suprapuneri virtuale

Creat de vsor, Feb 10, 2012, 10:24 AM

« precedentul - următorul »

vsor

Dragi colegi
A avut cineva caz de suprapunere virtuala si cu s-a rezolvat problema(in intravilan)?
La OCPI Constanta, se refuza in totalitate si cu indarjenie, aceste situatii.

dtoni

Soliciti anexa 8, si va fii convocat autorizatul peste care te-ai suprapus. Tu trebuie sa ai dosarul beton.

vsor

Dosarul meu este beton iar celalta documentatie nu este bagata in etera, este un dxf din 2005, autorizatul recunoaste ca este o eroare de-al lui, este deacord cu refacerea lucrarii, dar OCPI NU ACCEPTA fara acordul proprietarului(documentatia acestuia nu este bagata in etera, pe planul lui nu apar coordonate).Pur si simplu refuza sa respecte Ordinul 785/2011, si chiar sa iasa sa verifice lucrarrea in teren.

vsor

OCPI Constanta prin "inginerul sef" spune ca nu exista suprapunere virtuala daca doua documentatii alaturate sunt in stereo 70!?!?!?!?
Atunci, intrebare, ce inseamna o suprapunere virtuala si daca nu sunt masurate in acelasi sistem de proiectie cum ne dam seama ca este o suprapunere(de aproximativ 60 cm)?

Anton Pann

Repozitionarea peste 2% numai cu acordul proprietarului - sub 2% ar putea face OCPI dar nu cred ca se va intampla. De ce nu face celalalt autorizat o repozitionare, cu acordul proprietarului , ca sa-ti permita sa faci si tu lucrarea ? De ce nu faci tu repozitionarea lui , cu acordul proprietarului si apoi depui lucrarea ta?  presupun ca daca nu sunt probleme, ar trebui lamurit proprietarul respectiv. Acolo e buba .

cristi_gav

Lumea e sceptica. E greu sa convingi pe cineva ce trebuie repozitionat imobilul. Crede ca ii misti terenul cu totul, nu numai pe hartie, "din creion". Oricum, mie personal mi se pare o aberatie solicitarea acordului pentru repozitionarea imobilului. De parca s-ar pricepe ...

DorinMuresan

Nu mi se pare o aberatie solicitarea acordului pt o repozitionare! Adica daca e vreunul mare mafiot si are relatii unde trebuie si pe cine trebuie, ia el asa si muta un imobil cu 10-100m in alta parte,pentru ca acolo vrea sa-si rezolve el parcela lui deoarece stie ca acolo o sa fie cine stie ce investitie! Crezi ca nu s-ar gasi persoanele care sa faca asa ceva daca s-ar putea,sincer?

Arhimede

Inspetorul la teren verificati limitele celor 2 imobile si dac nu sunt probleme trebuie sa accepte repozitionarea

cristi_gav

@DorinMuresan:
Dar OCPI-ul ce pazeste? Participa activ la rezolvarea problemelor mafiotului ?

Oricum, daca e sa se faca ceva mismasuri se vor face. Cu sau fara acordul proprietarului. Nu stau "mafiotii" in niste hartii... Parerea mea...

vsor

In acest caz este vorba despre o suprapunere virtuala, o repozitionare de sub 1 m (60 cm), doar ca pe proprietar nu-l intereseaza acest lucru, mai mult de atat este jurist si a citit si el Ordinul si spune ca nu la el este rezolvarea ci la OCPI (ARE DREPTATE 100% DUPA PAREREA MEA). Nu-l poate obliga nimeni sa faca actualizare daca el nu vrea si nu-i afecteaza suprafata si dimensiunile DELOC!!!

vsor

@DorinMuresan:
Daca toata lumea ar respecta legea sau un ordin, bun sau rau, atat autorizatii cat si OCPI (daca o lege are bube le putem sesiza si prin presiuni la ANCPI se pot poate remedia)cred ca treburile ar merge mult mai bine.Noi suntem obligati sa respectam ordinul dar OCPI respecta doar ce le convine!!!!! Te izbesti de fiecare data de noncolaborare, ei sunt frumosi si destepti iar ceilalti sunt urati si ..... nepriceputi

DorinMuresan

Da,daca toata lumea ar respecta legea si ar avea toti cei 7 ani de acasa si altruismul s-ar gasi in fiecare dintre noi ar fi Raiul aici pe Pamant...la scenariul asta nu poti decat sa visezi si cu visul ai sa ramai.

vsor

Daca ar respecta "meseria " pe care o au(daca o au) si intradevar bun simt! Cred ca aceste lucruri trebuiesc cat mai des sesizate peste tot: ANCPI, presa, adrese scrise catre ei, etc (trebuie sa raspunda intrun fel sau altul si mers pana in instanta.

lacriman

#13
Citat din: vsorIn acest caz este vorba despre o suprapunere virtuala, o repozitionare de sub 1 m (60 cm), doar ca pe proprietar nu-l intereseaza acest lucru, mai mult de atat este jurist si a citit si el Ordinul si spune ca nu la el este rezolvarea ci la OCPI (ARE DREPTATE 100% DUPA PAREREA MEA). Nu-l poate obliga nimeni sa faca actualizare daca el nu vrea si nu-i afecteaza suprafata si dimensiunile DELOC!!!
Nu-l obliga nimeni, dar mi se pare normal sa i se ceara acordul cand operam cu proprietatea lui. Repozitionarea sa o faca cel care a gresit, iar proprietarul sa stie ca a gresit.

bad wolf

#14
Citat din: lacriman
Citat din: vsorIn acest caz este vorba despre o suprapunere virtuala, o repozitionare de sub 1 m (60 cm), doar ca pe proprietar nu-l intereseaza acest lucru, mai mult de atat este jurist si a citit si el Ordinul si spune ca nu la el este rezolvarea ci la OCPI (ARE DREPTATE 100% DUPA PAREREA MEA). Nu-l poate obliga nimeni sa faca actualizare daca el nu vrea si nu-i afecteaza suprafata si dimensiunile DELOC!!!
Nu-l obliga nimeni, dar mi se pare normal sa i se ceara acordul cand operam cu proprietatea lui. Repozitionarea sa o faca cel care a gresit, iar proprietarul sa stie ca a gresit.

Uitam ceva.
Uitam ca ANCPI/OCPI are obligatia sa execute reteaua topografica cu densitatea necesara pentru a nu fi erori in cazul imobilelor masurate.
Cum poate OCPI , sau cum pot eu care masor un teren in intravilan cu apratura ultramoderna si metode diferite de colegul meu care a masutat in urma cu 10 cu un teodolit, deci cum pot sa spun ca a gresit ?

Nu cumva gresala e in aceste regulamente si in modul cum se vede de la inaltimea ANCPI rezolvarea Cadastrului general ,bucatica cu bucatica ?

Modificat de bad wolf (15-02-2012 01:16:46)
Sper sa gasesc cararea corecta !