Problema LGO

Creat de rock4ever, Feb 28, 2013, 01:22 PM

« precedentul - următorul »

rock4ever

Salutare,
M-am apucat ieri de niste experimente stiintifice si acuma imi crapa softurile. Nu inteleg de ce LGO imi face urmatoarea figura: cand creez un job nou si ii dau import raw data, imi transfera toate punctele din toate joburile de pe card, desi eu aleg numai job-ul care ma intereseaza. Am reinstalat LGO dar tot imi face figura. Am umblat in prealabil prin el am bagat am scos, nu mai stiu ce am facut. Probabil am dat un click aiurea undeva. Nu stiti cum sa rezolv cazul? Ms

Mit

Daca promiti aici ca nu te mai lipesti cu lucrarile de alte prostii avizate anterior, iti voi spune mai multe despre LGO.
Deocamdata, debifeaza optiunea "include subfolders"  :hi:

rock4ever

Sa-ti dea dzo sanatate, ai ajutat un om la ananghie. In legatura cu promisiunea...o sa incerc...dar nu ofer garantii :D

rock4ever

Alta problema:

 Atunci cand folosesc 2 statii de referinta pentru postprocesare gps, in raport imi da solutii separate Baza1-rover si baza2-rover in timp ce GNSS Solutions da o singura solutie, bazata probabil pe computarea celor 2 vectori.
 Se poate sa fie vorba de vre-o setare in LGO sau asa e softul? Daca numai asa se poate, cum se procedeaza mai departe? Aleg solutia cu precizia cea mai buna, sau le adun si le impart la 2?
Multumesc

Mit

Daca roverul in cele doua situatii are aceeasi denumire, LGO va afisa separat cele doua rezultate in "Results", pt. a putea observa si analiza independent cele doua rezultate. Daca vei salva ambele rezultatele si vei merge in fila "Points" vei constata ca acolo este un singur punct cu acea denumire si catalogat ca "averaged" (media). Nu te obosi sa faci tu ceva adunari, LGO face totul si bine. Poti seta preciziile acceptate si automat LGO va face media numai din acele solutii care indeplinesc criteriile stabilite de tine.
Helpul celor de la Leica este mai mult decat cuprinzator; adesea, obositor de "mura-n gura".
 :hi:

kkndkk

Incerc sa prelucrez un fast static cu LGO, dar nu reusesc.Imi arata masuratorile ca si cum nu as fi stationat suficient, nici macar nu imi apare numarul punctului. Ceva tutoriale sau setari, va rog. Multumesc.

Modificat de kkndkk (12-10-2014 20:49:43)

Mit

Care a fost distanta intre baza si rover ?
Ai avut setata aceeasi rata de inregistrare si la baza si la rover? De regula 1s. ?

kkndkk

Nu am lucrat cu baza si rover. Utilizez un trimble R8 2. am creat survey style pentru fast static, stationand pe punct 8 minute. Memorarea punctului s/a facut automat cand a avut indeplinite conditiile (8 minute si peste 6 sateliti). Fisierul l-am transformat in Rinex si incerc sa fac postprocesare cu 2 statii permanente.

Mit

Si tu crezi ca 8 min sunt de-ajuns daca esti la 10km de statia de referinta, de ex. ?
Rata de inregistrare la rinexurile OCPI este de 5s.
Daca nu raspunzi la intrebari, nu am cum sa te-ajut; daca nu-i baza, e st. ref.-tot aia-i
Tu sigur cunosti modul de masurare ? Se pare ca problema nu-i la PP.  :hi:

kkndkk

Durata de 8 minute am gasit-o in manualul Trimble Survey Contoller. Atunci care sunt timpii la fast static, cu numar maxim de sateliti (6+), fctie de distanta pana la  statia de referinta? In plus vad ca imi vede inregistrarile ca cinematice si nu statice. Oricum setarea ratei era de 15s si am lasat-o asa, dar o voi modifica la 5s. Distanta  a fost de 8km.Multumesc din nou

Modificat de kkndkk (12-10-2014 22:31:48)

Ionica34

Pentru tot ce inseamna procesare Fast Static, Stop&Go, procesati cu software-ul celui care a produs GPS-ul (Trimble - TGO sau altele, Leica - LGO, Spectra - Spectra Office, etc.)
Altfel s-ar putea sa aveti supriza sa nu mearga.
In afara de masuratorile statice, al carui fisier de schimb este standardizat - RINEX, restul e cam fiecare pe barba lui.

Modificat de Ionica34 (12-10-2014 22:53:12)

kkndkk

Multumesc, am sa incerc cu TBC

Modificat de kkndkk (12-10-2014 23:18:13)

Mit

@Ionica32
Oricum va importa rinexul de la st. ref. asa ca nu poate respecta ce zici tu.

@k...
La vector de 8km ar trebui stationat aprox. 15min.
Daca ar fi sa masor eu, as sta pe punct intre 0,5-1h.

Desi d-nii prof. si producatorii au inventat regula de aur 5'+1'/km eu nu dau doi bani pe ea, decat daca inmultesc rezultatul cu 1,5...2,0.

Dar nu vad de ce nu faci experimente cu timpul de stationare si-ti faci singur idee...

Spor  :hi:

Ionica34

Chiar daca importul Rinex-ul, in momentul in care face Stop&Go, aici sunt niste indicatori care arata cand incepe si cand se termina masuratoarea pentru fiecare punct. Toate astea sunt concatenate intr-un singur fisier. Dar fiindca nu sunt standardizate (se discuta despre asta dar nu s-a ajuns la nici o concluzie) atunci nu toate softurile stiu sa le citeasca corect.
Nu stiu la Fast Static cum este sigur, ca nu am lucrat. Dar Stop&Go stiu sigur ca nu merge.

Modificat de Ionica34 (13-10-2014 17:59:48)

kkndkk

Poate cineva care a masurat Fast Static ne poate impartasi din experienta sa.