teren intravilan extravilan

Creat de vladutz_manea, Apr 10, 2014, 04:06 PM

« precedentul - următorul »

vladutz_manea

am fost contactat de catre o persoana pentru executia unei lucrari de cadastru..persoana respectiva avea un TP in urma caruia era proprietara pe un teren intravilan/extravilan..i-am spus ca se fac 2 lucrari si ca intravilanul va primi un numar cadastral si extravilanul alt numar cadastral...Persoana in cauza mi-a spus sigur ca exista acum, de curand, dat un decret sau o lege in urma caruia se poate executa o singura lucrare..stie cineva, ceva, despre astfel de lege? sau daca urmeaza sa se aprobe o astfel de lege ??

george75m

Exista o circulara recenta a ANCPI in care se specifica faptul ca daca limita intravilanului traverseaza un imobil, se fac doua documentatii legate, cu doua numere cadastrale.
Persoana in cauza s-a referit probabil la faptul ca s-a actualizat PUG-ul si terenul lui se afla complet in intravilan, caz in care se face o singura documentatie si primeste un singur nr. cad. In acest caz, se cer o adeverinta, copie a HCL si copie PUG pe zona respectiva.

vladutz_manea

multumesc mult pentru promtitudine si pentru raspuns...terenul nu este intravilan prin pug...nu ma avantajeaza cu nimic sa bag lucrarile legate...taxa este tot 240lei..doar ca o sa pot pune la lucrari un singur rand de acte...o sa ma interesez si maine la ocpi..

AlexGIS

@vladutz_manea
Persoana respectivă are dreptate. La SV se face o singură documentație cu un imobil format din două parcele intravilan + extravilan. În CP la parcela din extravilan se debifează "Intravilan".

george75m

Esti sigur ca la SV mai este valabila metoda asta ? Ma confrunt chiar acum cu o situatie asemanatoare: eu am 5 ari intravilan conf. TP, iar restul de 60 ari sunt extravilan.
Daca iau limita intravilanului aflata la OCPI, totul este intravilan.
Daca ma uit la limita din PUG, tot terenul este complet extravilan.
In teren, casa, anexele si curtea dintre ele se intind pe 9 ari. Totul este construit fara Autorizatie, inainte de anul 2001. M-am gandit sa incerc sa intabulez casa si o anexa pe 5ari in intravilan, iar restul terenului si cu celelalte constructii in extravilan. Oare se pot inscrie aceste constructii in extravilan cu Anexa 17 ?

AlexGIS

#5
Citat din: george75mEsti sigur ca la SV mai este valabila metoda asta ?
Da.
Citat din: george75mMa confrunt chiar acum cu o situatie asemanatoare: eu am 5 ari intravilan conf. TP, iar restul de 60 ari sunt extravilan.
Daca iau limita intravilanului aflata la OCPI, totul este intravilan.
Daca ma uit la limita din PUG, tot terenul este complet extravilan.
In teren, casa, anexele si curtea dintre ele se intind pe 9 ari. Totul este construit fara Autorizatie, inainte de anul 2001. M-am gandit sa incerc sa intabulez casa si o anexa pe 5ari in intravilan, iar restul terenului si cu celelalte constructii in extravilan. Oare se pot inscrie aceste constructii in extravilan cu Anexa 17 ?

Cred că trebuie să te intereseze doar limita de intravilan pe care o folosește OCPI-ul tău atunci când verifică amplasamentul imobilului. Conform limitei de la OCPI terenul tău pică în intravilan, deci e clar.

cadconsult

http://www.fileshare.ro/e30422327" target="_blank">http://www.fileshare.ro/e30422327

punctul de vedere al ANCPI cu privire la modalitatea de inscriere

Modificat de cadconsult (11-04-2014 20:51:48)

george75m

#7
Citat din: AlexGISCred că trebuie să te intereseze doar limita de intravilan pe care o folosește OCPI-ul tău atunci când verifică amplasamentul imobilului. Conform limitei de la OCPI terenul tău pică în intravilan, deci e clar.

Dar primaria trebuie sa-mi dea adeverinta ca se afla in intravilan (deoarece se schimba situatia din acte), precum si o copie dupa PUG, care arata mult diferit fata de limita OCPI. Asa ca nu prea am de ales, trec o parte in intravilan (ce este deja in acte), iar restul extravilan.
Daca fac fisierul CP prima inscriere cu o parcela intravilan si o parcela extravilan, vor aloca ei 2 numere cadastrale ?

Modificat de george75m (11-04-2014 23:15:56)