probleme intabulare

Creat de frextoni, Mai 08, 2011, 02:55 PM

« precedentul - următorul »

frextoni

Am nevoie de un sfat, va rog.
S-a facut iesirea din indiviziune prin hotarare judecatoreasca : curtea s-a impartit in doua loturi, la fel si casa ( doua camere intr-un lot, doua in celalalt).
In cartea funciara este inscris imobilul, fiind trecuti coproprietarii in indiviziune, pe cote parti.
Pentru a-mi intabulat dreptul de prop. separat ,este nevoie sa fac apartamentarea imobilului;mi s-a spus ca nu se poate efectua fara acordul celorlalti.
Nu este recunoscuta hotararea judecatoreasca deoarece aceasta se refera la cele doua loturi ca suprafete de teren si nu ca si cote .
Mi s-a spus ca ste nevoie sa semneze partile un acord prin care inteleg sa converteasca cotele parti ce le detin in suprafete de teren, astfel incat sa se poata face intabularea mai departe.
Adversarii nu doresc sa faca acest lucru, trag de timp.Ce pot sa fac? Nu prea am inteles ce este cu convertirea asta.Este necesara?

va multumesc

Marian

Eu cred ca nu poti face nimic fara acordul TUTUROR proprietarilor.

Mit

Inca o sentinta data anapoda, probabil in baza unei experize facute tot anapoda, sau care a raspuns la niste obiectiuni formulate anapoda de catre avocati...
Expertiza trebuia sa cuprinda a): dezlipirea in trei parcele: una cea cu casa , a doua pt. una din parti si a treia pt cealalta parte din proces; si b): apartamentarea casei de pe parcela 1, cu cote parti indivize (procentual) si mp din teren in functie de suprafata utila a fiecarui apartament rezultat.
Iar tu ramanea sa faci doua documentatii: una de dezlipire si una de apartamentare. Aici mai sunt de discutat detalii despre cum se face accesul la fiecare apartamnent.
 :hi:

Modificat de Mit (08-05-2011 14:38:15)

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

kod

subscriu la ce a zic @Mit, am avut si eu situatii de acest fel, practic nu poti face nimic, iti intoarce lucrarea de la CF, din cauza la cotele parti pe care le detin fiecare proprietar, apoi nu poti intabula un teren cu cote parti, nici casa de pe el, daca faci apartamentare, iti da nota de completare, ca trebuia intabulare cum scrie in sentinta, daca faci intabulare ce faci cu coatele parti, dar cu casele (daca mai sunt si astea cu cote) sunt anapoda rau de tot .... filme horror de-a dreptul !
Cand vad cate o sentinta de felul asta, numai ma enervez, pe cei care si-au facut lucrul de jumate sau nici atat: experti, avocati ...etc.
Vine omu` cu sentinta la tine si nu-l poti ajuta ... asta e tara in care traim, lucram toti dupa unul si altul, asta urasc cel mai mult  :x
Da-ne de stire cum ai rezolvat (daca reusesti) problema !

gabone407

am si eu un caz exact ca al tau, am sfatuit proprietarul sa astepte deoarece in propunerea de modificare a Ord. 634 este reglementata clar situatia imobilelor intabulate care ulterior fac obiectul unei actiuni judecatoresti:

13. La articolul 28 după alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (4),
care va avea următorul cuprins:
(4) Dacă în baza unei hotărâri judecătoreşti definitive şi irevocabile se dispune
anularea totală sau parţială a actului care a stat la baza înscrierii în cartea funciară a
imobilului, numărul cadastral atribuit imobilului se anulează din oficiu, cu revenirea la
situaţia anterioară

Eu cel putin asta inteleg. Oricum e absurd din moment ce instanta judecatoreasca a hotarat iesirea din starea de devalmasie a proprietarilor, ANCPI-ul sa-i oblige sa ramana in indiviziune pe terenul de sub constructie.

Anton Pann

Cred ca datele informative nu sunt suficiente :
1_Curtea s-a impartit in doua loturi la fel si casa . Rezulta de undeva ca acea casa mai are si alte spatii si proprietari - sunt mai mult decat 2 (parti) _cei ce s-au judecat - ? .
2_daca sunt mai multi si nu au fost parti in cauza atunci da, mai au drept de opunere, pentru ca lor nu le este opozabila sentinta . Daca totusi sunt mai mult de 2 si au fost parti in proces,  sentinta le este opozabila si nu mai au ce comenta acum .
3 -cum vine aia "hotararea se refera la cele doua loturi ca suprafete de teren si nu ca si cote . "!?  Daca s-au format doua loturi , acestea sunt rezultatul sistarii indiviziunii , cu 2 "loturi cu suprafata corespunzatoare cotelor " sau , daca este diferita , cu sau fara sulta .  Sunt cazuri cand suprafata ce revine unuia nu corespunde cotei sale de teren , este mai mica dar totusi nu se solicita sulta .
4- nu prea se intelege cum s-a facut iesirea din indiviziune : cu dezmembrare , cu apartamentare  ? pentru ca sunt posibile mai multe modalitati . Sigur nu s-a facut  cum spune Mit - ambele .

Plecand de la informatii confuze si sumare , cred ca se va discuta la fel de confuz.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

kod

...sau OCPI conform organizarii e-terra si de C.F. nu are nicio posibilitate tehnica sa rezolve aceasta situatie :hi: