Cum masurati pe caldura la distante mari

Creat de Geo_QQQ, Iun 06, 2007, 02:02 AM

« precedentul - următorul »

Geo_QQQ

Sunt nou pe forum si in domeniu si as vrea sa stiu daca exista totusi posibilitatea de a masura si  pe canicula. :(

lilica

Nu vrea nimeni sa dea un sfat din experienta acumulata. Se pare ca pe canicula toti topografii se retrag la loc cu umbra deasa!

sik

Primul meu instinct a fost sa zic: cu GPS-ul  :D  dar m-am gandit ca nu ajut si am tacut.

Swakra


lilica

Ai idei bune Swakra, dar cu o observatie importanta: s-ar putea sa ajunga banii doar pentru bere din gama "Popular"!

ferko

Incerc să realizez măsurătorile înainte de masă pînă nu este căldură mare, sau după masă după ora 5.

meme

Daca exista posibilitatea sa masori pe canicula... Din ce punct de vedere? Al topografului sau al aparaturii?  :)

Kaleh

Omule, pe canicula tragi la umbra si lingi spuma de la bere... Nu te juca, daca nu vrei sa te arzi. Sau micsoreaza macar distantele, nu sari de pe un deal pe altul, daca tot nu ai stare

dora3mira

Daca nu ai incotro...e bine ce ti-a sugerat Kaleh ! Adica masoara ceva de mici dimensiuni, cu laturi de drumuire scurte, cu verificari suplimentare, preferabil ceva care sa nu solicite o drumuire mai mare de 3 statii - daca nu ai sprijin pe ambele capete . Evita punctul culminant al caniculei -care coincide si cu interdictia medicului de a te duce la plaja...
Seteaza temperatura din statie si daca tot vrei sa faci o treaba super......achizitioneaza si o umbrela topografica - eu una n-am apucat sa vad decat in poze dar daca dai de o sursa si are un pret de bun simt...da si tu sfoara in tara...
Si da-o incolo de bere ca mai buna ca apa n-am vazut inventie pana acuma pe pamant!

Kappy

daca masori la distante mari pe caldura ce anume nu iese bine?...eu banuiesc ca singurul lucru ce poate fii afectat e masurarea distantei...nu?
simtiti-va liberi sa ma contrazice-ti daca gresesc...

set4

Distantele nu pot fi afectate decat de corectia de temperatura,

Mai greu e cu unghiurile si asta din cauza mirajului, cu cat sunt distantele mai mari cu atat precizia de punctare e mai mica , de aceea nu e recomandat sa lungesti vizele pe canicula desi in principiu vizele foarte lungi dau precizie mai mare mai ales la retrointersectii , eu am patit-o, vei vedea ca pe canicula daca citesti la 5 km sa zicem , precizia e practic ca si cand ai citi pe mira (desi statia masoara corect  distantele, unghiurile citite prost te arunca mult)

Kappy

vrei sa spui ca din cauza curentilor de aer cald eu la o distata de de 5km o sa vad prisma mai la stanga sau mai la dreapta decat e in realitate...?(eu asa am inteles)

mihailavram

o recomandare
in acceasta situatie recomand trilateratia
e precisa pe distante si merge bine
incercati si voi
se poate veerifica, bime excludem nivelmentul.
in alta denumire "triunghiuri de legatura"

Kaleh

#13
Citat din: mihailavramo recomandare
in acceasta situatie recomand trilateratia
e precisa pe distante si merge bine
incercati si voi
se poate veerifica, bime excludem nivelmentul.
in alta denumire "triunghiuri de legatura"

Bine ar fi daca ar fi asa de simplu... Sa masori presiunea, temperatura si umiditatea atit in statie cit si in punctul vizat. Sa faci nivelment de precizie intre puncte (cara nene invaru' si broasca de nivelment pe dealuri - pe caldura, ca de asta vorbim...). Fa si observatii unghiulare, ca trebuie si astea. Apoi treci la calcule, corectii, reduceri la planul de proiectie, compensarea retelei...
Asta o faci in studentie, cind nu trebuie sa produci. Stiu, ca am facut trilateratie!
Asa ca ramai la statia totala, faci ridicari limitate de bunul simt si totul este bine. Am lucrat la +50 grade, dar si la -50 grade, pentru ca asta era situatia, era in Siberia fratioare... Dati statie atunci cind inca vedeti PERFECT jalonul si prisma, pare mai multa munca, dar o sa vedeti ca o sa munciti mult mai putin. Iar daca lucrati si cu cote, iar statia voastra nu aplica automat corectiile de refractie si curbura, obligat aplicati-o voi (distanta la patrat ori 6.82 ori 10 la puterea -8). Normal ca e pozitiva, si se adauga la dH. Bafta!

Kaleh

Si inca ceva: Acele "triunghiuri de legatura" sunt alcatuite din distante si unghiuri. Erori pe distante, pentru ca fasciculul serpuieste cum da Dumnezeu. Erori de citire a directiilor, cit cuprinde, pentru ca jalonul danseaza. Sunt mai multe erori decit la masurarea directa, nu vi se pare?