acte pe un teritoriu administrativ teren pe alt teritoriu administrati

Creat de gcosminamy, Oct 13, 2011, 02:05 AM

« precedentul - următorul »

gcosminamy

salut
am si eu urmatoarea speta, poate ma puteti ajuta cu un sfat:

in urma ridicarii topografice pentru un imobil am constatat ca acesta se afla situat intr-un teritoriu administrativ, altul decat cel mentionat in acte. Initial a fost eliberat un titlu de proprietate pentru un teren aflat pe teritoriul administrativ Danesti. Ulterior proprietarul din titlu de proprietate a vandut terenul, prin 1998, actul de vanzare cumparare fiind transcris la judecatorie. In urma ridicarii topo am constatat ca terenul se afla pe teritoriu administrativ al Tg-Jiu, exact la limita dintre cele doua UAT-uri. Omul pana acum si-a platit impozitele si taxele la Primaria Danesti, nicidecum la Tg-Jiu. As putea oare sa fac cadastru acestui imobil? multumesc anticipat.

PULEIMEN

Conform actelor de proprietate si planurilor cadastrale, unde este amplasat imobilul? Pentru ca s-ar putea ca beneficiarul sa-ti arate alt teren. Sa stii ca in cazul cumpararilor si a mostenirilor multi nici nu cunosc unde le este amplasat terenul.
 Este corecta tarla, parcela si este gresit UAT?

Mit

La Timis, am avut o situatie in care TP s-a dat pe com. Mosnita, intre timp OCPI-ul cu primariile au rectificat hotarul UAT si am scos CF pe UAT Giroc. :uimit:

gcosminamy

tarlaua este corecta, terenul cade, conform planurilor cadastrale pe UAT Tg Jiu. Tarlaua respectiva este o tarla de extravilan care se intrepatrunde la un moment intre doua portiuni ale intravilanului unui sat din UAT Danesti, exact unde se afla terenul in cauza.
La momentul anului 1997, primaria Danesti a eliberat titlu de proprietate, ulterior facandu-se vanzarea cumpararea terenului. In concluzie terenul este pe UAT Tg Jiu, iar actele sunt date pe Danesti.

adrianc

Cum ai tras tu concluzia ca e in alt UAT? Ai gasit vreo limita bornata de cei de la Consiliul Local? Ti-au dat cei de la OCPI completare ca se afla in alt UAT?

Daca il regasesti in planurile cadastrale de la Danesti, atunci e in Danesti. Daca nu...
Pune masuratorile pe un cadastral si spune-ne si noua la ce concluzie ai ajuns.
Mai jos, cu rosu, limita Targu Jiu cumparata de la OCPI GJ (la un moment dat o ia pe camp), cu albastru limitele comunelor limitrofe Danesti cumparate de la acelasi OCPI (difera de Targu Jiu sau mi se pare mie?)


581/248px 27.1KB
La muncă! nu la întins mâna.

Mit

Daca nici pe server la ei hotarele nu sunt clare nu putem decat sa-l compatimim pe @cosminamy...
Colega, fa o cerere la OCPI-ul asta fantoma (Gorj) sa-ti dea limita UAT-urilor in format digital; tu fa-ti masuratoarea si vezi unde pici; apoi incepe distractia.  :hi:

nicu1000

Daca este in alt UAT se va cere modificarea TP la OCPI. Pe spate la rubrica mentiuni se trece UAT Tg. Jiu. Adeverinta de la UAT Danesti ca terenul nu este pe teritoriul sau, adresa de la UAT Tg. Jiu ca terenul este pe teritoriul sau.
Eu am intalnit in Giurgiu zeci de TP cu astfel de modificari.


gcosminamy

Asa cum va spuneam tarlaua este corecta, verificata pe planul cadastral.
Coordonatele imobilului conform limitei in format digital cad pe teritoriul administrativ Tg Jiu.
Ca si o completare la extrasul de orto de mai sus am tras o linie albstra unde este parcela - chiar in mijloc, unde e intrandul ala cu rosu spre nord.
Poate ca ideile date de @nicu1000 sau de @AlexGIS ar putea fi considerate niste solutii, dar reamintesc faptul ca ultimul act e contractul de vanzare cumparare din 1998.
Ca idee am intreba si pe cineva de la cartea funciara, am intrebat si pe cineva de la juridic, am vorbit si cu inspectorii, nu a stiut nimeni sa imi dea o solutie viabila.
Cred ca singura solutie, sa astept sa se modifice limitele teritoriilor administrative modificare pe care se tot chinuie sa o faca... dar cred ca asta va fi poate peste vreo suta de ani.


581/248px 26KB

Modificat de gcosminamy (13-10-2011 21:33:05)

nicu1000

Scuze, nu am vazut ca este vorba de un CVC.
Cred ca prin instanta se poate modifica si TP si CVC. Cu modificari la OCPI nu se poate.

PULEIMEN

Ramai cu avansul, asta este, nu e prima si nici ultima lucrare cu probleme de genul asta.
P.s.: Cei de la primarie ce au zis?

Anton Pann

De ce nu depui lucrarea pe Tg.Jiu, cu adeverinta de la primaria Danesti (sau OCPi ) din care sa rezulte ca imobilul .... se este situat in UAT Tg Jiu sola .... Ar trebui sa se avizeze , intrucat dupa avizare va primi numar nou, se va scoate de la impozit de pe Danesti si se va trece la Tg Jiu. In aceeasi situatie sunt probabil toti proprietarii din tarla . Cred ca asa ar trebui sa procedeze OCPI, fara a se mai anula si rescrie titlurile . Fa aceasta propunere la OCPI, depunand lucrarea . Si daca iese iti iei si banii.

TOP-ALL

Am avut o astfel de situatie si verificatorul mi-a dat nota de completare cerandu-mi sa trec UAT reala, asa ca am ignorat-o pe cea din acte si am trecut-o pe cea din realitate. Dar exista un factor esential - unele lucruri difera de la oficiu la oficiu
 :)  :)

John Doe

"...unele lucruri difera de la oficiu la oficiu" - asta e singurul lucru care e acelasi la toate OCPI.

adrianab

in documentatia intocmita, si in CP se scrie UAT pe care se afla in momentul acesta imobilul....am intalnit, cateva tarlale, ce-i drept mai micute, in Timis....COSTEI SI BELINT. TP dat pe Costei, CF pe Belint...