Se modifica regulamentul de autorizare

Creat de lacriman, Ian 21, 2010, 04:00 PM

« precedentul - următorul »

maryus_h


                  Vreau si eu propunerea aia cu categoria E...pe site nu exista asa ceva...eram curios

_______________________________________
"Este...nu este.......asta este..."


               

adrianmonea


                  a fost intradevar  dar nu cred ca mai e poti sa citesti aici "Proiect Regulament autorizare persoane fizice si juridice - obs. propuneri" , de pe http://www.ocpisibiu.ro/legislatie.html," target="_blank">http://www.ocpisibiu.ro/legislatie.html, dar cam nimic nou sub soare


               

Nicole


                  Am citi cateva mesaje pe acest forum  legate de autorizarea persoanelor fizice. Sa inteleg ca nu sunteti de acord cu autorizarea nici unei persoane care nu a terminat facultatea de geodezie? Sa presupunem ca o anumita persoana a terminat IF-ul + un curs de 8 luni tinut cu profesori din cadrul facultatii de Constructii, dupa terminarea cursului , omul nostru invata (pentru ca ii place meseria) atat partea de teren cat si partea de birou. Conform legii dupa 2 ani (cat.C) / 4 ani (cat.B/C) are drept sa se prezinte la examen. Il ia pentru ca si-a dorit si a invatat pentru asta. Executa lucrari corespunzatoare categoriei sale. Aceste lucrari sunt depuse la OCPI , iar acolo sunt verificate, nu? Daca sunt bine intocmite se accepta, daca nu se refac. De ce ai nevoie de 5 ani de studii geodezice+ 7 ani vechime pentru ca sa masori o curte sau sa faci un releveu de apartament? Nu zic ca e rau , este foarte important sa fii bine pregatit.Dar daca tot esti asa de bine pregatit, de ce nu te ocupi de lucrari pe masura competentei tale?  Nu cumva deranjeaza  faptul ca scad onorariile cu cat sunt mai multi autorizati?  Eu nu am inteles niciodata teama ca cineva imi va lua "prisma din mana" atat timp cat stiu sa lucrez atent si cu responsabilitate , respectand cadrul legal.

_______________________________________
Intrebare:Ce este un urs polar?
Raspuns:Un urs rectangular care are sistemul de coordonate schimbat.


               

Alin B.


                  Da , e un adevar in cele spuse de tine. Neprofesionistii ar trebui eliminati prin implementarea unui sistem de control riguros , indiferent daca a obtinut categoria C , B, A sau D in baza unor studii de geodezie sau in baza unor studii de filosofie. Daca legislatia in domeniu permite oricui sa fie autorizat pentru executarea lucrarilor geodezice , cartografice sau de cadastru , asta e ! Dar sa eliminam pe cei care fac tampenii pentru ca fiind nepregatiti nu realizeaza efectele prostiilor lor , indiferent de titulatura de pe diploma .
   In ceea ce priveste concurenta , nu pot sa spun decat ca aceasta sta la baza oricarei economii de piata sanatoase , dar doar atunci cand vorbim de o concurenta reala . Va dau un exemplu : pentru urmarirea comportarii unei constructii in executie timp de un an, firma unui coleg de al meu a facut o oferta. In elaborarea ofertei respective, s-a tinut cont de nr.minim de masuratori, clasa de precizie a aparatelor folosite, materializarea sistemului de control etc. , adica de tot ceea ce presupune o astfel de lucrare. Oferta lui a fost batuta de oferta altei firme, care si-a permis sa vina cu o oferta la jumatate de pret deoarece habar nu aveau de sensibilitatea unor astfel de lucrari , de resposabilitatea care o implica , astfel incat resursele alocate de ei pentru o astfel de lucrare au fost mult sub minimul necesar pentru realizarea ei in conditiile de precizie cerute. Nu e prea OK , nu ???
     In alta ordine de idei , chiar daca absolventii facultatii de istorie sau filologie fac o serie de cursuri comune cu ale facultatii de drept , nu am vazut nici un astfel de licentiat sa faca copii legalizate , diverse contracte de valoare redusa sau etc. asa cum fac printre altele notarii desi si in acest caz am putea invoca ca acel absolvent de filologie e foarte bine pregatit si a studiat pe cont propriu si ar putea face multe din chestiile banale dar scumpe pe care le face un notar . Dar asta nu se va intampla niciodata si stii de ce ? pt. ca Uniunea Notarilor .... este o organizatie profesionala extrem de puternica si care stie sa apere interesele membrilor sai !!!


_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !


               

Nicole


                  Eu lucrez la un PFA - un om in virsta , cu o vechime de peste 35 de ani ... stie cu ce se mananca topografia, de la el am invatat multe. Sunt convinsa ca daca as lucra pe cont propriu nu m-as descurca (in momentul acesta ) . Este important sa stii cat nu stii din aceasta profesie ... si noi am pierdut lucrari care s-au dat "politic"
p.s. IF = imbunatatiri Funciare (nu filosofie) cred ca are o "mica" legatura cu topografia ... eu totusi incerc sa ma perfectionez pentru ca nimic nu e mai rusinos decat sa vina cineva si sa-ti "bata obrazul"


_______________________________________
Intrebare:Ce este un urs polar?
Raspuns:Un urs rectangular care are sistemul de coordonate schimbat.


               

Alin B.


                  tot respectul pentru cei ce isi asuma resposabilitatea muncii lor , dar discutia nu se refera la un caz anume. Imaginea de ansamblu este alta.
  Stiu ce inseamna IF si repet : nu particularizez discutia la un caz anume !


_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !


               

mariancornel


                  impostura e la mare cautare. si tupeul. la noi importanta e spoiala, ce se vede pe dinafara. ce daca ai facut if la fr  http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> ; ai aceeasi calificare ca toti ceilalti; ai drepturi la fel ca ceilalti. dar n-ai avut timp sa faci o facultate la care oricum se dadea un examen serios ca sa intri (cel putin pe vremea mea). si chiar daca intrai, din 100 am ramas 25 pana la sfarsitul facultatii. acum timpul costa bani; de ce sa techinui? mai bine faci o fr, id, sau o particulara, chiar daca nu poti sa citesti  un text la prima vedere. din cauza asta nu mai conteaza diplomele in ziua de azi. toata lumea are o diploma. important e ce stii sa faci. la fel nu vreau sa particularizez, ba din contra, vreau sa generalizez. pentru ca practica asta se generalizeaza, e la moda si e foarte usor de aplicat. cat despre control si verificari, la noi in tara, ori sunt anuntate inainte, ca sa inchizi mai repede taraba, ori sunt rezolvate cu o mica atentie, ori lipsesc cu desavarsire, pentru ca nu are cine sa faca treaba asta - renumeratie mica - dupa buget coane fanica.


               

maryus_h


                  nu va mai ofticati ca ati facut 5 ani de geodezie la utcb sa masurati curtea lu` nea gheorghe, daca sunteti asa profesori in ale geodeziei...mergeti la cercetare, proiectare, etc, nu la ancpi pentru un cadastru, indiferent de facultate sau pregatire cand e vorba sa raspunzi pentru ce ai facut legea se poarta la fel si cu cel care a terminat geodezia si cu cel care a terminat IF, FR sau mai stiu eu ce.

_______________________________________
"Este...nu este.......asta este..."


               

adrianmonea


                  Deci stiti cum e fiecare sa isi vada de meseria care si-a ales-o de la inceput, frate in ce te-ai calificat aia sa faci,   daca ai facut curs de topograf, o sa fi muncitor topograf, atat si nimic mai mult, de cand se compara un curs de 9 luni cu o facultate de 5 ani pe care scrie  "INGINER DIPLOMAT" , ala a dat 3 examene in noua luni pe care le-a luat cu 2 calu[uri de branza, pe cand unu cu 5 ani trece de 100 de examene, asta fara restante http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> .Daca unu cu geodezie s-ar face doctor, cum ar fi, sau un doctor ginecolog te-ar trata de inima, cum ar fii, fiecare sa mearga in tabara care si-a ales-o , parerea mea si ANCPI OCPI, sa ateste persoane dupa nivelul de calificare  dobandit in functie in primul rand de studii, dar si de experienta acumulata, iar cursantii sa nu treaca mai nult de munctorii http://www.3xforum.ro/img/smilies/mad.png">


               

maryus_h


                  pai asa se si intampla...ancpi da autorizatii dupa pregatire, ca nu da D-ul decat la ingineri cu 7 ani experienta, si nu inteleg, daca esti bun in meseria pentru care te-ai pragatit de ce sa-ti fie frica de concurenta, mai ales din partea unora care nici nu sunt pregatiti corespunzator.

_______________________________________
"Este...nu este.......asta este..."


               

angheld


                  Geodezie-stiinta...IF,FR...diviziunea muncii...unde sunt conceptele de:muncitor ,tehnician,inginer...inginer-marele managea.....scuze


               

mariancornel


                  n-ai inteles nimk, nu mi-e frica de voi pentru ca nu sunt genul. si in al doilea rand o sa fiti mai multi ca noi in curand  http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">
dar ma incurcati teribil. de exemplu ma incurcati cand sunt chemat la oficiu ca ma suprapun cu domnu' colonel cu experienta de 35 de ani de masurat cu ruleta. si eu trebuie sa stau sa-l ascult ca-i mai batran ca mine (daca mai traieste) macar din politete. si pierd timp si bani cu ocazia asta. am mai povestit chestii d-astea. ele nu se vor termina prea repede pentru ca 6 ani s-a lucrat dupa sistemul stereo mono audiovideo. mai sunt si alte exemple, dar asta e cel mai la indemana.
asa ca mergeti si inmultiti-va! bafta!



               

John Doe


                  Stiati ca la noi, numarul de ingineri este mai mare decât numarul de intelectuali ?

N-are rost sa ne certam, toti au dreptate in felul lor. Nu ne vom face viata mai usoara dându-ne suturi in fund unii altora.

Modificat de John Doe (08-02-2010 12:30:01)



               

maryus_h


                  intr-o tara in dezvoltare e nevoie de ingineri, atat ca mai trebuie sa fie si buni, si mariancornel nu cred ca am precizat ce pregatire am...de spui "voi" in sus si "voi" in jos, sunt inginer diplomat - la zi de 5 ani (intr-adevar in alt domeniu) apoi tehnician topograf (cu hartie) si anu asta o sa fiu inginer topograf...tot diplomat si tot cu hartie, asa ca cine vrea sa munceasca, munceste indiferent de hartie.

_______________________________________
"Este...nu este.......asta este..."


               

topograful linistit


                  maryus_h,

Si atunci, ce te inflamezi, daca vei fi dl. ing. diplomat?
Te-ai trezit sa tii partea celor "multi si oropsiti?"

Pentru mine, dupa studii, esti... deocamdata, dl. tehnician. STOP.

Ma alatur si eu celor suparati de mai sus, care vad cum in tarisoara noastra de marinari, facem legea dupa cum bate vantu-n panze.

D-le maryus_h, sa stii ca practic aceasta meserie din 1992 si mai nimeresc si azi cate-o lucrare unde simt nevoia sa mai intreb cate-un coleg, pt. a rezolva problema. Dar 99% astea-s cazuri in care au lucrat anterior cursanti din astia cu 6 luni de carte, carora tu le tii apararea; restul de 1% sunt acei tehnicieni care intaresc regula si in fata carora-mi scot palaria.
Si asta este una dintre cauzele pentru care nu avem azi un cadastru ADEVARAT.

Va salut, si... bafta la examene.