TPS Low Cost BUNE sau RELE

Creat de justinmeal, Iul 03, 2010, 12:10 AM

« precedentul - următorul »

justinmeal

ce parere aveti despre statiile totale gen "low cost" ?

adica TPS noi cu toate accesoriile si functionalitatile/programele/etc. de ultima ora
la preturi de cca. 3500 euro (max. 4500 euro cu TVA)?

cine are asa ceva ? cum merg ? pe termen scurt/mediu/lung ?
cat de repede se "strica"?

probleme cu ele ?

exemplu: Geomax, South, Stonex, etc. ....

Ionica34

Pai hai sa vedem :
Geomax - calitate proasta, iti zic ca am avut, am scapat cat de repede am putut.
South - mai mult decat OK, merita, mai ales ca au 3 ani garantie, iar service-ul e asigurat in tara.
Stonex - nu stiu, stiu doar ca sunt facute in China, tot de catre South ptr italienii de la Stonex, dar sincer am inteles ca nu au aceeasi calitate. Nu-s prosti chinezii, sa se mature singuri de pe piata.
Daca ar fi sa-mi cumpar, dintre cele low-cost, avand in vedere configuratiile oferite, pretul cel mai bun, garantia cea mai mare, si oferta completa o au cei de la South.
Bine, parerea mea e subiectiva, eu sunt utilizator de South.

Mit

#2
Citat din: Ionica34Pai hai sa vedem :
Geomax - calitate proasta, iti zic ca am avut, am scapat cat de repede am putut.
South - mai mult decat OK, merita, mai ales ca au 3 ani garantie, iar service-ul e asigurat in tara.
Stonex - nu stiu, stiu doar ca sunt facute in China, tot de catre South ptr italienii de la Stonex, dar sincer am inteles ca nu au aceeasi calitate. Nu-s prosti chinezii, sa se mature singuri de pe piata.
Daca ar fi sa-mi cumpar, dintre cele low-cost, avand in vedere configuratiile oferite, pretul cel mai bun, garantia cea mai mare, si oferta completa o au cei de la South.
Bine, parerea mea e subiectiva, eu sunt utilizator de South.

... si distribuitor, daca nu ma-nsel  :D

Ionica34

da, distribuitor si de south si de geomax

justinmeal

#4
Citat din: Ionica34Pai hai sa vedem :
Geomax - calitate proasta, iti zic ca am avut, am scapat cat de repede am putut.
South - mai mult decat OK, merita, mai ales ca au 3 ani garantie, iar service-ul e asigurat in tara.
Stonex - nu stiu, stiu doar ca sunt facute in China, tot de catre South ptr italienii de la Stonex, dar sincer am inteles ca nu au aceeasi calitate. Nu-s prosti chinezii, sa se mature singuri de pe piata.
Daca ar fi sa-mi cumpar, dintre cele low-cost, avand in vedere configuratiile oferite, pretul cel mai bun, garantia cea mai mare, si oferta completa o au cei de la South.
Bine, parerea mea e subiectiva, eu sunt utilizator de South.




"Geomax - calitate proasta"... Ce inseamna asta ?

Butoane care nu merg, masoara directii aiurea, nu are precizie asa cum spune,
nu rezista la apa, se strica des (ce se strica la ele ? ) .... ??

?

Ionica34

Intai vreau sa-mi cer scuze, pentru ca am avut o exprimare care lasa de dorit. Cand am zis - Geomax - calitate proasta, ar fi trebuit sa explic si de ce.
al doilea aspect, este ca in calitate de distribuitor de echipamente topo, nu ar fi trebuit sa ma pronunt in acest post, fiindca sunt subiectiv.
Referitor la calitatea Geomax, am avut un echipament pe mana, memoria facea figuri, in sensul ca daca terminai un job, incepea sa scrie peste de la inceput fara sa te atentioneze. D-aia l-am si dat, cu explicatiile de rigoare. E vorba de un ZTS-607R. Un model mai vechi, de acum 2 ani.
Inca odata imi cer scuze pentru postare, trebuia sa ma abtin.

bad wolf

#6
Citat din: Ionica34Intai vreau sa-mi cer scuze, pentru ca am avut o exprimare care lasa de dorit. Cand am zis - Geomax - calitate proasta, ar fi trebuit sa explic si de ce.
al doilea aspect, este ca in calitate de distribuitor de echipamente topo, nu ar fi trebuit sa ma pronunt in acest post, fiindca sunt subiectiv.
Referitor la calitatea Geomax, am avut un echipament pe mana, memoria facea figuri, in sensul ca daca terminai un job, incepea sa scrie peste de la inceput fara sa te atentioneze. D-aia l-am si dat, cu explicatiile de rigoare. E vorba de un ZTS-607R. Un model mai vechi, de acum 2 ani.
Inca odata imi cer scuze pentru postare, trebuia sa ma abtin.

Foarte corect Ionica.
cu totii avem preferintele noaste ca utilizatori, dar le comentam doar in acesta calitate si, incercam sa nu le ponegrim pe celellalte.Nu e loial. Asa cum nu este loial nici faptul ca voi distribuitorii mentinetii sus pretul la statii cu mult depsite. Sau le socotiti piese de muzeu si asta le creste  pretul ?
 Ionica , dupa cum stii eu sunt utilizator Topcon(nu comentez nici motivele si nici aparatele), dar acum am nevoie de o statie sh pentru fiul meu care este student si care momentan nu poate lucra cu mine.
Am cumparat in urma cu un an o statie wild leica 1010(cu 800  euro-cu tote ustensilele) pe care am resoftat-o complet si care functiona excelent.
Dar -un motiv pe care nu ti-l pot spune aici -a facut-o sa " faca picioare" impreuna cu toate anexele , trepied, jaloane, prisma , miniprisma , baterii incarcatoare etc.!
Din acest motiv , apelez la ajutorul tau sau al altui distribuitor care ma poate(este  dispus) sa ma ajute sa achizitionez o statie cat mai ieftina , pentru ca numai cu un teodolit, doua stadii si o ruleta de 50 de m abia  pot sa ma descurc onorabil.
Din acest motiv apelez la intelegerea si colegialitatea voastra ! Care vrea sa ma ajute sa achizitionez o statie cat mai ieftina si dotata complect si...ce este important  as dori intr-un sistem de lising sau  un sistem rate directe totul stabilit printr-un notar public..
TREBUIE SA MAI SPUN CA MAI AM un copil(fiica) masterand tot la cadastru si cartografie , iar eu de cateva luni sunt aproape somer pentru ca firma la care am lucrat a intrat in incapacitate de plata si .. nu poate sa-mi imprumute un aparat cu care as putea sa lucrez cadastru particular (am cat. D) , sau expertize judiciare , din care as putea efectua destul de multe.
Cu toata jena , imi cer cuze pentru ca v-am spus aceste probleme strict personale.
Multumesc pentru intelegere!
b.w.

Modificat de bad wolf (05-07-2010 19:04:41)
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

@ionica43: suntem noi carcotasi, dar nici chiar asa... daca stii ceva practic despre vreun tip de statie low-cost, spune linistit, e o informatie, nu? daca chiar vrei sa nu para reclama, poti mentiona ca esti si distribuitor si gata.
Era vorba despre cine ce parere are despre niste statii, nu cine este sau nu si distribuitor.

@bad wolf: ok

Modificat de John Doe (06-07-2010 08:05:38)

Ionica34

Total de acord John. Am tinut sa mentionez insa ca sunt distribuitor, fiindca exista o anumita doza de subiectivitate.
Din fericire, am avut norocul sa pot utiliza in decursul celor 18 ani de experienta, cam toate brandurile de statii totale, incepand cu Rec Elta 4, Sokisha Set II, Geodimeter 500, Pentax ATS, etc pana la brandurile actuale.
Pana la urma, revenind la topicul nostru : Statiile totale low-cost, sunt bune, atata timp cat indeplinesc conditiile urmatoare :
- au un pret bun, iar in pret sa ai toate accesoriile necesare (software de prelucrare, prisma, jalon, trepied).
- nu se strica des (iar daca se strica distribuitorul sa fie capabil sa-ti repare sau inlocuiasca echipamentul astfel incat sa nu ai ruperi de ritm in lucrari)
- sa fie oferit in solutie completa : sa nu te trezesti ca masori si la descarcare nu ai cu ce sa prelucrezi datele ca nu ai program care sa ti le recunoasca.
- sa ai instruire asigurata - este foarte importanta
- sa ai documentatia in limba romana a echipamentului
In rest numai de bine.

bad wolf

John, printr-o simpla remarca(daca ai fi facut un minim efort ai fi inteles  perfect ce am spus) ai facut ca nimeni sa nu mai citeasca ce am dorit sa spun.
Am rectificat! Acum este f. usor de inteles, dar nu mai este util ce am scris pentru ca nimeni nu va mai citi ,pentru ca ai transmis , tu , mesajul.
Daca ai fi vazut ora la care am scris acel mesaj cred ca ai fi inteles starea pshica in care eram si cu un minim efot, daca doreai , citeai ce am scris ,si.. intelegeai.
Acum e prea tarziu asa ca te rog sa stergi acel mesaj, pentru ca, eu nu pot.
Succes !
 b.w.
Sper sa gasesc cararea corecta !

justinmeal

deci, pana la urma, ce v-ati lua de vreo 4000 euro ?

o leica veche

sau

un south (de ex.) nou ?

:)

????

Ionica34

eu personal mi-as lua o statie noua, si iata de ce :
- garantia e de 2 sau 3 ani
- e noua, daca am probleme o pot rezolva repede
- e la fel de ieftina ca una SH
- vine in solutie completa, nu trebuie sa mai alerg dupa software sau alte alea.

nest

pt justinmeal :
 poti sa pui intrebarea si astfel : daca ai avea nevoie de un pick-up de teren ce ai cumpara , o Toyota ,Mitsubishi etc. de 3-4ani vechime sau o "Tata" sau un "Hover" nou ?

justinmeal

#13
Citat din: Ionica34eu personal mi-as lua o statie noua, si iata de ce :
- garantia e de 2 sau 3 ani
- e noua, daca am probleme o pot rezolva repede
- e la fel de ieftina ca una SH
- vine in solutie completa, nu trebuie sa mai alerg dupa software sau alte alea.




cu ce software vine o TPS south ?

descarcare/incarcare/prelucrare/compensare/.... etc. ??

legatura cu date de la gps south... ?

Ionica34

ptr nest :
sincer la cate Tata (Hover mai putin) am vazut prin oras, daca pretul este apropiat de o Toyota sau Mitsubishi de 3-4 ani, banuiesc ca multi prefera TATA. Eu personal as lua numai dupa ce testez. Si dupa ce as vedea facilitatile de service ale distribuitorului de Tata sau Hover.

Ptr justinmeal. Toate statiile de la SysCAD (South, Spectra, Nikon, Pentax) vin standard cu urmatorul soft :
- Topko Express 2009, care stie sa descarce datele, procesare, compensare drumuire, retrointersectie, calcule geometrice, model digital teren, curbe de nivel, calcul volume, profile topo, parcelare, detasare prin punct, linie, detasare in patrulater, desenare, raportare plan de situatie, printare, export dxf/dwg.
- programul original de descarcare, care nu face decat descarcare propriuzis
- referitor la schimbul de date GPS cu South, da este posibil, formatul de fisier al coordonatelor putand fiind citit de catre software-ul de GPS.
pentru mai multe detalii vezi si ftp://ftp.cadsolutions.ro" target="_blank">ftp.cadsolutions.ro