propunere de APARTAMENTARE

Creat de vsor, Sep 24, 2014, 03:30 PM

« precedentul - următorul »

vsor

Buna ziua?
Stie cineva cum trebuie sa arate si ce trebuie sa contina o propunere de apartamentare pe nivele, la un bloc de locuinte nou construit si inscris in CF? In Ordinul 700 nu exista un model (anexa) cu privire la acesta.

mcozmoiu

daca blocul este inscris in cf nu faci apartamentare ci pru si simplu intabulezi apartamentele din acel bloc

vsor

blocul este inscris in CF, insa este bloc nou, are un singur proprietar si vrea sa vanda apartamentele.

Mit

#3
Citat din: mcozmoiudaca blocul este inscris in cf nu faci apartamentare ci pru si simplu intabulezi apartamentele din acel bloc

Sigur stii ce zici? Nu induce in eroare neinitiatii...

severcoman

#4
Citat din: mcozmoiudaca blocul este inscris in cf nu faci apartamentare ci pru si simplu intabulezi apartamentele din acel bloc

da, daca blocul este inscris in CF, ca sa intabulezi pur si simplu apartamentele din acel bloc ...faci apartamentare.

mcozmoiu

am si eu o intrebare DUPA CE REGULAMENT VA GHIDATI VOI??????????????([servcoman;mit)
in aceasta vara am intabulat 20 de apartamente dintr-un bloc  inscris in CF
cititi si voi regulamentul(ordinul 700/2014) si vedti singuri ce spune acolo...NICI O VORBA DESPRE APARTAMENTARE
pentru ce sa faci o apartamentare intr-un condominiu(bloc) inscris in CF?????? cand acel condominu(bolc)este format din apartamete!!!!!!!!!!!!!!!!

AlexGIS

#6
Citat din: mcozmoiuam si eu o intrebare DUPA CE REGULAMENT VA GHIDATI VOI??????????????([servcoman;mit)
in aceasta vara am intabulat 20 de apartamente dintr-un bloc  inscris in CF
cititi si voi regulamentul(ordinul 700/2014) si vedti singuri ce spune acolo...NICI O VORBA DESPRE APARTAMENTARE
pentru ce sa faci o apartamentare intr-un condominiu(bloc) inscris in CF?????? cand acel condominu(bolc)este format din apartamete!!!!!!!!!!!!!!!!
Cred că ai înțeles greșit. Trebuie apartamentare. Construcția (blocul) probabil este înscrisă în CF dar nu și apartamentele. Prin apartamentare se  deschide carte colectivă și se intabulează apartamentele.

@vsor
Improvizezi, la fel cum s-a făcut și până acum (634).

AlexGIS

#7
@mcozmoiu
Citat4.3.2. Apartamentarea/subapartamentarea/reapartamentarea
4.3.2.1. Documentația de apartamentare a unei construcții – condominiu pentru înființarea unor unități individuale
Art. 138. (1) Apartamentarea este operaţiunea de împărţire a unei construcţii – condominiu, înscrisă în cartea funciară, în mai multe unităţi individuale care se înscriu în cărţi funciare individuale. Prin operaţiunea de apartamentare se stabilesc şi se înscriu în cartea funciară colectivă părţile comune şi cotele din părţile comune, aferente fiecărei UI.
(2) În lipsa unei stipulaţii contrare existente în titlurile de proprietate, cotele-părţi se stabilesc prin raportarea suprafeţei utile a fiecărui spaţiu locativ la totalul suprafeţei utile a spaţiilor locative din clădire.
Art. 139. Construcțiile nefinalizate, înscrise în cartea funciară, care nu au proces verbal de recepție la terminarea lucrărilor, nu pot fi apartamentate.
Art. 140. Apartamentarea este o operaţiune pe flux întrerupt şi se realizează cu parcurgerea următoarelor etape:
a)   recepţia documentaţiei cadastrale de apartamentare;
b)   întocmirea actului de apartamentare în formă autentică, ori emiterea hotărârii judecătoreşti;
c)   înscrierea actului de apartamentare.

mcozmoiu

eu am inteles foarte bine si am citit pana la capat "Prin operaţiunea de apartamentare se stabilesc şi se înscriu în cartea funciară colectivă părţile comune şi cotele din părţile comune, aferente fiecărei UI"

mcozmoiu

peratiunile care se fac la un condominbloc) nou sunt:
1. inscrierea in CF a condominiului(blocx)
2. deschiderea unei carti funciare colective si inscrierea in aceasta părţile comune şi cotele din părţile comune,     aferente fiecărei UI
3. intaburarea FIECARUI APARTAMENT din condominiu(bloc)

severcoman

#10
Citat din: mcozmoiueu am inteles foarte bine si am citit pana la capat "Prin operaţiunea de apartamentare se stabilesc şi se înscriu în cartea funciară colectivă părţile comune şi cotele din părţile comune, aferente fiecărei UI"

... probabil ai citit doar capatul...,
dar vezi ca sunt mai multe/de citit!

severcoman

#11
Citat din: mcozmoiuperatiunile care se fac la un condominbloc) nou sunt:
1. inscrierea in CF a condominiului (blocx)
2. deschiderea unei carti funciare colective si inscrierea in aceasta părţile comune şi cotele din părţile comune,     aferente fiecărei UI
3. intaburarea FIECARUI APARTAMENT din condominiu(bloc)

1. bloc > si nu numai  (reciteste mesajul lui AlexGIS - pct. 4.3.2., 4.3.2.1.; Art. 138, 139, 140...) orice constructie, xondominiu - poate fi si doar tip parter, cu mai multe apartamente;
2. explica-ne ce inseamna "deschiderea unei carti funciare colective si inscrierea in aceasta părţile comune şi cotele din părţile comune, aferente fiecărei UI", poate nu e prea clar...

mcozmoiu

o catre funciara poate fi deschisa numai cu acordul tuturor proprietarilor apartamentelor iar in ea se trec cotele indivize al apartam precum si partile comune al blocului(sacar interioare, etc) iar dupa aceasta se face intabularea apartamentelor di bloc

severcoman

#13
Citat din: mcozmoiuo catre funciara poate fi deschisa numai cu acordul tuturor proprietarilor apartamentelor ...

(tare si asta!
nici nu vreau sa ma gandesc la cei din Bucuresti, blocuri cu multe scari si etaje, iar proprietarii prin lume....inchipuieti ce inseamna acordul tuturor proprietarilor!... )

dar poti continua sa ne explici mai departe : cum se inscriu cotele astea "indivize ale aprtamentelor si partile comune ale blocului" ?!, ca noi nu prea ne prindem !

mcozmoiu

hai ca deja ma plictisesc comentariile tale, eu am facut o asemenea lucare si iti spun cum am facut iar lucrarea a iesit si este ok, api am facut intabularea apartamentelor.........................FACETI VOI CUM VRETI