O mana de ajutor

Creat de pescaru32, Feb 12, 2009, 04:54 AM

« precedentul - următorul »

pescaru32

In primul rand vreau sa va salut pe toti. Sunt mai nou printre voi si totodata sunt si un incepator in ale meseriei, de aceea as avea nevoie de un sfat de la voi pentru ca sunt tare nedumerit. M-ar interesa cum se face un plan de incadrare in zona dupa ce masor , si am calculat coordonatele punctelor din teren. De unde imi dau seama ca punctele pica exact unde am masurat daca le suprapun peste un ortofotoplan sau pe alta harta in format digital? In speranta ca ma veti lamuri in aceasta problema va multumesc.

John Doe

pescaru32:
Georeferentierea se face cu Raster Design; e un program care se instaleaza sub AutoCAD, Autodesk Map sau alte CAD-uri. Se mai poate face cu CAD Overlay - sau altele, dar nu-mi aduc eu aminte acum.  Dupa ce-ti faci rost de asa ceva, mai intreaba cum se face georeferentierea si ti se va spune.

Ortofotoplanurile sunt georeferentiate (de aia au pe lânga ele fisiere TFW, SDW - alea le pun in coordonate) , adica daca sunt inserate intr-un program CAD, vor "pica" exact in coordonatele Stereo care trebuie. Posibil sa nu semene chiar la fix cu terenul, pozele sunt facute acum câtiva ani. Dar nu ai voie sa faci plan de incadrare in zona dupa ortofotoplan, trebuie dupa planul cadastral cumparat de la OCPI. Poate il are si Primaria din zona, e bun si ala dar teoretic trebuie sa-l cumperi de la OCPI.

Alta metoda NERECOMANDATA este: stii cam cum arata terenul, ca doar l-ai masurat; te uiti pe ortofotoplan, te uiti pe ridicarea ta si-ti cam dai seama unde ar trebui sa fie pe planul tau cadastral. Colorezi cam acolo un contur de forma parcelei tale si la scara planului, si asta este - e greu de verificat daca o faci cu simt de raspundere.
Scarile pt. planurile de incadrare in zona sunt 1:1000, 1:2000, 1:5000 si in cazuri bine justificate (parcele foarte mari, PUZ, etc.) se accepta si 1:10.000 - depinde de OCPI-ul tau.

Modificat de John Doe (12-02-2009 09:09:53)

mihaioct

buna ziua la tota lumea. As avea nevoie de un program care sa-mi descarce datele dintr-o statie sokkia. Este mai veche dar inca functionala. Calculatorul nu o vede.Cablul de transfer este pe port serial asincron.Astept raspuns pe E-mail . Multumesc frumos.

kod

Pai de obicei un plan de incadrare in zona se face: la scara 1:2000 intravilan, si 1:5000 extravilan. Ca planuri poti folosi si planurile topografice/cadastrale existente in zona interesata sau uneori dupa planul parcelar sau unde este cazul ridicare topografica anterioara de mari dimensiuni gen PUZ. Iti suprapui peste acest plan conturul ridicarii tale, si gata.
Unele OCPI accepta si planuri de incadrare suprapuse pe ortofotoplan, dar va trebui sa faci dovada achizitiei ortofotoplanului la OCPI-ul unde depui lucrarea.

Iar ce a ziz:

dora3mira

Pentru pescaru32,
Planul de incadrare in zona este o forma de depistare rapida a imobilului tau , in functie de alte elemente usor de recunoscut intalnite atat la teren cat si pe plan.
Daca materialele pe care le ai nu iti ofera posibilitatea sa prezinti un plan de incadrare in zona multumitor, atunci solicita unul contra-cost de la OCPI pe baza adresei imobilului tau. Ai putea sa te folosesti de incadrarea anexa la cartea funciara daca mai are asa ceva prin acte clientul si esti multumit de actualitatea si claritatea acelui plan. Uneori , prin dezmembrarea terenului ce a fost cartografiat candva , vei avea surpriza sa gasesti o suprafata de teren mare pe plan si tu de fapt sa o ai in teren la jumatate sau chiar mai putin. In acest caz posheaza numai suprafata aferenta imobilului tau real ( in mod aproximativ , desigur - respectand o proportie cat mai apropiata de realitate).
Nu uita sa fie la scara acea incadrare asa cum a precizat si kod mai sus.
Ordinul 634 face precizarea de a atasa incadrarea in zona incepand cu scara 1:2000 dar in functie de suprafata de teren ce trebuie evidentiata - ca sa nu atasezi un ditamai "cearceaful", te adaptezi in asa fel incat sa nu-ti fie incadrarea pe un format mai mare decat studiul topografic ! Un format A4 e numai bun, dar in cazul suprafetelor prea mari, se accepta si un format A3.
Scara pe care o alegi tine de felul in care vezi si tu ca se incadreaza zona cu imobilul .

Calin Fabri

Dragi ''colegi'' topografi...postez intrebarea a 4 oara si ma rog ca cineva sa ma ajute...vad ca fara izbanda astept de vreo o luna sa imi zica cineva ce ar trebui sa fac sau sa ma indrume unde altundeva sa pun intrebarea daca aici nu gasesc nici un raspuns(problema de descarcare la leica tc 1010)....Cu multa rabdare astept raspuns de la iubitii mei colegi.....MULTUMESC ANTICIPAT

Calin Fabri

Cardul e WILD GRM 10 (heerbrugg switzerland) de 64 k

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Calin Fabri

Am incercat si la d-nul Bujor si mia trimis un program iar in help-ul programului imi spunea ca imi trebuie neaparat rectools-ul in ''board''-ul statie si sa il instalez.....problema e ca nu am gasit nici pe net rectools-ul.....prin urmare nu stiu ce sa mai fac :|

Calin Fabri

Referitor la ce ai spus 'bad wolf' pare destul de complicat dar daca nu am alta solutie asta e.....da m-ar interesa si ti-as fi profund recunoscator daca m-ai putea ajuta

Mit

Daca ai incercat pe la toti dealerii Leica din Romania si nu ai rezolvat problema, solutia ar fi sa mergi la dealerii Leica din Ungaria. Am colegi care au fost f. multumiti de profesionalismul acestora.
Bafta :hi:

sc3dtopsrl

Daca nu ati rezolvat problema...pot incerca sa va ajut. Eu am o Leica Tc1610...care sora lui TC 1010 si am softul original al acestei statii. Va rog sa-mi dati o adresa de mail sa va trimit softul de descarcare.

Calin Fabri

Sunt in decurs de rezolvare a problemei(ca sa spun asa)... am pus programele pe discheta acum trebuie sa instalez un win 98 peste xp ,lucru care nu este chiar asa de usor(trebuie sa folosesc dicheta sistem care nu poate fi facuta de un win xp doar daca este FAT altfel trebuie doar sa gasesc un calculator care sa aibe fllopy si sa functioneze cu windows 98)....sunt sigur ca am sa trec peste problema aceasta...dar sincer sper sa nu mai apara si altele....am sa va tin la curent...multumesc pt feedback si....LA MULTI ANI!!!...:D