2 Proprietati cu un singur numar postal

Creat de gabistef, Iun 19, 2011, 08:39 PM

« precedentul - următorul »

gabistef

Buna Ziua,
Am si eu de facut cadastru la 2 proprietati separate care au acelasi numar postal.
Mentionez faptul ca cele 2 proprietati sunt dobandite prin sentinte civile diferite, au suprafete diferite (200 mp una, 100 mp alta), iar pe planul de incadrare apare un singur numar postal (cu suprafata de 300 mp).
Ce e de facut in cazul acesta? Se pot aviza 2 cadastre cu acelasi numar postal? Sau trebuie sa fac mai intai aviz tehnic de nr.postal pentru ambele proprietati?
Astept raspuns.
Multumesc anticipat.

diagodose2009

Eu am intalnit acum vreo 3-4 anii o situatie similara..
Trebuie proprietarul sa faca o cerere la directia de urbanism de la primarie sa-si modifice  numarul postal..
 De ex : doua curtii  cu numarul  102 devin 102a si 102b..
Incearca sa scoti avizul doar pentru unul  din proprietarii dar daca dvs reusiti ca in adeverinta de la primarie sa specifice ce sa intamplat cu celalalt numar postal...
Eu asa stiu in judetul Ilfov......

Modificat de diagodose2009 (19-06-2011 21:32:59)

dora3mira

Cum rolul nostru de PFA este sa facem lucrari temeinice pe termen cat mai lung, este foarte bine ca ai observat similitudinea de adresa si numar postal.
Solicita pe baza actelor si a ridicarii tale - o noua adresa - asa cum te-a sfatuit si diagodose2009. Nu e necesar sa avizezi la OCPI ridicarea - cel putin, nu la Galati !
Vei obtine o Decizie pe care in copie legalizata o vei adauga dosarului cadastral.

adrianc

Nu ai specificat dar proprietatile tale sigur sunt in Bucuresti, altfel nu intrebai.
In acest caz TREBUIE sa faci aviz pentru amandoua. Cel mai probabil unul va ramane cu numarul vechi si celalalt va primi un "a", sau asa cum a spus diagnose2009 "a" si "b".
Avizul asta ar fi echivalent cu o dezmembrare din punct de vedere postal.
Bafta
La muncă! nu la întins mâna.

vali_costea

Pt. bucuresti-un imobil va ramane cu numarul vechi,iar celalalt vei merge pe aviz tehnic pt. numar postal,apoi primarie pt. atribuire si dupa la oficiu,termen aviz+primarie cam 2 luni.un sfat din experienta proprie la bucuresti,faci aviz tehnic pt numar postal la acel imobil care are descrierea cea mai buna pe vecinatati in actele de propr. pt ca vei primii completare cu vescnica :Imobilul nu a putut fi indentificat din acte.
Pt. ilfov nu cred ca e nevoie de aviz tehnic, toata treaba se face la primarie dar obligatoriu trebuie sa ai adeverinta ca imobilul din str. X cu nr. postal Y va fi imobilul din str. x cu nr.YY.
Pt. restul tarii nu stiu inca.