topograf in judetul Valcea

Creat de Sim, Mar 30, 2011, 01:34 AM

« precedentul - următorul »

Sim

Salutare,

  trebuie sa fac o documentatie de alipire pt aproximativ 30ha padure, amplasament situat in zona montana a judetului Valcea. in mod normal nu mi-as baga nasul in alt judet decat cel de domiciliu dar terenul e detinut de un unchi de-al meu (urmand sa m-i le ea mie sper :) ), fiind dobandit prin cumparare de la 6 persoane diferite. Unchiul meu mi-a trimis copii din extrasele de carte funciara si planurile de situatie pentru fiecare din cele 6 corpuri ce urmeaza a fi alipite si din ce vad scris pe aceste extrase si pe planurile de situatie, aceste corpuri apar inscrise in e-terra ca si informatie textuala dar fara geometrie. Pe planurile de situatie (intocmite prin 2003-2004) scrie "sistem de proiectie stereografic" dar fara a preciza modul de determinare a coordonatelor, adica racordare la stereo70 prin masuratori sau prin metode grafice. Stie cineva care lucreaza in judetul Valcea daca aceste intabulari intocmite prin anii mentionati se gasesc intr-o baza de date electronica  la OCPI Valcea ? Daca nu gasesc conturul electronic al acestor imobile si avand in vedere ca imobilele nu sunt integrate cu geometrie in e-terra, pentru a face alipirea, va fi suficient sa masor conturul exterior al imobilului nou format prin alipire sau va trebui sa fac actualizarea informatiei cadastrale pt fiecare imobil in parte si abia apoi sa fac alipirea.
  cer sfatul colegilor care lucreaza in Valcea pt. ca din pacate , cu toata incercarea ANCPI de uniformizare a lucrului in toata tara, inca sunt diferente de la judet la judet.
    multumesc anticipat celor ce ma vor ajuta cu cateva informatii !!!! :hi:

kod

eu cred ca tu cauti acul in carul cu fan, ridicare topo in stereo `70 pe coordonate reale, inainte de 2007-2008 :D, fi serios ! (nu lucrez pe Valcea, dar asta e situatia cam la nivelul intregii tari)
Si daca faci, actualizare date imobil, asta ce inseamna, nu cumva ca trebuie sa fie masurata din nou, si de data asta asa "cum trebuie" ?

Sim

corect, asa este ! eu speram sa pot sa masor corpul mare pe exterior iar laturile celor sase imobile ce urmeaza a fi alipite (care nu se identifica si cu laturile exterioare ale imobilului mare) sa le obtin prin digitizare, deoarece oricum ele dispar odata cu intocmirea actului de alipire. bineinteles ca pentru a putea regla suprafata va trebui sa fac cel putin o modificare de suprafata pt unul din imobile, astfel incat cand adun suprafetele celor sase imobile propuse spre alipire sa obtin suprafata rezultata din masuratorile corpului mare. cel putin asa m-am gandit eu sa fac !

adrianc

Poti sa faci o cerere la oficiu. Nu astepta raspunsul vreunuia ca are oficiu sau nu.
Poate lucrarire astea au si altele nu.
Treaba cu digitizarea (inventarea) laturilor ce vor ajunge la interior si vor disparea nu e 100% sigura. Poate nu o sa-ti aprobe alipirea si ramai cu ele aiurea, sau, poate nu o sa mai vrea alipirea tuturor loturilor pentru o vanzare facila pe viitor.
La muncă! nu la întins mâna.

djxhouse

1. in padure trasarea, marcarea hotarelor lasa de dorit (precizie de artilerist)
2. modificare suprafata? te gandesti sa maresti suprafata? NICI VORBA in extravilan, de diminuat e posibil

PROPUNERE
A. Masori conturul padurii,limitele din imobilul respectiv nu te intereseaza. (faci o drumuire faina de 2-3-4km),
B. si aflii cine e topograful, firma care masoara padurile in vecinatate si vezi ce baza de date au.
C. in fiecare CF e trecut nr. de incheiere, le ceri din arhiva documentatiile pe baza caruia s-a facut intabularea sa vezi ca forma cum coincid.


sa ai la dispozitie min 2-3 zile lucratoare  :hi:

si nu in ultimul rand... INAINTE DE TOATE... trage o fuga la primarie si intreaba cat te costa Certificatul de Urbanism pt 30ha ...
OBLIGATORIU ai nevoie de C.U. pt alipire.

s-ar putea sa te coste peste 1000-1500 lei doar CU

Modificat de djxhouse (30-03-2011 22:22:51)