probleme GPS

Creat de Alin B., Ian 05, 2013, 08:30 PM

« precedentul - următorul »

Alin B.

salutare,

 un prieten lucreaza cu 2 receptoare leica 1200 ( varianta de rucsac) in Gabon. Ieri m-a sunat si mi-a zis ca din senin ambele receptoare, desi arata ca urmaresc 8-9 sateliti, nu obtin o pozitie autonoma. Avand in vedere ca ambele receptoare au firmware-ul la zi si aceeasi problema a aparut simultan la ambele, e 99.99% sigur ca problema nu e de la receptoare. Receptoarele nu arata pe display nici macar ora, ceea ce ma face sa cred ca cumva, receptioneaza fluxul de informatii satelitar dar nu il poate decoda. Stiti sa se fi schimbat ceva in compozitia semnalului satelitar ?

crs

Stiu ca in ultimul timp (pe la inceputul lui decembrie) aparuse o problema cu receptoare din seria 1200 - exact cea descrisa de tine.

Asa ceva s-a mai intimplat si cu citiva ani in urma cu seria 500 - un pic cam neseriaoasa treaba pt. o firma cum e leica.

The Leica GMX902, GX1210, GX1220, GX1230, ATX1230, GRX1200 and GPS900 (purchased between 2004 and 2006) had an issue with GPS tracking (with measurement engine generation 2). The problem has been solved and requires upload of new measurement engine firmware. Please refer to the upload instructions on the myWorld portal.

Modificat de crs (05-01-2013 20:30:55)

Alin B.

Salutare ! cred ca asta e problema intr-adevar ! Ms. !!!

gabi chiper

Salut,

Am si eu aceeasi problema cu un GPS Leica S 1200, imi poate spune si mie cineva de unde pot lua acel firmware engine 2.64, pentru ca eu l-am cautat pe site-ul celor de la Leica si nu l-am gasit.Mentionez ca aparatul e fabricat in anul 2005.
Multumesc mult!

Alin B.

intra pe Leica myWorld, fa-ti cont si acolo gasesti tot ce ai nevoie !

adrianc

Adica aici: https://myworld.leica-geosystems.com/irj/portal" target="_blank">https://myworld.leica-geosystems.com/irj/portal
Faci cont, inregistrezi aparatul, downloadezi ce iti trebuie si urmezi instructiunile de instalare.
La muncă! nu la întins mâna.

gabi chiper

Va multumesc pentru ajutor.Am rezolvat problema.Va doresc o zi buna.

Anton Pann

astazi am incercat sa fac o masuratoare intre ora 13-17.00 . Am incercat cu faget, timisoara , arad si vrs . ma conecta, dar nu primeam corectii de date de la statiile permanente .
Are cineva un sfat sau o parere ?

Mit

Eu azi am masurat de la 15 la 19 si a fost OK cu TIM1, iar cu VRS imi calcula corectiile doar din 6 sateliti asa ca am renuntat la VRS. Am pierdut statia de ref. de cateva ori dar cred ca din cauza vodafone.
N-am nicio parere. Ai setat parametrii de comunicare bine ?

Mit

M-am uitat si la NOVA maps si n-au fost probleme in intervalul tau de timp.

Anton Pann

multumesc, mai incerc maine sa vad cum merge .

Anton Pann

Am rezolvat problema . Am fost indrumat operativ si cu profesionalism de d-nul Vlad de la Rompos si Laurentiu de la Giscad  (furnizorul aparatului -in 2009) si cred ca merita sa fac cunoscut acest fapt .

aditza26

Am si eu o problema cu un rover Sokkia GSR2700ISX in modul RTK ROMPOS. Astazi aveam nevoie de el in apropiere de Ploiesti dar doar in autonomus a stat. Am folosit atat o cartela Orange cat si una Vodafone, isi incarca bazele de la ROMPOS si atat. Nu a trecut niciun moment dat pe float si m-am conectat prin diferite metode (VRS 3.1 GG/GPS, VRS 23 GG/GPS, DIST MIN 3.1 GG, PLOI 2.3, PLOI 3.0, BUCU 2.3). In nicio situatie nu a vrut sa mearga.

Pe de alta parte, am reusit sa fac masuratoarea cu un Ashtech ProMark 3, m-am conectat prin VRS. Nu mi s-a intamplat niciodata sa mearga Ashtech-ul dar sa nu mearga Sokkia.

Acum 15 minute am incercat sa il conectez in Bucuresti, sta in DGPS, "vede" 8/15 sateliti iar latenta fluctueaza in 5-6 secunde. Nu mi s-a mai intamplat asa niciodata.

De unde ar putea fi problemele? Am verificat toate setarile, totul era ok.

Anton Pann

Problema asta am avut-o si eu  .Am verificat cartela pe un telefon si am vazut ca era buna, se conecta la internet .  Am primit de la furnizor o un user nou si parola , si m-am conectat si a mers. Apoi am luat legatura cu Rompos, am anulat vechiul cont si am deschis un cont nou, alt user si alta parola si a mers . Incearca cu un user si parola de la cineva , sau mai direct, ia legatura cu Rompos .

aditza26

Am urmat sfatul tau si am reusit. Multumesc frumos.