Intrebare nr cadastral

Creat de sevenup, Noi 19, 2012, 09:28 PM

« precedentul - următorul »

sevenup

Buna seara! sunt student si nou venit pe forum. Am o intrebare care este diferenta intre numarul topografic si numarul cadastral?

John Doe

Exista mai multe pareri, probabil fiecare are aria ei de valabilitate dar, in general, numarul cadastral este numarul care il primeste fiecare imobil de la OCPI, dupa ce se inscrie in evidentele de publicitate imobiliara. Adica in cartea funciara, care este cea mai actuala evidenta.
Iar numarul topografic poate fi numarul parcelei din harta ungureasca veche (Ardeal), sau numarul parcelei de pe hartile cadastrale intocmite prin 1980. Deci tot un numar, dar in evidente ceva mai vechi.

sevenup

de exemplu pe acest plan, nr 961, 960 sunt nr cadastrale? dar nr 94? iar limita taiata de o liniuta(langa nr 960) ce inseamna? dar cele 4 puncticele?multumesc


580/317px 44.6KB

John Doe

Nu stiu sigur ce e cu schita asta, depinde foarte mult in ce scop a fost facuta si de catre cine. Bucata e prea mica ca sa-mi dau seama, totusi dupa aspect as zice ca sunt numere de imobile  - adica de parcele sau de constructii. Desi pot servi evidentelor cadastrale, n-as zice ca sunt "numere cadastrale" in acceptiunea postata mai sus. Depinde cum o fi vrut sa le spuna autorul. Se pare ca constructiile au numere din doua cifre, iar parcele din trei.
"CC" inseamna "curti sau curti cu constructii", "A" inseamna "arabil" - astea sunt categorii de folosinta.
Liniuta ondulata (tilda) arata ca parcela cu nr. 960 are acelasi proprietar cu parcela nr. 961. Linia cu patru puncte poate fi folosita la indicarea unei delimitari: judet (de obicei), UAT, cartier sau ceva de genul.
Mai multe detalii despre tipul de harta sau schita ar trebui sa gasesti in indicatorul planului, sau mentionat clar undeva pe plan.

sevenup

asa ii tot, ca face parte dintr-un plan cadastral mai mare, iar eu am doar o bucata din el. Nu prea inteleg de ce nu are atunci fiecare constructie nr propriu? sau poate ii dat un nr pentru toate constructiile ale aceluiasi proprietar. Multumesc pentru ajutor

Mit

94 si 96 pareau sa fie nr. de casa (in numerotarea veche, nr. de casa poate fi diferit de nr. postal) de ex: Teren cu casa 262 situat in com. X, la nr.80.
Dar m-a-ncuiat constructia 10, care "rupe" regula. :uimit:

adrianc

Nu exista o definitie universal valabila. in principiu numarul topografic este pe post de numar de parcela pe planurile cadastrale vechi unguresti iar numarul cadastral este numarul atribuit de Oficiul de Cadastru imobilului respectiv.
In cazul tau 960, 961 sunt numere topografice/de parcela, limita taiata cu liniuta este o limita in interiorul imobilului (curtii, daca vrei), desparte parcela 961Cc de parcela 960A dar indica faptul ca sunt impreuna. Pentru cele 4 punctulete iti recomand folosirea atlasului de semne conventionale.
94, 96, 10 sunt numere de casa sau niste numere "postale" vechi. 10 presupun ca este pentru casa din dreapta care are la strada o parcela de arabil (A).
La muncă! nu la întins mâna.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !