Ridicare drumuri

Creat de djxhouse, Iul 06, 2009, 08:04 PM

« precedentul - următorul »

djxhouse

Salutare tuturor...

Recent am facut o ridicare topo privind amplasarea conductelor de alimentare cu apa potabila si a apelor menajere intr-o localitate mare

Primaria vrea sa vizez lucrarea la OCPI

intrebarile mele sunt:

1. pun C.F.? de cel de C.F. 
am masurat drum national asfaltat, drumuri judetene si comunale din pamant, poduri,
am masurat in extravilan, terenuri arabile, si langa un rau

2. suprafata masurata este ~50ha, cat ma costa vizarea in total? stiu ca pana in 200ha tariful este de 200 lei, dar peste 200lei/ha dar nu mai mult de 1.500... atunci sa inteleg ca maxim 1.500 ma poate costa?

3. suprafata este de ~ 50ha... un coleg mi-a zis ca peste 10 ha este nevoie de verificator... intrebarea este... ce fel de verificator?  am categ III la OGR, si categ B/C la OCPI...  :uimit:

aveti alte informatii, sa nu am surprize?
e prima mea lucrare mai mare si mi-ar prinde bine un pic de ajutor :-h

va multumesc din suflet  :nod:

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Alin B.

Salut ! Este o lucrare pur tehnica deci nu intereseaza partea funciara . Lucrarea va fi taxata conform cu noile tarife , adica o vor incadra la " aviz tehnic pentru lucrari topografice " , 1.1.2 - Recepție tehnică pentru lucrări de
măsurători terestre  si probabil vei plati 1500 lei. Este nevoie de aviz de executie solicitat conform  O. 539/2001 daca nu gresesc , solicitat intr-adevar de benefciar . IN ceea ce priveste dosarul de verificare facut de autorizatul cu categoria D , Bad Wolf are dreptate ca nu ar trebui solicitat pt ca nu se atribuie nr cadastral dar din experienta vreau sa-ti spun ca se cere ( cel putin la Suceava sigur ) . Ca un sfat, foloseste semnele conventionale din atlasul de specialitate .
Sa auzim de bine!

djxhouse

va multumesc pentru ajutor..

1.stiam ca nu se poate inscrie in CF, ...
numai ca intrebam ce fel de act sa depun care atesta starea juridica

2. despre suprafata... cred ca fac in asa fel sa ramana sub 10ha...
adica lungimea totala este de 12.5km .. si iau o latime de 7.5m atunci suprafata ar fi de 9.75ha

ca doar la urma urmei drumul ma intereseaza

ce asi putea sa fac sa depun dosarul, dar cu suprafata mai mica de 10ha... dar in lucrare sa figureze si punctele pe care le-am masurat pana la gard

numai bine  :hi:

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Taxarea se face dupa Ordinul 39/2009 (adica ultimele tarife de care stiu eu). Nu stiu sigur unde au sa te bage. http://www.ancpi.ro/images/legislatie/Ordinul_ministrului_administratiei_si_internelor_nr._39_din_6.04.2009.pdf" target="_blank">http://www.ancpi.ro/images/legislatie/O ... 4.2009.pdf

topograful linistit

Ultimul Plan de situatie avizat de OCPI mi-a fost taxat cu 200RON/ha.

dora3mira

Dar nu mai mult de 1500 ron ! Conform ordin tarifare.

topo_sistem

as avea nevoie de niste coordonate pe judetul suceava daca ma poate ajuta cineva ca cei de la OCPI nu prea ajuta

Marian

Posteaza o adresa de mail si-ti trimit eu