Actualizare UI sau

Creat de Derzelas, Noi 04, 2013, 09:29 PM

« precedentul - următorul »

Derzelas

Am un imobil cu un cf colectiv compus din 5 apartamente, din care 4 sunt in C1(AP.2;AP.3;AP.4;AP.5) si 1(AP.1) in C2,  iar pe mine ma intereseaza sa actualizez 2 dintre ele, (AP.2 SI AP.4). Mai exact sa le apara in cf cota pe care o au in pivnita de sub casa C1.


Situatia privind subsolul casei C1  este dupa cum urmeaza:

AP1  are "1 pivnita de 1.80 mp si o cota de 3.03 din holul comun de 15.15 mp"
AP2  are "pivnita si 2 holuri"
AP3  are "1 pivnita si 2 holuri aflate in indiviziune fortata"
AP4  are "1 pivnita si 2 holuri aflate in indiviziune fortata"
AP5  are "1 pivnita si 2 holuri aflate in indiviziune fortata"

Doar in AP1 se specifica de suprafata holului comun si este doar 1 hol si nu 2 ca in celelalte
Ap2 pare sa aiba  intreaga pivnita de sub casa cu tot cu holul comun.

Calculul l-am si facut, stiu cat ii revine fiecarui apartament din suprafata utila a subsolului tinand cont de holul comun cat si de pivnita de 1.80 mp specificate in CF-ul Apartamentului 1. Tehnic am rezolvat dar juridic sunt bulversat.

Prima intrebare: pot actualiza strict AP2 SI AP4( celelalte sa ramana cum sunt) cam asa:
AP2   "1 pivnita cu Su = .......mp  si 2 holuri aflate in indiviziune fortata"
AP4   "1 pivnita cu Su=.........mp si 2 holuri aflate in indiviziune fortata"
Daca da cred ca as avea nevoie de o adeverinta de la primarie in acest sens care sa certifice actualizarea nu stiu....

A doua intrebare: Nu stiu sigur daca e Actualizare UI. E prima lucrare de acest gen pe care o am. Daca totusi e actualizare Ui cum o simt eu, ar trebui sa bag in documentatie si foaia de avere avand in vedere ca actualizez 2 UI-uri? Si declaratiile tuturor proprietarilor apartamentelor in care sa-si dea acceptul?

Nu stiu sunt zapacit. Va rog sa ma ajutati in chestiunea asta.

Va multumesc

Mit

Acceptul tuturor proprietarilor se cere numai daca umbli la cotele parti si ale altor UI. Daca doar actualizezi datele UI semneaza proprietarul respectivului UI.
In cadastru nu prea merge cu "pare sa aiba"; fa bine si cauta documentatia de apartamentare chiar daca-i din 1900 toamna. Ea ar trebui sa te lamureasca si vei putea sustine argumentat eventuale neintelegeri din CF-ul actual.  :hi:

severcoman

tare chestia cu "2 holuri in indiviziune fortata" ! ... da' vad ca a fortat-o rau cel care a facut apartamentarea!
- rectificare CF > declaratie notariala a proprietarilor (>> practic refaci apartamentarea).

Derzelas

Rectificare cf ar intra pe codul 253 reconstituirea cărții funciare pierdute, distruse sau sustrase, ori cum problema mea nu e pierduta, distrusa sau sustrasa sunteti sigur ca mi-ar accepta lucrarea?