help D

Creat de phibrizzo, Apr 01, 2009, 04:02 PM

« precedentul - următorul »

phibrizzo

nu ma refeream doar la asta kod...dar sa pui ingineri pe post de profesori este o tampenie..de ce?pt k nu se face fac pt a deveni profesor doar de drag..acolo esti invatat cum sa te faci inteles elevilor...pe cand la noi vin inginerii care stiu despre ce sa vorbeasca dar ceea ce nu stiu e cum sa ne faca si pe noi sa intelegem ceva...si de aici rezulta o multime de studenti in cazul meu....si ma mai lua cineva cu "da tu nu ai auzit de manuale?nu poti sa citesti?"..da sigur ca doar si manualele sunt facute in asa maniera ca sa le poti invata fara a ti se preda materia....NOT :finger:

dangolesti

#16
Citat din: phibrizzo..................... poate ca acum nu eram in ochii dumneavoastra un zapacit caruia ii vorbiti cu dispret..ca cica de asta fac facultate...si nu ca sa invat mecanic la sfarsitul fiecarui semestru din carti tehnice din care nu prea inteleg mare lucru...si nu era necesar sa fiti asa transant;puteati in schimb sa imi dati un sfat pertinent in care sa imi aratati ca tema ma depaseste si sa imi sugerati ceva mai de capul meu..dar in fine doar sunteti roman................. :nod:
hai sa lamurim totusi unele lucruri :
0. nu nu sunt profesor, sunt inginer, absolvent de geodezie promotia 1974, iar actualmente sunt conferentiar universitar la fac de geodezie din bucuresti. mai pe intelesul tau sunt unul din cazurile cand s-a comis o tampenie prin care un inginer a ajuns la catedra. exact, la catedra ca sa aiba parte de oameni ca tine, care constata cu aere de judecator suprem situatia cartilor scrise de romani in domeniu. te-as intreba cate carti de specialitate proprietate personala ai in dotare. retoric, cand si care a fost ultima carte de specialitate pe care ai deschis-o ca sa-ti lamuresti o nedumerire profesionala si nu ca sa inveti pentru examen.
1. in ochii mei nu esti un zapacit, repet, esti un :::::::::::.
2. nu ti-am vorbit cu dispret, nici macar nu ti-am vorbit, decat acum.
3. daca te deranjeaza cum ti-am vorbit fac precizarea ca am capacitatea de a vorbi asa cum mi se vorbeste.
4. de ce sa-ti dau eu sfatul ca tema te depaseste, chiar nu incerci sa-ti depasesti limitele sau conditia. asta nu pentru mine ci pentru tine. chiar esti lipsit total de vointa, chiar crezi ca unii ne-am nascut invatati si altii s-au nascut sa fie invatati.
5. apartenenta mea la natia romana este un lucru care pe mine ma face mandru, iar tu jignesti in continuare. ca principiu pot sa-ti spun ca nu dau socoteala pentru ceeace fac decat lui DUMNEZEU si fac lucrurile in asa fel ca dimineata cand intru in baie sa fac un dus si sa ma barbieresc sa nu-mi vina sa-l scuip pe cel ce-l vad in oglinda.
6. foloseste si tu figuri numai din primele doua randuri din cele de mai jos. folosirea preponderenta a unei singure figuri nu este decat o dovada a faptului ca ai idei putine si fixe.

phibrizzo

sunteti inginer si conferentiar universitar..ok..inteleg cat de dificil se ajunge unde ati ajuns dumneavoastra si pt asta aveti respectul meu.Apoi,personal nu va cunosc si nu va cunosc nici modul de predare,cand am zis ca e o tampenie sa pui ingineri sa predea ma referea la cazul facultatii mele unde e horor..am fost la un curs la studentii din republica moldova,carora li se preda de catre profesori cu pregatire didactica temeinica si parca eram in alta lume(se intelegea cursul perfect..fara puncte neclare..etc) si cu toata bunavointa din partea studentului dak profesorul vorbeste fara noima sarind haotic de la o idee la alta sau mai rau vorbeste in legea lui acolo si tu te tii tare sa nu adormi poi ce sa mai inteleaga studentul care si asa la vremurile aste e 75% dezinteresat;si nu am criticat felul in care sunt redactate manualele ci am spus ca dak nu i o pregatire modica in domeniu poti citi tu mii de manuale ca nu le intelegi(personal am doar ce manuale mi-au trebuit la facultate;cred k sunt 10 la numar).
Oh si nu cred k am contestat acesta eticheta a dumneavoatra la dresa mea:"NEICA NIMENI"..nici nu am cum avand in vedere ca nici facultatea nu o am terminata.

Acum sa fac eu unele precizari:
Cum am recunoscut in mod repetat geodezia e un domeniu ce ma depaseste pt k nu i-am dat destula atentie.Si deci cand m-am dus la profesorul indrumator acum 2 saptamani si ii spun ca din domeniile din care ne-a sugerat sa ne alegem tema eu am ales masuratorile prin unde,iar dumnealui i-mi spune poi poti realiza o retea geodezica GPS...m-a executat...am ramas perplex..poi frate retelele astea geodezice nu le face oricine asa zilnic...si intreb niste colegi de ai mei de fac. care lucreaza in domeiu,sunt autorizati..etc dar fac facultatea deoarece la vremea lor nu le-a trebuit...si ei mi-au sugerat ideeile pe care le-am expus in primul post si pentru care badwolf m-a luat la bobarnace.
Eu cand am cerut ajutor nu am cerut sa imi spuneti cum sa imi fac lucrarea de licenta pt k prost asa mare cum ma credeti nu sunt,ci doar sa imi spuneti 2 lucruri:

1)scopul pt care s-ar realiza o astfel de retea..adik pt ce mi-am indesit eu punctele de ordin superior?ca asa mia venit?..bine bine puteam cauta in carti asta dar mi s-a parut mai usor sa cer un sfat pe un forum plin de oameni care m-ar putea ajuta..greseala mea..

2)o alternativa cum spre exemplu mia sugerat cineva recent sa realizez o retea de indesire intr-o UAT,;lucrare premergatoare introducerii cadastrului general in acea uat..repet nu e ideea mea deci sa nu sariti tot pe mine dak nu va place ceva la ea :(

ancka

si eu te-as sfatui sa alegi punctul 2.cat despre bobarnace si urecheli ti se trage in primul rand de la modul de a te exprima.data viitoare nu mai lasa loc de interpretari.

dangolesti

phibrizzo, ti-ai furat-o si gata.
esti inca misterios si nu ne spui unde esti student. personal nu cred ca numai o retea GPS poate constitui subiect pentru o lucrare de licenta. e cam subtire. te sfatuiesc sa adaugi la retea si drumuirile aferente, compensate riguros prin indirecte  (planimetria) respectiv conditionate (altimetria) si radiatele de rigoare, rezultand o lucrare inchegata. pe aceasta structura, consider ca este cazul sa abordezi teoretic aspecte legate de
1. generalităţile tehnologiei GPS,  ale reţelelor geodezice şi poligometria ca metodă topografică
2. utilizarea tehnologiei GPS în domeniul măsurătorilor terestre cu referire la metode de măsurare, tehnici de prelucrare a observaţiilor şi realizarea reţelelor utilizând tehnologia GPS.
3. îndesirea reţelelor de triangulaţie, specific, aparatură, procedee
4. poligonometrie ca metodă de determinare a punctelor în zona de lucru.
5. metodele de ridicare a detaliilor planimetrice şi altimetrice.
6. aspectele juridice ale intabulării şi ulterior cele legate de obţinerea certificatului de urbanism şi autorizaţia de construcţie.
trebuie sa intrebi la secretariatul facultatii daca exista o structura prestabilita a proiectului de diploma. daca lumea se uita chioras la tine, atunci las-o cum a picat si vezi-ti de treaba.
principial, proiectul ajunge la circa 100 poate 120 pag. vezi daca este obligatorie introducerea unui capitol de organizarea lucrarilor geodezice( sic, c-asa-i la noi) chiar daca personal consider ca subiectul este o aberatie in anul 2009 cu normele "O" din 1970, si alea numai norme de timp.
in general, problema mare este accesul la setul de date ce trebuiesc prelucrate in astfel de proiecte. daca ai probleme, da-mi un mail si pot sa-ti trimit continutul unor lucrari pe care le-am efectuat. discuta cu indrumatorul continutul (eventual ce ti-am dat mai sus) si incepi sa scrii la partea teoretica, nu te pacali singur sa scrii cu caractere de 14 ca sa-ti iasa paginile.
ptr. ca ambalajul vinde marfa, vei face o prezentare a proiectului in Power Point sau in cel mai rau caz pe folii, prima este mai dinamica si implicit agresiva.
daca te-am ajutat cu ceva, OK, daca te mai pot ajuta si cu alte lucruri, nu ezita.

topograful linistit

Parerea mea este ca lucrarea sa fie axata pe doua planuri:
-unul teoretic - aparatura folosita (GPS, st. totale), metode, etc (aici iti sunt de f. mare folos cursurile si manualele)
- unul practic . Aici as propune realizarea retelei de indesire si lucrari topo-cadastrale executate pt. executarea unei investitii (de ex. o ferma de animale). Lucrarea face obiectul studiului unei suprafete de marimea unei tarlale (30-100 ha.), pentru aprobarea unui Plan Urbanistic Zonal. In zona ta este imposibil sa nu se fi executat asa ceva, deci poti sa ai si exemple concrete. Vei ataca inclusiv trasarea investitiei (drumuri, saivane, statii de epurare, platforme etc.) Bineinteles ca vei folosi mai toate metodele de masurare ale topografiei.
Daca vei vorbi doar de indesirea retelei de sprijin sau poate si geodezice, lucrarea va fi subtire si plictisitoare.
Spor la lucru si toate cele bune :hi:

dora3mira

#21
Citat din: dangolestiphibrizzo, ti-ai furat-o si gata.
esti inca misterios si nu ne spui unde esti student. personal nu cred ca numai o retea GPS poate constitui subiect pentru o lucrare de licenta. e cam subtire. te sfatuiesc sa adaugi la retea si drumuirile aferente, compensate riguros prin indirecte  (planimetria) respectiv conditionate (altimetria) si radiatele de rigoare, rezultand o lucrare inchegata. pe aceasta structura, consider ca este cazul sa abordezi teoretic aspecte legate de
1. generalităţile tehnologiei GPS,  ale reţelelor geodezice şi poligometria ca metodă topografică
2. utilizarea tehnologiei GPS în domeniul măsurătorilor terestre cu referire la metode de măsurare, tehnici de prelucrare a observaţiilor şi realizarea reţelelor utilizând tehnologia GPS.
3. îndesirea reţelelor de triangulaţie, specific, aparatură, procedee
4. poligonometrie ca metodă de determinare a punctelor în zona de lucru.
5. metodele de ridicare a detaliilor planimetrice şi altimetrice.
6. aspectele juridice ale intabulării şi ulterior cele legate de obţinerea certificatului de urbanism şi autorizaţia de construcţie.
trebuie sa intrebi la secretariatul facultatii daca exista o structura prestabilita a proiectului de diploma. daca lumea se uita chioras la tine, atunci las-o cum a picat si vezi-ti de treaba.
principial, proiectul ajunge la circa 100 poate 120 pag. vezi daca este obligatorie introducerea unui capitol de organizarea lucrarilor geodezice( sic, c-asa-i la noi) chiar daca personal consider ca subiectul este o aberatie in anul 2009 cu normele "O" din 1970, si alea numai norme de timp.
in general, problema mare este accesul la setul de date ce trebuiesc prelucrate in astfel de proiecte. daca ai probleme, da-mi un mail si pot sa-ti trimit continutul unor lucrari pe care le-am efectuat. discuta cu indrumatorul continutul (eventual ce ti-am dat mai sus) si incepi sa scrii la partea teoretica, nu te pacali singur sa scrii cu caractere de 14 ca sa-ti iasa paginile.
ptr. ca ambalajul vinde marfa, vei face o prezentare a proiectului in Power Point sau in cel mai rau caz pe folii, prima este mai dinamica si implicit agresiva.
daca te-am ajutat cu ceva, OK, daca te mai pot ajuta si cu alte lucruri, nu ezita.

Pentru Phibrizzo
Subscriu prezentarii dinamice in power point insotita si de o prezentare -pe viu- a gps-ului - sa nu uitam ca sunt in comisie si profesori din alte specialitati care vor fi cu adevarat impresionati cand vor vedea pe viu instrumentele pe care le utilizam.
Neaparat sa ai cam 120 de pagini - dar cand le vei structura , gandeste-te la o ordine logica, cam asa cum ai vrea tu sa arate un manual care sa te invete ...nu sa te enerveze...
Si un sfat - daca-mi permiti - Asa cum va trebui sa-ti aperi colegii de breasla cand vei profesa, reactioneaza toti acei care-si respecta meseria chiar cand sunt afiliati unei alte bresle. Invata sa respecti pentru a reusi sa descoperi valorile de care ai nevoie! Uneori si de la cei prosti putem invata - macar cum sa ne odihnim creierul sau cum sa punem intrebarile folosind naivitatea. Nu dispretui nici un om dintre cei pe care-i intalnesti de-a lungul drumului vietii! Oricat de greu ti-ar veni sa crezi...valoarea vietii o vei pricepe abia cand vei respecta manifestarea ei in orice forma si in orice mod va veni spre tine.
Pentru Dangolesti
Va multumesc domnule profesor ca spiritul tanar din dumneavoastra v-a determinat sa treceti peste supararea initiala si justificata, pentru a da totusi un sfat competent lui Phibrizzo.

dangolesti

#22
Citat din: dora3mira...........
Pentru Dangolesti
Va multumesc domnule profesor ................
DORA,
pana acum ai un cartonash galben pentru adresare neconforma; urmeaza ROSUL. inca o data, lasa si mai ales lasati adresarile politicoase, respectul se manifesta in multe moduri. in legatura cu spiritul meu, nu stiu daca este tanar sau nu, ce stiu insa cu precizie (si asta poate fi confirmat de studentii mei din ultimul an) este ca asa cum eu am invatat meseria de la tehnicieni ( care, parte, din pacate, nu mai sunt (DUMNEZEU SA-I IERTE) ) cu experienta si enorm bun simt asa si eu consider studentii mei din ultimul an colegi de meserie. in legatura cu boboci, le sugerez sa ma considere un prieten mai batran dar care nu-si propune sa le arate cat de putine lucruri stiu, ci i-mi propun sa vad unde gresesc eu de nu sunt inteles.
INCA O DATA, TE SI VA ROG CA MODUL DE ADRESARE SA FIE SIMPLU DAN.
CU MULTUMIRI ANTICIPATE.

bad wolf

#23
Citat din: dangolesti
Citat din: dora3mira...........
Pentru Dangolesti
Va multumesc domnule profesor ................
DORA,
pana acum ai un cartonash galben pentru adresare neconforma; urmeaza ROSUL. inca o data, lasa si mai ales lasati adresarile politicoase, respectul se manifesta in multe moduri. in legatura cu spiritul meu, nu stiu daca este tanar sau nu, ce stiu insa cu precizie (si asta poate fi confirmat de studentii mei din ultimul an) este ca asa cum eu am invatat meseria de la tehnicieni ( care, parte, din pacate, nu mai sunt (DUMNEZEU SA-I IERTE) ) cu experienta si enorm bun simt asa si eu consider studentii mei din ultimul an colegi de meserie. in legatura cu boboci, le sugerez sa ma considere un prieten mai batran dar care nu-si propune sa le arate cat de putine lucruri stiu, ci i-mi propun sa vad unde gresesc eu de nu sunt inteles.
INCA O DATA, TE SI VA ROG CA MODUL DE ADRESARE SA FIE SIMPLU DAN.
CU MULTUMIRI ANTICIPATE.

Eu nu stiu daca imi pot permite sa va "avertizez cu galben " dar cred ca il meritati cu prisosinta !
Eu cred ca bobocii ar trebui sa va considere doar un prieten , pur si simplu, asa cum i-am considerat si noi pe acei tehnicieni foarte bine pergatiti de la care am inavtat foarte multe multe lucruri practice (de fapt am invata ceea ce se numeste de fapt-MESERIA DE TOPOGRAF ).
Deci , doar un bun prieten, nu un prieten mai batrani, domnule profesor !
Sa auzim de bine !
Sper sa gasesc cararea corecta !

advex

#24
Draga Dan,
Spre deosebire de colegii de forum, bad wolf si dora, eu vin si cu o observatie pe langa laude.
Este clar ca tanarul nostru care a cerut ajutorul pentru proiectul de diploma a avut cateva interventii si formulari "ciudate", putin nervoase si necontrolate. In urma raspunsurilor primite a schimbat ritmul si a inceput sa danseze pe melodia forumului...
Pentru normalitate eu consider ca ar trebui sa corectezi formularile din interventiile anterioare cu privire la apelativul de neica-nimeni.
Pe acest forum suntem toti niste neica-nimeni, colegi, cu drepturi egale, cu interventii mai mult sau mai putin "profesioniste". Nu vorbim de bunul simt, de respectul profesiei, de respect fata de scoala, de profesori, asta este alta poveste...
Sper sa fiu inteles in interventia mea si la cat mai multe confruntari tehnice, fara patima si cu intelegere pentru toti colegii! 


dangolesti

#25
Citat din: advexDraga Dan,
Spre deosebire de colegii de forum, bad wolf si dora, eu vin si cu o observatie .............. Nu vorbim de bunul simt, de respectul profesiei, de respect fata de scoala, de profesori, asta este alta poveste..............................

http://www.imagehost.ro/pict/0723183449dbb51aa0354.gif
am considerat justa sugestia si am procedat ca atare in privinta postarilor mele. Nu pot sa rup lucrurile de bunul simt, s.a.m.d. numai si numai pentru ca pot sa traduc acest lucru cu un topor in cap dupa care-i cer muribundului sa ma scuze sau eventual sa ma ierte. repet, catedra m-a invatat sa folosesc limbajul adecvat conversatiei, chiar daca la un remember (pe care am obiceiul sa-l fac) regret ca m-am aprins. sunt principii pe care nu accept sa le constat incalcate. probabil ca vor mai fi situatii de aceeasi factura si pe viitor dar la care urmarea va fi alta. acest "alta" incepe acum, cerandu-i scuze lui PHIBRIZZO pentru modul de adresare.
advex, am apreciat gluma din filmuletz, sper ca si tu sa nu-mi interpretezi intrebarea ci, eventual, sa dai numai un raspuns la intrebarea : care este distributia rolurilor din filmulet? :hi:

John Doe

#26
Depinde... se poate interpreta si asa: cel care se simte bine si danseaza este ANCPI, d-na din spate care îi tine isonul reprezinta aici grupul PCR (pile-cunostinte-relatii), iar cel mic si neajutorat care o incaseaza ne reprezinta pe noi.
Al treilea personaj (imbracat in verde) este omul care s-a aflat la locul nepotrivit, in momentul nepotrivit si era s-o incaseze si el.

advex

#27
Nu am avut in intentie sa fac pe regizorul si sa distribui roluri pentru colegii de pe forum. Am amintit de ritmul si de melodia care ar trebui sa fie pe forum si cum incerc de multe ori sa rup monotonia si starea de incrancenare de pe aici am ales, inspirat sau nu, exemplul de mai sus.
Asa cum s-a mai intamplat, exista o stare de suspiciune, de interpretare pana la nivel de "nucleu" si lucrurile sunt mai prozaice si mai simple....

Cred ca imaginatia lui John Doe surprinde destul de bine realitatea!

Fara sa mai dezvolt tema conflictului tanar-batran, student-profesor aduc in atentie cuvintele unora mai intelepti decat noi:

"In tot timpul tinerii sa fie invatati si deprinsi cu cumpatarea la mancare si bautura, la somn si veghe, la munca si joc, la vorbire si tacere."
Komensky

Intelepciunea cea mai mare nu sta intr-o vorba de dojana, ci intr-o vorba care, fara sa-si bata joc de nenorocirea omului, sa-l imbarbateze, sa-i dea curaj.
Nikolai Vasilievici Gogol


PS. Daca tot vorbim de roluri, cred ca mi-ar placea de un voinic ca cel din foto sa conduca topografii, geodezii de pe aici!



Modificat de advex (08-04-2009 14:06:37)

John Doe

#28
Pai dupa cum o incaseaza in mod repetat, la ce era sa ma duca mintea ?

goguletz

#29
Man cred ca ai incurcat un pic imaginea -> gainile alea toate sunt in "calduri"  :)