ajutor cu o parcelare pt lucrare de licenta va rog care se pricepe

Creat de florean, Iun 26, 2010, 04:47 AM

« precedentul - următorul »

florean

Am de facut o parcelare pentru licenta am toate planurile facute gata cu toate datele coordonatele calculele parcelelor scoase cu topo lt dar am nevoie de calculele facute pentru o parcela printr-o metoda proportionala de calcul a detasarilor proportionale.
   Va rog care ma poate ajuta sa ma contacteze pe mail sa-i trimit toate planurile si datele care le am.

advex

florean:
Bine ai venit pe forum si ne bucuram ca apelezi direct la ajutor pentru tema de licenta. Banuiesc ca ai parcurs rubricile si ai capatat incredere in cele postate pe aici...
O rugaminte: apeleaza la functia "modificati" si reformuleaza interventia ta, la nivelul unor cerinte pentru un proiect tehnic de licenta.  Limbajul tehnic trebuie sa fie clar, sa lanseze o tema in discutie.
Nu cred ca este interesant sa apara pe forum doar un schimb de adrese de mail!

http://mathworld.wolfram.com/images/gifs/perfsqr.gif" alt="" border="0" align="top">


Modificat de advex (26-06-2010 07:38:42)

Mit

Exista doua situatii: analitic si trigonometric.
vezi "Masuratori terestre - fundamente" vol.II editat de Cons. Fac. de Geodezie din Buc., cap. 1.7.2.1/E.45, sau notele de curs daca le mai ai. :hi:

P.S. Florean, Adriean ...

Modificat de Mit (26-06-2010 08:54:54)

florean

Salut, deci sa explic mai pe larg , eu am o parcela cu laturile ce tind sa fie paralele impartita in 18 parcele aproximativ egale,iar prin mijlocul parcelei este trasat un drum de servitute dupa regulament.Acum cunosc coordonatele,cunosc suprafata care vreau sa o detasez,am ales procedeul analitic de detasare proportionala pentru ca ala a parut cel mai potrivit in cazul unui patrulater cu laturi ce tind sa fie paralele,dar nu gasesc o formula potrivita pentru detasarea parcelei mici.O sa postez o schita cu bucata de parcela care vreau sa o detasez.
  Va multumesc celor ca mi ati raspuns!


580/336px 6.7KB

John Doe


Trinity

Poate ar merge o detasare paralela cu latura K-36 ,SI TOT ASA.... mai departe .
Cred ca merita sa incerci .

John Doe

Revin.
Se poate scrie un sistem de ecuatii.
Necunoscute:
D1 = distanta din punctul K la coltul parcelei rosii;
D2 = distanta de la pct. 36 la coltul parcelei rosii;
X1, Y1 = coordonatele primului punct necunoscut, pe latura KJ (cred ca litera aia e "J";);
X2, Y2 = coordonatele celui de-al doilea punct necunoscut, (coltul de jos al parcelei rosii), pe latura 36-34;
Ecuatii:
X1=Xk+D1*cos (alfa) ; (alfa)=orientarea laturii KJ, cunoscuta;
Y1=...
X2=X36+D2*cos (alfa1)
Y2=...
Ecuatia de la detasarea proportionala (o gasesti si in helpul de la TopoLT):
D1/D2 = D(KJ) / D(36-34)
Ecuatia analitica a suprafetei parcelei rosii, care suprafata trebuie sa fie cunoscuta: e un determinant format de coordonatele colturilor parcelei rosii; valoarea lui e suprafata poligonului. N-o mai scriu aici, nu cred ca se va intelege.

Deci, ai 6 necunoscute si 6 ecuatii de gradul 1. Spor !

Modificat de John Doe (29-06-2010 07:54:57)