informatii despre leica sr 20

Creat de alex paun, Iul 27, 2009, 01:43 PM

« precedentul - următorul »

Alin B.

eu utilizez trei receptoare Leica 1200 ( 2 x 1200+ si 1 x 1200) de doi ani si deocamdata nu am avut probleme deosebite, dar trebuie sa precizez ca cele doua 1200+ le-am cumparat noi. Singura problema pe care am avut-o a aparut de vreo 2-3 ori cand faceam masuratori statice in iulie august , pe o temperatura incinsa,  unul din receptoarele ( cu antena integrata ) s-a inchis de mai multe ori ca si cum s-ar fi terminat bateria. Am discutat cu cei de la leica, justificarea lor fiind ca la temeperaturi mari, receptorul - antena, dupa mai multe zeci de minute de stat in soare se incalzeste intens in interior si pt protectia circuitelor , se inchide automat. Raspunsul m-a multumit , dar totusi la cat sunt de scumpe, ar fi putut sa afiseze pe controller un mesaj de acest gen, sa evit una doua nopti nedormite gandindu-ma ca poate s-a busit.
   Una peste alta, sunt foarte multumit de gama de aparate topo-geodezice Leica dar consider ca pretul la achizitie este inca prea mare, cel putin 20-30% din pret reprezentand costul brand -ului.

cadian

Si eu am patit cu leica sr 20 la fel, adica se blocheaza. Ce am observat. Se blocheaza doar cand inregistrezi prima oara. Rezolvare. Prima oara stau 20 secunde pe punct dau stop and stor si dupa stau cant trebuie.
Ce vreau sa va intreb . Eu am folosit doar metoda statica. Poate sa imi spuna cineva care e metoda stop and go si cum se foloseste? Ca eu in aparat nu am stop and go . Folosesc postproc? sbas? Multumesc