Vreau cateva lamuriri

Creat de traian_vasile, Iun 04, 2007, 05:52 PM

« precedentul - următorul »

traian_vasile

Ce reprezinta o precizie de 7, 5 , 3 .... secunde, ma refer exita vreo unitate de masura fizica (metrica) ..... si care e diferenta ... adica e vizibila ? Merita sa investesti banii intr-o statie totala cu o precizie mai buna sau diferenta nu e vizibila ?

Modificat de traian_vasile (04-06-2007 14:55:17)

traian_vasile

Ce inseamna ... compensare pe doua axe sau pe o axa ?

sik

Pentru a nu intra in amanunte, din experienta mea:
- compensatorul trebuie sa fie biaxial (2 axe)
- precizia unghiulara este suficient sa fie 5 secunde pentru a satisface 99% din exigentele lucrarilor de zi cu zi (statiile de 1 secunda sunt folosite la monitorizare de baraje etc.)
Mai conteaza si cu ce precizie determina distantele (cu sau fara prisma).

Modificat de sik (05-06-2007 00:51:32)

lilica

Vasile: Ti-am trimis pe mail un document. Sper sa-ti fie folositor!

traian_vasile


south662

salut! Am un south662 si imi face cam multe figuri, erorile sunt destul de mari chiar si dupa compensare, ma ajuta cineva care "s-a mai jucat" pe produse topcon.....?!?!?!?!?! lucrez in autocad 2007 si nu stiu cum sa fac profile...........am mare nevoie de ajutor..........sunt un incepator.......

dtoni

Eu sunt utilizator de topcon, cat despre profile.... iti trebuie mai mult decat acad 2007 asta daca nu vrei sa introduci tu toate datele manual

ana-land

ar fi versiunile de autocad land si civil care fac asa ceva dar ai nevoie de putin timp ca sa le prinzi principiul de functionare.... asa ca le faci mai usor clasic cu liniute si punctulete.... doar daca nu sunt foarte multe