Postprocesare

Creat de rock4ever, Oct 06, 2014, 03:10 PM

« precedentul - următorul »

rock4ever

Salutare,
Ma gansesc sa imi vand gps-ul leica 530 (cu strangere de inima pt ca merge brici si nu m-a lasat niciodata de izbeliste) ca sa imi iau o chinezarie noua care sa vada si glonass. Eu lucrez mult in postprocesare (kinematic, stop-and-go etc) pt ca nu am rabdare intotdeauna sa sa astept sa se conecteze la rompos, mai pierd semnal, poate nu merge statia permanenta..etc problemele le stiti si voi. Ma intereseaza daca sculele astea noi care sunt pe piata, gen geomax, stonex, south etc pot fi configurate sa lucrezi kinematic, sau stiu numai rtk si atat. Daca nu stiu decat rtk ma mai gandesc daca sa schimb sau nu. Multumesc

florinbh

Orice GPS nou care stie RTK are si optiunea ca sa poti face masuratori statice, doar ca trebuie cumparata pe bani (nu e o optiune inclusa in kitul RTK) impreuna cu softul de prelucrare.
P.S. vezi ca Geomax nu e chiar atat de naspa pt ca e facut in Elvetia de Leica, doar ca i-au dat alta infatisare si alt nume - e varianta low-cost Leica (chiar daca nu recunosc asta). ;)

rock4ever

nu ma refeream la masuratori statice ci la stop-and-go sau on-the-fly (stationare de 10-20 sec solutia fixa urmand a fi obtinuta prin postprocesare)