Noul regulament si determinarea punctelor retelei de ridicare

Creat de george75m, Aug 06, 2014, 09:49 AM

« precedentul - următorul »

george75m

In noul regulament pentru intocmirea documentatiilor avem specificat ca "punctele retelelor geodezice de ridicare se determina prin metoda statica sau rapid-statica."
Credeti ca nu se vor mai putea determina prin Rompos (care este cinematic) punctele de statie, asa cum se uziteaza in prezent ?

skp

Macar de le-ar determina toti cinematic.....ce bine ar fi...
Nu cred.
Oricum precizia este discutabila, dar am determinat RTK un punct determinat initial static in 2011 si era diferenta de 3 cm!

nicu1000

La retelele geodezice este clar ca trebuie masuratori statice.

Pentru lucrari de cadastru se aplica:
Art. 349. (1) În cazul determinării coordonatelor punctelor de detaliu cu ajutorul tehnologiei GNSS, se utilizează una dintre următoarele metode de măsurare: rapid-statică sau cinematică.

george75m

Sa inteleg ca procedez regulamentar daca determin in mod cinematic cateva puncte pe care le voi stationa cu statia totala pentru a-mi face masuratoarea (nu pot determina direct punctele de detaliu cu ajutorul GPS datorita copacilor, constructiilor etc.).

Modificat de george75m (06-08-2014 21:11:12)

scootergts

Punctele de statie, pe care le stationezi ulterior cu statia totala nu se numesc puncte de detaliu, ci puncte de ridicare, deci se determina static.
Bine, si cu regulamentul vechi, conform Deciziei 1 ANCPI punctele de ridicare tot static trebuiau determinate, dar nu respecta nimeni asta.
Conform noului regulament pentru suprafete de pana in 2ha poti masura cinematic fara sa ai nevoie de verificare pe 2 puncte de ridicare (determinate prin metoda statica cu minim 2 vectori), iar pentru suprafetele de peste 2 ha la masuratorile cinematice trebuie sa treci si prin 2 puncte de ridicare pentru verificare.