sisteme de proiectie diferite

Creat de yemeroma, Apr 04, 2011, 04:41 PM

« precedentul - următorul »

yemeroma

Buna ziua ! Am o intrebare legata de sistemele de proiectie. Este vorba de doua planuri cadastrale, unul efectuat in sistem STEREO 70 iar altul in sistem STEREO-GRAFIC. Nu ma pricep la topografie, dar nu am gasit indicii din care sa rezulte ca ar fi vorba de doua sisteme diferite. Stiu ca denumirea completa a sitemului unitar national este sistem stereografic 70. In urma compararii acestor planuri se translateaza amplasamentul parcelelor cu aprox. 90 m liniari ceea ce mi se pare f. mult. In concluzie, exista doua sisteme (STEREO 70 si STEREO-GRAFIC) sau totul se reduce numai la o eroare de intocmire a planurilor?   Multumesc.

kod

Eu cred ca cel mai bine, ne spui exact ce vrei sa faci, sau ce ai patit facand :D

Ca singurul sistem oficial la ora actuala este Stereografic 1970 sau mai pe scurt Stereo `70 :hi:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Proiec%C8%9Bia_Stereografic%C4%83_1970" target="_blank">http://ro.wikipedia.org/wiki/Proiec%C8% ... C4%83_1970

John Doe

Exista mai multe tipuri de proiectii; cele numite STEREOGRAFICE (fara liniuta) sunt facute ca respecte conditiile de echidistanta, echivalenta si conformitate referitoare la distante, unghiuri si forme (aspect) reale si in plan.
Si la noi s-au folosit tot felul de proiectii stereografice, de exemplu Stereografic 1942 sau Stereografic local Bucuresti, fiecare cu caracteristicile si scopurile lui. Cam mare translatia aia, dar probabil compari doua planuri facute in sisteme diferite, sau daca sunt in acelasi sistem de proiectie unul nu e bun. In rest, cum a zis kod...

Modificat de John Doe (04-04-2011 20:05:29)

topocad.cristi

de cand ord 634 a permis in cazuri exceptionale intocmirea doc cadastrale pe fotograme sau planuri analogice georeferentiate a rezultat in capul inspectorilor un nou sistem de coordonate, stereo grafic, adica cu coordonate determinate grafic. si sa vedeti cu ce seninatate sustin ca e corect  :finger:  :finger:  :finger:

Marian

Am vazut un PAD la o uzina pe care scria: "Sistem da proiectie Stereo1970" si dedesubt "Coordonate determinate grafic"!!!!!!. Si a trecut de OCPI!!!! Adica si limitele de proprietate si limitele constructiilor vectorizate dupa HG834 scanat. Deci te poti astepta la orice! Expresia cea mai folosita este: "daca trece, ce mai conteaza".

yemeroma

Multumesc pentru ajutor.....Este vorba de un teren reprezentat intr-un plan cadastral cu mentiunea "executat in sistem stereo-grafic "(cu liniuta) in 2005. In 2010 acest teren a fost ocupat in proportie de 90% de vecinul din nord (care nu e nici macar vecin limitrof, intre noi mai existand o "fasie"de teren. Acesta are un plan cadastral intocmit in 2010 in sistem STEREO 70. Limitele dintre proprietati nu au fost contestate zeci de ani, stiindu-se cu exactitate unde este terenul fiecaruia. La adresa inaintata primariei, aceasta a raspuns cu diferentele dintre cele doua sisteme. Totusi eu nu am gasit, prin cautari pe internet e adevarat, doua sisteme stereo-grafic si stereo 70. O asemenea translatie mi se pare foarte mare si practic a schimbat amplasamentul parcelei. Mentionez ca este vorba si de amplasament, deoarece acesta care mi-a fost ocupat este ceva mai inaltat, deci conteaza si asezarea sa.....

kod

1. nu exista 2 sisteme diferite: "stereo-grafic" si "stereo `70" e unul si acelasi lucru, ci difera modul de intocmire a documentatiilor in perioade de timp diferite (cum ati mentionat prima ridicare sau ce o fi e de prin 2005, asta pt. mine inseamna mai mult ca sigur ca nu e pe coordonatele reale, iar ceea ce scrie acolo cu "stereo-grafic" pe plan e un fel de "pistol cu apa" ... daca vreti, asa se facea atunci.
2. inca nu ne-ati prezenat toata situatia asa cum este ea, noi va putem da doar sfaturi in functie de ce ne prezentati d-voastra, in urma carora noi ne imaginam diferite scenarii, asa ca va rog sa ne intelegeti tot ce va putem oferi este in functie de ce informatii primim si noi.
3. da exista diferente, insa nu intre sisteme diferite, ci intre metode aplicate la timpul respectiv, de ex. masurati latura unui gard cu "capra" si apoi cu o "ruleta" si vedeti ce rezultate obtineti.
4. aveti o ridicare topografica, recenta (dupa 2008, cu un plan in care apare forma si lotul/parcela d-voastra cu coordonatele aferente, avizat de cadastru ?)
5. ce inseamna pt. d-voastra cuvantul "translatie" in contextul actual, sa schimbat aplasamentul carui teren/parcele ? cu ce va afecteaza pe d-voastra in mod direct, aceasta "translatie" ?Credeti/stiti ca va fost ocupat in mod "abuziv" o parte/intreg dintr-un teren pe care d-voastra aveti acte ?
...incercati sa fiti mai explicita si daca se poate sa ne prezentati situatia in timp cronologic, chiar daca trebuie sa refacem istoria terenului !

Modificat de kod (04-04-2011 21:05:46)

Hakan

La noi la Prahova:
Cam din 2004-2005(aprox) pana in sept. 2006(sigur) in comune, s-a lucrat cu
Coordonate Stereo70("DETERMINATE GRAFIC";), adica autorizatu' lua terenul masurat
in locale, dadea "paste" pe o harta georeferentiata( cam pe unde credea el ca se
potriveste), scotea coordonatele "stereo" si gata lucrarea. Mai rau unii nu aveau harti digitalizate-georeferentiate si scoteau 1-2 coordonate cu scararul de pe harta
si poc coordonatele stereo70. Bine ca erau la mama dracului aia e alta problema.
P.S. noi ii ziceam "Sistem Stereo p-acolea".
Da forma terenului era teoretic buna.
Si oricum aveam experienta si 90m mi se pare mult.