interpolare puncte

Creat de cadian, Noi 20, 2013, 08:48 PM

« precedentul - următorul »

cadian

Cine stie cum se pot interpola punctele in autocad, sau in mapsys ?
Am nevoie de ajutor
Mulțumesc

severcoman

in topoLT: imtroduce pct cu cota calculata prin interpolare.(ip >>> Cu ajutorul acestei comenzi pot fi introduse puncte noi ce au cota calculată prin interpolare. Punctele noi pot fi introduse pe linia de interpolare sau în afara acestei linii. Dacă punctele noi vor fi în afara liniei atunci cota va fi calculată faţă de poziţia perpendicularei la linia de interpolare.Codul noului punct introdus va fi compus din codul primului punct selectat şi codul alocat pentru punctele grafice (conform configurare secţiunea Puncte).

diagodose2009

Cele mai bune interpolari (X,Y) sunt realizate  prin cursurile de la facultate  TPMG- teoria erorilor..
Interpolari  3D (X,Y,Z) se realizeaza  prin modelul digital al terenului DTM,, calcule
apropriate cu interpolarea izohipselor...
Daca tu nu reusesti,atunci contacteaza-ma prin mesaj private...
 :)

crs

ce fel de interpolari vre? intre cote de nivel, intre suprafete sau ce doresti mai exact?

cadian

Interpolare intre cote de nivel.

crs

nu stiu cu ce program lucrezi dar in principiu trebuie sa ai 2 suprafete: una cu terenul natural (cea in care vrei sa obtii punctele interpolate) pe care banuiesc ca o ai, din moment ce ai curbe de nivel (daca nu o poti face din curbele de nivel) iar alata suprafata - a 2-a, de cota fixa (un plan de 3-4 puncte la aceeasi cota) cara se se intersectezi cu prima suprafata. Din intersectia celor doua iti va iesi o linie cu punctele ce le doresti (daca am inteles eu bine ce doresti).

prima suprafata e bine sa fie direct triunghiurile de baza, asa iti va crea punctele pe laturile triunghiurilor intersectate cu sup. 2.

Cred ca asta e cea mai comoda metoda, de moment nu imi vine alta in minte (mai comoda).

In civil3d cred ca se poate (nu il am acum instalat dar asa tin minte) si in alte programe topo (cel putin 2 pe care le folosesc eu).

Daca doresti poti sa uploadezi un fisier sa vedem cum iese.

deelan

intre cote de nivel, adica intre 2 puncte 3d din spatiu, o metoda ar fi sa tragi o linie 3d intre  ele cu comanda 3DPOLY, apoi cu comanda DIVIDE imparti in n segmente.Cu comanda ID si nearest poti afla cota oriunde pe linia 3d de altfel.asta ar fi cea mai simpla solutie geometrica in cad, daca ai multe puncte nu mai este eficient.