help laser

Creat de phibrizzo, Dec 14, 2008, 05:13 PM

« precedentul - următorul »

phibrizzo

ok..folosirea unui laser de la statia total ma depaseste complet.in ce privinta?poi cam de fiecare cnd incerc sa il folosesc,imi ies punctele bulite...la un moment dat masuram intr-un sat si trece o caruta-face praf,iar laserul masura doar pana in praf...e vreo setare care sa ii zica sa masoare doar pana la ultimul obstacol intalnic sau ceva de genul?sincer ma exaspereaza cand incerc sa masor si vad ca a masurat doar pana intr-o panza de paianjen :x  :x  :x  :x  :x

dangolesti

#1
Citat din: phibrizzook..folosirea unui laser de la statia total ma depaseste complet.in ce privinta?poi cam de fiecare cnd incerc sa il folosesc,imi ies punctele bulite...la un moment dat masuram intr-un sat si trece o caruta-face praf,iar laserul masura doar pana in praf...e vreo setare care sa ii zica sa masoare doar pana la ultimul obstacol intalnic sau ceva de genul?sincer ma exaspereaza cand incerc sa masor si vad ca a masurat doar pana intr-o panza de paianjen :x  :x  :x  :x  :x
inceara sa parcurgi relativ incet intreaga plaja de focusare a lunetei inainte de a da drumul la raza laser. vei avea posibilitatea sa urmaresti unde se opreste de fapt masuratoarea ta. nu exista setarea pe care o vrei tu dar ea va fi disponibila atunci cand statia va merge la masurat singura iar operatorul va sta la birou cu aer conditionat sau o tzuica fiarta si va astepta sosirea statiei din teren.aia cu caruta las-o pentru alte ocazii, doar daca caruta (scuzati cacofonia) nu era ferrari sau SLK

klu_naravas

eu am observat ca daca nu focusez luneta in momentul in care vreau sa masor cu laserul ori astept o saptamana pana citeste ori citeste in craci.
folosesc un nikon npl352.nu stiu daca are vreo treaba cu ce problema are phibrizzo, dar daca e vb de tuica fiarta ma bag oricand :))))

dangolesti

#3
Citat din: klu_naravaseu am observat ca daca nu focusez luneta in momentul in care vreau sa masor cu laserul ori astept o saptamana pana citeste ori citeste in craci.
folosesc un nikon npl352.nu stiu daca are vreo treaba cu ce problema are phibrizzo, dar daca e vb de tuica fiarta ma bag oricand :))))
chiar off-topic nu pot sa ma abtin:
ca daca e vin fiert ai eroare de scortisoara (pardon, am vrut sa spun "colimatie") prea mare!???????

klu_naravas

imi place eroarea de scortisoara... mai ales daca e foarte mare.pe asemenea vremuri... tot sa ai erori de-astea :))

djxhouse

ce fel de statie folosesti?

phibrizzo

mmm....folosesc un trimble s6...si cica ar trebui sa fie mama statiilor..si intradevar e..doar cu laserul ma supara...
offtopic:dangolesti nu inteleg ce ai vrut sa spui la faza cu caruta dar dak ai masurat vreodata vara la tara ai sti ca daca trece o caruta mai in viteza pe langa tine ridica o perdea de praf destul de groasa  :wink2:

dangolesti

ptr phibrizzo
abia astept sa vina vara (lu' 2009) sa pot sa fac si eu prima mea masuratoare la tara cand trece o caruta mai in viteza. in rest nu am vrut sa spun nimic altceva decat ceeace am spus.

cioro

Cum poti sa spui ca S6 e mama statiilor cand ai asemenea aberatii la masuratorile fara prisma, mai bine incerci ceva din China :D

advex

#9
Citat din: cioroCum poti sa spui ca S6 e mama statiilor cand ai asemenea aberatii la masuratorile fara prisma, mai bine incerci ceva din China :D

Buna gluma...

Daca apreciem calitatea statiilor dupa experientele utilizatorilor la trecerea carutelor din Romania or sa moara de ciuda proiectantii de la Trimble, Leica, Topcon...

phibrizzo

uoff..nu va mai cramponati atat de caruta aia  :x  :x  :x  :x  :x ....spre exmplu am mai patit sa masor intr-u parc si dau sa masor un stalp care era pe la 30 metri iar statia imi arata 18 m..de ce?pt ca intre mine si stalp era un copac prin ale carui crengi vizam iar laserul masura doar pana intr-o panza de paianjen care era in calea sa(stiu asta pt ca l-am pus pe colegul meu sa verifice)...ce am vrut sa spun e ca nu ii dau de capat....oricum ms pt ajutor..se vede ca aici e forum romanesc

Modificat de phibrizzo (15-12-2008 21:57:12)

dora3mira

Draga phibrizzo, cand mai folosesti statia totala cu citire reflectorless ai grija la setarea inaltimii la care faci citirea si pentru ca citirile sunt repetate si valoarea obtinuta este cea medie, bine ar fi sa astepti pana trece caruta bre, zau !

John Doe

Din câte stiu eu, daca statia e setata RL, si daca raza laser întâlneste un obiect, se va reflecta în el; senzorii aparatului detecteaza reflectia si masoara in consecinta. Chiar daca obiectul e mai mic decât stâlpul tau, e posibil ca reflectia sa fie mai puternica, fiind mai aproape, sau asa sa priceapa statia: masoara ceea ce întâlneste prima data în cale. Sau prima reflectie sa-ti mascheze stâlpul, fiind pe aceeasi directie.
Reflectia unei raze laser e cam...ciudata, e lumina polarizata intensa si straluceste al dracului si la obiecte mici. Am vazut asta noaptea.
Am patit si eu destule cu chestiunea asta, din care am tras o concluzie: nu masor fara prisma decât atunci când sunt sigur ca între mine si obiectul masurat nu este absolut nimic altceva. Daca aveti chiar si cea mai mica banuiala ca nu este asa, masurati cu prisma si atunci aparatul va citi doar prisma.

www.ipartner.ro

As spune sa se citeasca manualul de utilizare... si acolo scrie, asa cum a spus John Doe ca face... si anume se recomanda folosirea RL doar daca se vede clar ca nu e nici un obstacol... o frunza batuta de vant, un paianjen negru si mare care se plimba pe proprietatea lui... etc...

E corect razele laser se reflecta din praf, doar ca in praful acela nici nu prea poti respira...

Domnul Dan a mai facut o afirmatie buna... ca poti verifica doar parcurgand relativ incet intreaga plaja de focusare a lunetei.

Eu te intreb altceva... cum de ti-ai dat seama ca sunt punctele aiurea?
Te-ai uitat imediat la distanta afisata? Vezi sa nu fie afisata cea orizontala... ca daca vizezi la unghiuri verticale mari (ex: masori grinzi stand aproximativ sub elei) s-ar putea (sigur) sa ai distante orizontale foarte mici...

Daca ai o diferenta intre distanta masurata laser si cea masurata cu prisma verifica ce constanta a prismei ai introdus... s-ar putea sa ai diferente de centimetri chiar.

Modificat de www.ipartner.ro (16-12-2008 18:52:44)

phibrizzo

pt ipartener:poi dupa ce am masurat punctele m-am uitat la slope distance si era vizibil maimica decat distanta realal(pe care am masurato apoi si cu prisma) pana la punctul radiat