Titluri de proprietate

Creat de John Doe, Mai 16, 2011, 02:57 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

Stie cineva ce fel de documente sunt considerate titlurile de proprietate scanate din arhiva OCPI? Secrete, publice sau cam ce fel?

kod

buna intrebare, si eu sunt curios, cum as putea sa le accesez, la nevoie ?

John Doe

Exista baza aia de date, se numeste DDATP parca, facuta de OCPI-uri, dar au acces la ea numai Primariile, in baza unui username si parola; se poate cauta in ea si se pot vizualiza si printa titluri. Alb-negru.
Insa OCPI iti da lista de parcele dintr-o tarla daca ai nevoie, si probabil s-au gandit ca nu ai nevoie sa te uiti si prin titluri.  Sau ca nu e bine sa te si verifici pe-acolo, cine stie ce gasesti.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

kod

da stiu de baza de date DDAPT
http://appgw.ancpi.ro:4441/" target="_blank">http://appgw.ancpi.ro:4441/

...si sa zicem ca sti exact persoana responsabila la orisice primarie de cadastru, crezi ca nu poti obtine ce vrei, eu zic ca da !

allizee

Baza respectiva de date are toate titlurile scanate si datate cu sigla ANCPI,deci in nici un caz nu se pot scoate alea la imprimanta.
Eu am mers pe varianta "asocierii" cu primaria.Toate birourile de registru agrigol din primarii au la dispozitie arhiva de TDP uri scanate.

allizee

si ca un mica observatie,din cate stiu,userul si parola la baza de date DDAPT este formata din numele reprezentantului de birou agricol din primaria X si primele 6 cifre din CNP ul persoanei respective:)

John Doe

Da, cam asa ceva deci secrete foarte mari...
Dar oficial, cum sunt incadrate TP-urile astea scanate? Secrete de stat? de serviciu? Avem voie sa le consultam sau nu? Ca documente publice nu par sa fie.
Si nu va bazati exclusiv pe informatiile de aici, am avut in mana titlu valabil cu o parcela care n-am gasit-o in baza asta de date.

Modificat de John Doe (17-05-2011 19:40:56)

allizee

Exista multe titluri care nu sunt adaugate in baza respectiva,in speta cele care au fost emise dupa data la care a avut loc marea conversie de la analogic la digital.Teoretic poti sa ceri copie dupa X titlu,dar te pune sa faci cerere si sa astepti 2 zile.Deci mai simplu e varianta cu primaria/Baza respectiva e mai mult de.."consultare",daca pot s-o numesc asa.

allizee

Si mai exista si cazuri in care in raportul parcelar de la ospiciu si,deci,din faimoasa baza de date,sunt trecute titluri anulae sau retractate.Insa muncitorul de la oficiu nu a trecut la observatii asa ceva.Te cam baga in ceata la inceput.
Sincer,am ajuns sa cred ca ei nici macar nu tin cont de mentiunile pe care le trecem noi in rapoartele parcelare..

John Doe

Si listele de la OCPI nu au nici vecinii trecuti la parcele, iar numele/prenumele proprietarilor sunt scrise cu diacritice pe care "Generare CP" nu le accepta, ba iti dau in lista si parcele care daca te uiti in titlu nu exista; te mai poti trezi cu fisiere cu extensia XLS dar ele sunt XML de fapt, si te miri ca nu-ti stie functia SUM... si nu mai continui ca ma enervez iar.

Modificat de John Doe (17-05-2011 19:59:37)

allizee

Din punctul meu de vedere,treaba asta cu comparatul listelor de proprietate,cea de la primarie cu cea de la ospiciu,e munca de chinez.Am pierdut zile intregi cu asta.Cel mai trist e ca degeaba am trecut la modele digitale,la planuri scanate etc daca scumpele noastre baze de date(la modul propriu scumpe) nu se updateaza si nu sunt accesibile celor care intr-adevar au nevoie de ele.Cum sa duci DVD cu titluri scanate in primarii care stau sa cada sau in care ing.agricol e un betiv notoriu si habar n-are pe ce lume traieste??..Daca tot au trecut la digital,sa le dea macar calculatoare sa aibe pe ce sa se uite si sa puna oameni competenti la treaba.Dar mai avem muuult pana acolo..

allizee

Pe unde am avut titluri lipsa in raportul parcelar de la oficiu,am facut copie dupa titlul de la primarie si l-am anexat la dosarul pentru planul de incadrare in tarla.N-am avut de ales,mai ales ca s-a intamplat sa lipseasca din rap.parcelar exact parcela pe care vroiam eu s-o intabulez :D

John Doe

Ei vezi, si uite asa o sa realizam ca DDATP este o baza de date secretizata, unde spionii ca noi n-au voie sa-si bage nasul.

overlinex

pentru obtinerea titlului de proprietate ce tre sa fac ....terenul este lasat mostenire din generatii si nu stiu daca este ceva act facut pe el...doar verbal...la stanga si la dreapta lui sunt construite case ...deci ce ar trebui sa fac..va rog un pic de ajutor