Please Ajutor Casa scarii se include in suprafata utila

Creat de diagodose2009, Noi 20, 2012, 03:50 PM

« precedentul - următorul »

diagodose2009

Buna ziua..
b)Un inspector  da referat de complectare , pentru dosar cadastral cu constructie P+1.
In referat este scris ca suprafata utila a "CASA SCARII" nu se include in tabelul de
recapitulatie .

a)Eu intelege ca "scara" nu este inclusa la parter si la etaj1, dar inspectorul ne cere sa nu facem
deloc suprafata scarii.. Pana acum noi faceam doar la parter (include si casa scarii la parter)
si la etaj1 nu includem suprafata casei scarii" in tabelul de recapitulatie.

Eu am cautat  in ordinul 633 si ordinul 634 si eu  nu am gasit  nici o fraza referitoare
la excluderea casei scarii (de tot) din toate releveele.

b)Cine greseste?
Este gresit releveul?


580/444px 40KB

rock4ever

Si eu mi-am pus intrebarea asta, si pana la urma am facut tot ca si tine (adik am pus casa scarii la parter ca suprafata). In ordinul 634 nu scrie ca n-ar face parte din suprafata utila. Sa-ti arate inspectorul unde scrie ca nu trebuie inclusa. Asta-i exces de zel dus la rang de lege

adrianc

Casa scari este utila o singura data in cladire. La parter, subsol, sau la etajul la care apare (pentru apartamente dintr-alea duplex).
Chestiile astea la cauti mai bine in legea 50.
La muncă! nu la întins mâna.

Anton Pann

Casa scarii intra la bunuri comune (parti comune indivize) . Ca si uscatoria , daca are sau podul. (sa zicem ) . Nu intra in Su a apartamentelor , si in acest caz, nici nu vad unde o poti pune ca Su.

Mit

" In cazul locuinţelor duplex, rampa, mai puţin palierele, nu se cuprinde in suprafaţa utilă a locuinţei. " - vezi L. locuintei.
Are putina dreptate avizatorul
@AP ce zici tu, e la blocuri sau case apartamentate. El are o scara interioara in apartament.

Modificat de Mit (20-11-2012 18:38:28)

dtoni

daca imobilul respectiv ( constructia respectiva ) are un singur numar cadastral si nu este apartamentat atunci casa scarii si paliererele de la etaje se considera suprafete utile. In rest sunt suprafete comune si nu intra la suprafete utile
document ajutator http://ocpib.ro/STAS_4908_85.pdf" target="_blank">http://ocpib.ro/STAS_4908_85.pdf

Mit

La pct. 2.2.6/STAS scrie acelasi lucru ca in L. locuintei referitor la rampa si palier.



adrianc

Daca vreti o analogie, putem compara casa scari cu un garaj supraetajat. Suprafata respectiva exista si imi este utila sa depozitez instalatia pentru garajul cu 3 locuri suprapuse si lift. Acea suprafata este utila o singura data pentru 3 locuri de parcare.
La fel casa scari imi este utila sa instalez scarile pe ea. 1, 2, ... 9 nivele de scari.
La muncă! nu la întins mâna.