cum se realizeaza trasarea axelor constructiilor pe balize. Precizez ca am doua puncte de orienare si planul constructie in format dwg. Multumesc

cadian

Constructia e una mica, de aprox 5 pe 5.m si adanca de 4 m.

TopoLogiC

Depinde ce statie totala folosesti... Daca lucrezi cu Leica, poti folosi programele Construction Line sau Reference Line... dupa ce trasezi intersectiile de axe, alegi doua puncte pe un ax, programul iti calculeaza o dreapta ce trece prin aceste puncte si din aproape in aproape trasezi pe balize.
Sau, daca ai un laptop la tine... ridici axul longitudinal al scandurii balizei raportezi punctele, intersectezi axele constructiei cu axul scandurii , scoti coordonate intersectiilor, le incarci in statie si trasezi...

cadian

Statia mea e mai veche. Recelta 15 . Ma gandeam sa desenez in autocad 4 puncte perpendiculare pe colturile constructiei la o distanta de 2 m fata de acestea. Apoi extrag coordonatele si le trasez in teren. Apoi cu ata legata de ele la intersectia atelor sa fie coltul constructiei. La fel si pentru axe. Ce parere aveti ?

bad wolf

#4
Citat din: cadianStatia mea e mai veche. Recelta 15 . Ma gandeam sa desenez in autocad 4 puncte perpendiculare pe colturile constructiei la o distanta de 2 m fata de acestea. Apoi extrag coordonatele si le trasez in teren. Apoi cu ata legata de ele la intersectia atelor sa fie coltul constructiei. La fel si pentru axe. Ce parere aveti ?

E bine. Dar nu determini puncte fata de colturile cladiri ci fata de axele constructiei(pot sa fie la 2 m sau la distanta mai mare sau mai mica in fuctie de conditiile de lucru), asa rezulta o prelungire a axelor cu aceiasi distanta. In punctele astfel trasate in teren -vei construi baliza , o vei ridica la cota( pe o scndura orizontala )+/_ 0.00 si in puntele astfel determinate bati un cui (balizele se construiesc la ambele capete ale axelor) si astfel prin intinderea unor sfori pe doua axe perpendiculare determini punctele de intersectie ale axelor reale. Transmiterea punctelor in safatura se face cu firul cu plimb de la intesectia acestor sfori sau cabluri subtiri. Sper ca am fost destul de explicit.

Modificat de bad wolf (30-01-2013 00:41:36)
Sper sa gasesc cararea corecta !

cadian

Multumesc mult. Nu stiam cum sa fac si nu stiam daca metoda mea e una buna. nu am mai vazut cum se procedeaza la ridicarea balizelor. Multumesc

AlexGIS


cipry

Salut,
nu e obligatoriu sa folosesti ate, sfori si fire cu plumb daca nu ai un program de trasat linii in statie. Poti foarte bine sa rotesti desenul cu tot cu punctele de control pe o directie paralela cu cea a axelor de coordonate. Pentru usurinta in calcul poti sa mai translatezi desenul tau astfel incat intersectia axelor constructiei din partea stanga-jos sa fie intr-un punct de coordonate cu valori rotunde (ex x=300.000 si y=500.000). Dupa aceea extragi coordonatele punctelor de control si iti notezi valorile ce corespund fiecarei axe de constructie.
Metoda merge doar daca statia ta iti afiseaza coordonate si axele constructiei sunt perpendiculare intre ele.

cadian


cadian

1 metru este peste teren. Constructia in intregime are 4.60 m . E o statie de epurare.

AlexGIS

jos

Modificat de AlexGIS (29-01-2013 17:56:11)

AlexGIS

#11
Citat din: cadian1 metru este peste teren. Constructia in intregime are 4.60 m . E o statie de epurare.
N-am priceput. Dacă terenul e plan, trasezi două intersecţii şi de acolo pleci cu balize. Dacă terenul e săpat, normal că nu ai cum să intri în groapă şi atunci trasezi un ax offset. E cel mai simplu. Metoda ta are nişte neajunsuri atât teoretice cât şi practice... mai ales practice. Teoretice pentru că, în loc să laşi aparatul să îţi facă axele, te bazezi pe precizia pct trasate. Practice pentru că pleci din birou cu un offset şi ajungi în teren unde trebuie să recalculezi în cazul în care amenajarea şantierului nu-ţi permite să trasezi ce ai offsetat tu la 2 metri.

Modificat de AlexGIS (29-01-2013 19:56:38)

cadian

Terenul e sapat . Constructia are 4.60 adancime dintre care 3.60 sapat si un metru peste terenul natural. Am trasat pe terenul natural colturile cladirilor dar pentru a face cofragul construcorul are nnevoie de o sapatura mai mare in latime. Din aceasta cauza am nevoie de balize.

cipry

Sforile si firu cu plumb le folosesc mesterii care fac constructia. Imi sustin ideea ca axele trebuiesc trasate direct cu statia si prisma mica. N-are nici o treaba diferenta de nivel existanta pe teren. Maxim dai o ruleta de verificare.
Daca nu te descurci roaga un mester sa o traseze el ca sigur are o varianta mai buna decat a ta.

bad wolf

Cred ca n-ati inteles  @ cadian ne-a cerut ajutorul sa-i spunem cum se ridica axele pe balize pentru a putea "mesteri" lui cipry sa lucreze.
Asta i-am explicat pas cu pas.
Obserb insa ca voi nu va puteti deslipi de statia totala si nu intelegeti care-i problema cu balizele. Daca nu o stiti va sugerez sa mai puneti mana pe carte.
Fara suparare,dar omul va intreaba despre Logan si voi ii povestiti despre BMW.
Sper sa gasesc cararea corecta !