Transformare coordonate geografice in coordonate stereo

Creat de DraghiciVictor, Sep 04, 2014, 07:09 PM

« precedentul - următorul »

DraghiciVictor

Exista vreo aplicatie online care imi poate transforma un set de coordonate geografice in coordonate stereo70, nu necesita mare precizie, doar orientativ?

Mit


george75m

programul transdat se poate descarca de pe site-ul ancpi.

DraghiciVictor

Sunt topograf, lucrez numai in stereo 70, era o curiozitate a mea sa transform niste coordonate geografice in stereo 70, daca nu am lucrat cu GPS-ul nu stiam sa le transform

Mit

Sa inteleg ca... tot cu retro, drumuire... si te incadrezi in preciziile ANCPI.
Bravo. Spor !
 :hi:

DraghiciVictor

Nu am treaba cu oficiul de cadastru, deocamdata lucrez in constructii unde fac trasari pt diferite lucrari si mai fac si alte lucruri care nu tin de topografie ca asta e situatia. Numai bine!

DraghiciVictor

Multumesc si colegului george75m am reusit cu transdatul

severcoman

#7
Citat din: MitSa inteleg ca... tot cu retro, drumuire... si te incadrezi in preciziile ANCPI.
Bravo. Spor !
 :hi:

Mit, iti amintesti ultima retro ?... dar prima ?...
(cred ca sunt si care nu-si pot aminti, desi memoria li-i buna!..)

Mit

Mi-o  amintesc f. bine pe prima, iar ultima am facut-o acum o luna la o masuratoare la sat  cu imobilul langa extravilan.
Cand am timp, compar rezultatele obtinute cu metoda clasica si cu gps-ul. Rezultatele le scriu si in memoriul tehnic. Uneori am diferente de  50cm, alteori de 10cm... Cel mai nasol e cand masori cu gps o borna si faci si retro in ea si niciun rezultat nu e cu coordonatele de la OCPI.
Si ei vor ca limita sa fie unica  :nebun:
 :hi: