Desmembrare proprietate in indiviziune un sfat

Creat de misu ploiesteanu, Apr 05, 2011, 02:28 PM

« precedentul - următorul »

misu ploiesteanu

imi cer scuze ca va deranjez fiind profan in specialitatea dumneavoastra.
am nevoie de un sfat; am mostenit o cota indiviza de 3/16 din proprietatea invecinata(chenar rosu) proprietatii mele(chenar albastru), am convenit sa desmembram pe cale amiabila  proprietatea (ca in schita, partea cu chenar verde sa imi revina mie) dar ramine un spatiu de 1,5m unde are coindivizarul canalizarea , intrebarea se accepta o desmembrare in felul asta cu fisia asta pentru canalizare sau ii fac o clauza pe terenul respectiv(varianta preferata de mine)???


419/580px 12.5KB

Kaleh

Te deranjeaza faptul ca vecinul are conducta de canalizare pe terenul tau?

misu ploiesteanu

da ma deranjeaza un pic intrucit trebuie sa ii cedez acel teren (cu canalizarea) coindivizarei, cred ca nu intelege ca daca fac clauza ca ii permit accesul e acelasi lucru. de asemenea sunt cheltuieli suplimentare cu gardul respectiv si pericolul ca in acel spatiu "tehnologic" sa se acumuleze gunoaie...

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

misu ploiesteanu

pai deocamdata nu exista dar am cele doua posibilitati la iesirea din indiviziune;
1 sa ii las fisia de teren
2 sa fac actele cu servitutea respectiva in ce priveste intretinerea canalizarii
intrebarea mea era daca se accepta asemenea fisii de teren la desmembrare...


ps-as putea incerca si o actiune in instanta pentru desfintarea canalizarii nefiind facuta cu acordul meu ca si coproprietar