Determinarea statiilor prin metoda RTK este regulamentara

Creat de george75m, Mai 29, 2012, 03:34 AM

« precedentul - următorul »

adrianc

@gude2008 eroarea de centrare se refera la eroarea jalonului. Am masurat o distanta perpendiculara pe un aliniament. Ideea a fost sa prelucrez totul in controllerul GPS deci freestation cade. In practica o folosesc insa. Pentru licenta am facut mai babeste.
@nicu1000 Meritele merg profesorilor Plopeanu si Badescu. Primul mi-a fost indrumator si mi-a propus tema iar al doilea a scris anterior un articol pe tema aceasta.
1. Distantele scurte arata ca am folosit aparatele facultatii in parcul de langa facultate. :wink2: Prin extrapolare poti ajunge la valori bune si pentru distante mai mari. Precizia este aceeasi (x mm + y ppm), adica direct proportionala cu distanta.
2. Studiul meu (nostru), in primul rand, trebuia sa dea un rezultat favorabil :zzz: . Nu am urmarit sa compar rezultatele cu serviciul Rompos ci niste RTK determinate simplu, prin stationare directa, cu niste RTK combinate cu masuratori cu statia. Punctul BUCU il putem elimina cu totul din experiment. El a fost folosit doar pentru intrarea in retea. Puteam folosi foarte bine si coordonate locale. Am preferat sa nu introducem si eroarea de transcalcul din WGS in Stereo.
Am repetat ceva timp mai tarziu experimentul si pentru 30+ km si rezultatele au fost cam aceleasi.
PS imi cer scuze ca postez asa tarziu
La muncă! nu la întins mâna.

Bogdan Pop

Poftiti precizile servicilor Rompos
 DGNSS      - 3m - 0.5m
    RTK       - 0.5m - 0,02m
 GEODETIC - < 0.02m

george75m

Citat din: Anton PannIn concluzie ? RTK asigura sau nu precizia ceruta pentru lucrari de cadastru sporadic ?

Am determinat static 2 borne ce au fost masurate si cu RTK Rompos. 
Diferente intre cele doua masuratori:
pe Y 20 cm la o statie si 15 cm la cealalta ,
pe X 2 cm la ambele.

Masuratoarea statica a fost facuta avand referinta trei borne din RGN (o borna clasa B si doua borne clasa C) stationate simultan. Intre punctele retelei nationale am gasit diferente in jur de 2 cm. Am folosit receptoare L1, segmente de lungime maxima 14 Km, cu stationari de peste 1ora si 15 min.

As ruga pe cine lucreaza cu Rompos sa interpreteze raportul de la linkul de mai jos.
http://dl.transfer.ro/transfer_ro-02nov-f73faf6409ec987.zip

Din ce am vazut eu, se raporteaza la sfarsit o eroare la una dintre statii, totusi precizia ceruta este indeplinita.
Transformarea coordonatelor a fost facuta in ambele cazuri cu Transdat 4.01

Modificat de george75m (02-11-2012 20:38:56)

adrianc

Raportul e pentru static banuiesc.
Ai stationat punctul 2 de doua ori? Ca acolo vad ca apare eroarea.
La muncă! nu la întins mâna.

george75m

Raportul este pt masuratoarea RTK pe care a facut-o altcineva.
Din ce am vazut in raport, s-au facut 2 determinari pt statia 1 si vreo 5 determinari pt statia 2 (la care s-ar semnala erori).

Modificat de george75m (05-11-2012 17:20:52)

adrianc

Daca e RTK sunt ok erorile. Cam asta e RTK-ul.
La muncă! nu la întins mâna.

marginean

Eu deobicei masor 2 puncte RTK  cu max 5 initializare pe punct a cate 20 sec.
Iar pe urma imi fac un al 3-lea punct pe care ma asez cu statia, si fac o retrointersectie (sau o intersectie la limita cum vreti sa ii ziceti) cu ajutorul statiei astfel incat lucrarea sa imi fie incadrata intr-un triunghi intre cele 2 pct RTK si punctul al 3-lea de statie.
Consider ca, daca as masura numai 2 puncte RTK, din care pe unul sa stationez si pe unul sa ma orientez, terenul poate il voi deplasa la stanga sau la dreapta cu 5-10 cm, dar facand un triunghi teoretic eroarea ar trebui sa mi se constranga.

Astept pareri sau comentarii :))

Alin B.

sau daca tot vrei sa folosesti RTK -ul pt determinarea punctelor din reteaua de ridicare, iti determini trei puncte RTK dispuse cat mai convenabil geometric, stai pe unul si vizezi celelalte 2.