Anunturi ROMPOS

Creat de advex, Iun 21, 2012, 12:56 AM

« precedentul - următorul »

rock4ever


                  am urmat pasii, dar cand dau start  imi spune "wrong caster response. Unauthorized"
de la ce se trage?



               

adrianc


                  Ai gresit parola sau nu ai conexiune la internet.
Sau ai ales o statie care nu merge.
Si vezi ca pentur mai mult de 3 statii alese incepe sa dea buleli.


_______________________________________
La muncă! nu la întins mâna.


               
La muncă! nu la întins mâna.

rock4ever


                  am testat gps-ul afara si se conecteaza, dar programelul asta imi da acelasi raspuns. mai sunt ceva setari inafara celor de mai sus? Ms


               

adrianc


                  
zamfy a scris:

Daca vrei si fisiere Rinex, setezi un director sub Saving Rinex observations file, dar la tipul de antena iti va spune Unknown. Succes!

P'asta cu RINEX-ul trebuie sa mi-o explici. Tu chiar reusesti sa importi fisierele rezultate in ceva? Si daca da, in ce?


_______________________________________
La muncă! nu la întins mâna.


               
La muncă! nu la întins mâna.

adrianc


                  rock4ever nu ai bagat user si parola. Source table iti ia si fara dar de conectat nu.

Exemplu de stream la care nu am introsus user si parola:
13-02-27 08:03:15 ARAD_2.3: Wrong caster response
HTTP/1.0 401 Unauthorized


_______________________________________
La muncă! nu la întins mâna.


               
La muncă! nu la întins mâna.

rock4ever


                  era de la ei, am ales alta statie si merge. intrebare de baraj. Datele astea pot fi salvate si folosite pentru postprocesare in static?


               

rock4ever


                  tipul antenei nu poate fi luat de la un fisier cumparat?
eu nu am pus niciodata chitanta in documentatie



               

zamfy


                  
adrianc a scris:

P'asta cu RINEX-ul trebuie sa mi-o explici. Tu chiar reusesti sa importi fisierele rezultate in ceva? Si daca da, in ce?

Programul salveaza fisiere RINEX  in directorul pe care i-l setezi la RINEX Observations. Fisierele rezultate le-am importat in Leica Geo Office, dar tipul antenei este UNKNOWN sau ADVNULLANTENA. Totusi, daca masori pentru un CF cu GPS-ul in modul de lucru Stop & Go, sunt utile fisierele.
In schimb, daca stii ce receptor si ce antena are o anumita statie de referinta, poti edita fisierele RINEX la tabul RINEX Editing & QC si apoi sa le salvezi astfel incat la postprocesare, programul sa tina cont si de offset-urile antenei.



               

adrianc


                  Eu nu reusesc sa la import. In Topcon tools gandeste si la sfarsit zice ca nu e ce trebuie, in Trimble spune cam acelasi lucru in alte cuvinte fara sa gandeasca prea mult si in Leica nu pot testa deoarece versiunea mea nu importa rinex. Nici in GNSS Solutions nu pot sa-l bag.
Poti te rog sa verifici rinexul asta: http://dl.transfer.ro/rinex_BNC-transfer_ro-27feb-cb36f6.ZIP" target="_blank">http://dl.transfer.ro/rinex_BNC-transfe ... cb36f6.ZIP si sa-mi spui si mie daca merge sau nu? E cules astazi la interval de 15secunde de la BUCU, DEVA si PLOI.
Multumesc anticipat.

Modificat de adrianc (27-02-2013 13:53:21)


_______________________________________
La muncă! nu la întins mâna.


               
La muncă! nu la întins mâna.

zamfy


                  Merge in Leica Geo Office. Am atasat si o imagine. Iar fisierele tale le-am convertit intr-un singur fisier RINEX, care poate fi importat si in Topcon Tools.
#obsolete file#


580/349px  20.5KB

Modificat de zamfy (27-02-2013 14:53:05)



               

zamfy


                  Mai inainte am postat fara sa verific. Ceva e in neregula cu fisierele tale. Toate statiile de referinta au coordonatele 0 00 00.00000. De asta celelalte programe nu iti importa nimic.


               

zamfy


                  Am verificat si eu cele 3 statii de referinta si in fisierele mele aveau coordonatele tot in origine. Pentru a evita problemele de compatibilitate cu unele programe, recomand sa folosesti statiile de referinta care transmit datele in formatul RTCM 2.3, in loc de RTCM 3.x (majoritatea transmit in ambele formate). Am remediat problema cu coordonatele si atasez din nou fisierul RINEX, avand vectorii corecti de aceasta data. L-am testat in Topcon Tools 8.2 si merge fara probleme.
http://www.fileshare.ro/e29313880" target="_blank">http://www.fileshare.ro/e29313880
Am gasit o metoda sa introduc si tipul de antena in fisier, dar dat fiind ca serviciile web ale ROMPOS nu functioneaza, am valorile doar pentru cateva statii de referinta. Am vazut ca ai descrierile unor statii permanente, le ai cumva pentru toate statiile?
Oricum BUCU si DEVA sunt in EUREF si gasesti pe net RINEX-urile la 30 de sec. Daca mai doresti alte detalii, vorbim pe privat. O zi buna!



               

rock4ever


                  zamfy vad ca le ai cu sportul asta, m-ai bagat in ceata cu o kestie: ai spus ca sunt utile fisierele astea daca lucrez stop and go. Am lucrat mai demult cu un promark 3 in stop@go.  initializam aparatele cu bara kinematica si pe urma ma duceam in bejanie cu roverul si posprocesam datele.Cum pot lucra  E-mail  un gps pe teren si fisierele astea salvate? Am un Leica 530 si ma conectez la Rompos prin telefon.
Ms



               

rock4ever


                  In loc de E-mail am scris stop and go.


               

zamfy


                  Pt. Leica 530: iti faci un nou Configuration set, apoi ii dai edit, standard, selectezi antena, apoi rata de update la cate secunde vrei, lasi WGS 84 la sisteme de coordonate, la formate il lasi asa cum este. La logging dai log static obs la cate sec vrei si la log moving obs dai tot yes, iar la occupy mode normal. Dupa ce masori punctele, in LGO importi System 500 RAW Data si fisierele RINEX de la statiile permanente ca sa poti postprocesa. Atentie, LGO trebuie sa aiba activa licenta de import a fisierelor RINEX.
Setarile astea le-am spus din amintiri, pentru ca in 99% din cazuri lucrez cu GPS 900.

Modificat de zamfy (27-02-2013 17:22:10)