Verificare

Creat de John Doe, Feb 22, 2012, 09:23 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

Am auzit ca vom fi verificati, nu stiu exact de cine, cum anume ne arhivam datele care ar trebui sa le arhivam si cum avem grija de ele. Stie cineva despre ce poate fi vorba ?

vali_costea

Pai intai ar trebui sa facem cursuri de arhivare, obtinem o diploma si dupa ii asteptam

Modificat de vali_costea (22-02-2012 23:42:15)

kkndkk

Orinul 107 articolul 24, aliniatul 1, litera h "să păstreze minimum 3 ani lucrările de specialitate avizate/receptionate de către OCPI/ANCPI, pe care să fie menţionate numărul de înregistrare la OCPI/ANCPI si numărul de ordine din registrul propriu de evidentă a lucrărilor si adresele de motivare pentru lucrările refuzate" Numărul de inregistrare este numărul de pe Extrasul de CF, iar numărul de ordine din registru este numărul scris in Anexa 1. In rest nu sunt alte specificatii si ar fi suficient in biblioraft (sau legate si snuruite in dosare) in ordinea numerelor din registru de lucrari.

John Doe

Aha, deci despre asta era vorba. Mersi.
Si daca tot discutam: ce înseamna de fapt "lucrare refuzata" ? Daca vine cineva la mine si nu pot sa-i fac lucrarea, inseamna ca l-am refuzat? Sau e vorba doar de lucrarile solicitate oficial, in scris, la care trebuie sa se raspunda tot in scris?

kkndkk

Nu realizezi lucrarea din alte motive decât onorariul. Acesta se presupune că il ai afişat la sediu, pe categorii de lucrări, alături de telefonul OPC judetean şi omul il acceptă. Nu poti executa lucrarea dpdv tehnic, medical, etc. Motivarea trebuie făcută în scris şi cred că trimisă cu confirmare omului sau semnată de el pentru luare la cunoştintă. Oricum "nu-ţi bate cuie in tălpi" şi dacă ai o situaţie de acest gen îndreaptă-l cu blândeţe spre un coleg, apreciind discuţia ca o simplă consultaţie şi nu un refuz al lucrării.

Modificat de kkndkk (23-02-2012 09:50:58)

John Doe

Nu am situatii de genul, voiam doar sa stiu cam ce e cu termenul "refuzate" din ordinele astea directoriale. Mersi inca o data.
Se pare ca (virgula) controlul de care ziceam mai sus va verifica si cum se arhiveaza actele care s-au atasat sau se vor atasa la documentatii. Daca chiar va veni asa ceva peste firma la care lucrez o sa va tin la curent.