gps leica system 500

Creat de manta2, Mar 30, 2011, 01:09 PM

« precedentul - următorul »

topocad.cristi

#15
Citat din: AlexGIS
Citat din: SimCe inseamna softuri mai noi ? LGO e un soft rudimentar ? Prin publicatiile de specialitate sunt creditati cu statutul de lider in softurile de postprocesare observatii satelitare. Cel putin eu asa am citit !

Am uitat sa specific la ce m-am referit. Nu este un soft prietenos. Nu este usor de utilizat.

daca ai asista la un instructaj, de maxim o ora, iti garantez ca ai renunta la orice alt soft de procesare. cand ai un drum in buc, anunta-ma, sau da o fuga la topgeocart

zamfy

#16
Citat din: topocad.cristidaca ai asista la un instructaj, de maxim o ora, iti garantez ca ai renunta la orice alt soft de procesare. cand ai un drum in buc, anunta-ma, sau da o fuga la topgeocart

Sunt de acord, LGO este un soft usor de folosit cand vine vorba de postprocesare. Eu am un LGO 7 cu licenta pt. procesare L1 si L2 si merge super.

AlexGIS

#17
Citat din: topocad.cristidaca ai asista la un instructaj, de maxim o ora, iti garantez ca ai renunta la orice alt soft de procesare. cand ai un drum in buc, anunta-ma, sau da o fuga la topgeocart

Am lucrat cu el vreo 4 ani. Ma puneam in locul colegului care a deschis subiectul. Nu vin la Bucuresti ca mi-e frica de tine. Esti prea incisiv.  :)

dtoni

#18
Citat din: Sim
Citat din: AlexGIS
Citat din: manta2Buna ziua! Cine ma poate ajuta cu informatii complete , de fapt totul cum se utilizeazaacest sistem pentru ca eu am lucrat numai cu statia totala si nu gasesc pe cineva sa mi explice si mie. A mai citit eu ceva cu niste parametri cu baza... dar un ghid, un tutorial cu toti pasii care trebuie urmati nu gasesc. daca este vreu coleg binevoitor..... va rog frumos sa ma ajutati. sistemul l-a cumparat seful meu din germania si am descarcat ghidul in engleza de pe site*-ul leica, dar nu ma lamuresc. Asa ca am apelat la ultima solutie, daca este vreun coleg care imi pote indica pasii, amanuntit, sau vreun tutorial in romana ceva.. as fi foarte recunoscator... fac si cinste =D . multumesc1!!!


Nu mai stiu cum e in Leica Geo Office, ultima data l-am folosit in 2009.
Nu stiu nici daca e RTK sau nu sistemul tau ca eu am lucrat cu ceva mai vechi. Principiile de procesare in soft raman aceleasi.

Importi raw data.
Te duci in fereastra unde iti apar masuratorile structurate cronologic, ca niste bare orizontale (ajungi acolo luand pe rand tab-urile de jos, nu mai stiu care e). Selectezi stationarile si dai click dreapta. Ar trebui sa ai pe undeva prin meniu PROCESS. Apesi acolo (din cate imi amintesc sunt mai multe variante de procesare). Mai departe procesezi corespunzator, daca ai retea sau masuratoare simpla etc.

Daca te poticnesti, mai scrie aici poate imi mai amintesc cate ceva.

Ca principiu, toate punctele masurate GNSS, indiferent ca sunt inregistrate in mod RTK (faza purtatoare semnal satelit) ori normal (semnal satelit), au status de puncte "navigate", adica pozitia punctului masurat este relativa si nu absoluta. Prin procesarea masuratorilor atribui vectori fiecarui punct si statusul punctelor devine "estimat". Prin calcularea vectorilor punctele se ajusteaza (pozitia devine absoluta, raportata la sistemul in care lucrezi) si apoi se aplica transfomarea spatiala (daca lucrezi wgs) conform noilor parametri TRANSDAT pe care nici dracu nu ii cunoaste.
Am scris asta ca sa pricepi in mare ce se intampla cu punctele tale si cum lucreaza softurile de procesare. Leica fiind un soft mai rudimentar, fiecare etapa trebuie parcursa separat, spre deosebire de softurile noi.
Totodata, trebuie sa retii si faptul ca setarile de procesare trebuiesc modificate corespunzator tolerantelor admise, altfel nu vei sti niciodata unde ai gresit.

Nu uita ca aparatura GPS ofera rezultate precise doar daca e utilizata corect.

 Ce inseamna softuri mai noi ? LGO e un soft rudimentar ? Prin publicatiile de specialitate sunt creditati cu statutul de lider in softurile de postprocesare observatii satelitare. Cel putin eu asa am citit !
Unde scrie ca produsele leica mai exact softurile de PP sunt lider de piata? de ce nu ar fii TGO TBC lider de piata? afirmatile astea generate de un marketing infect nu prea fac bine.

zamfy

AlexGIS, ce soft de postprocesare folosesti? Eu folosesc si LGO si Trimble GeoMatics si pot sa spun ca sunt multumit de amandoua...

AlexGIS

#20
Citat din: zamfyAlexGIS, ce soft de postprocesare folosesti? Eu folosesc si LGO si Trimble GeoMatics si pot sa spun ca sunt multumit de amandoua...

Doar GNSS Solutions.

Mit

Ca sa dam explicatii aici privind PP GPS ar insemna sa facem training on-line; faza cu PP este grea si cand o vezi cu ochii tai, nu mai vorbim de explicatii prin cuvinte.

Ce as putea sa-ti spun draga colega "manta2": Citeste TOT ce gasesti pe net despre Leica seria 500 si in mare te va lamuri, apoi revino pe forum cu intrebari punctuale.

Vis-a-vis de parametri de transcalcul (WGS-St.70) foloseste TransDat-ul, cum a explicat cu f. mare rabdare "zamfy", iar daca vrei sa-i calculezi tu, trebuie sa ai activata optiunea "datum and map", apoi, dupa calculul celor 7 parametri, acestia se pot atasa jobului tau.
 :hi:

Mit

pt. AlexGIS,

Fiecare dintre softurile pt. PP a datelor GPS are plusuri si minusuri. Am lucrat cu ABSOLUT TOATE, mai putin cu cele ale facultatilor de renume din SUA sau Elvetia care sunt la preturi exorbitante (nu stiu ce ar putea face in plus fata de LGO de ex., dar in fine) si pot spune ca LGO este cel mai rapid, intuitiv, facil, exact si usor de verificat in privinta rezultatelor.
Planingul de la Trimble este cel mai complet si usor de folosit.
TGOffice - complet dar mai greoi in interfata de lucru.
GNSS Solutions - fara facilitati multe, dar face minimul necesar.
TopconTools-complet dar greoi in alegerea setarilor si controlul rezultatelor
Lista mai poate continua cu softurile chinezesti care desi mai noi, nici dealerii de astfel de echipamente nu le stapanesc 100%

 :hi:

topocad.cristi

si referitor la preciziile afisate de lgo...cam alea sunt.
leica geosystems este singurul producator de echipamente care atunci cand afiseaza o precizie, nu are in subsolul brosurii 100 de asteriscuri care spun in ce conditii se ating acele precizii.

topocad.cristi

#24
Citat din: dtoni
Citat din: Sim
Citat din: AlexGISNu mai stiu cum e in Leica Geo Office, ultima data l-am folosit in 2009.
Nu stiu nici daca e RTK sau nu sistemul tau ca eu am lucrat cu ceva mai vechi. Principiile de procesare in soft raman aceleasi.

Importi raw data.
Te duci in fereastra unde iti apar masuratorile structurate cronologic, ca niste bare orizontale (ajungi acolo luand pe rand tab-urile de jos, nu mai stiu care e). Selectezi stationarile si dai click dreapta. Ar trebui sa ai pe undeva prin meniu PROCESS. Apesi acolo (din cate imi amintesc sunt mai multe variante de procesare). Mai departe procesezi corespunzator, daca ai retea sau masuratoare simpla etc.

Daca te poticnesti, mai scrie aici poate imi mai amintesc cate ceva.

Ca principiu, toate punctele masurate GNSS, indiferent ca sunt inregistrate in mod RTK (faza purtatoare semnal satelit) ori normal (semnal satelit), au status de puncte "navigate", adica pozitia punctului masurat este relativa si nu absoluta. Prin procesarea masuratorilor atribui vectori fiecarui punct si statusul punctelor devine "estimat". Prin calcularea vectorilor punctele se ajusteaza (pozitia devine absoluta, raportata la sistemul in care lucrezi) si apoi se aplica transfomarea spatiala (daca lucrezi wgs) conform noilor parametri TRANSDAT pe care nici dracu nu ii cunoaste.
Am scris asta ca sa pricepi in mare ce se intampla cu punctele tale si cum lucreaza softurile de procesare. Leica fiind un soft mai rudimentar, fiecare etapa trebuie parcursa separat, spre deosebire de softurile noi.
Totodata, trebuie sa retii si faptul ca setarile de procesare trebuiesc modificate corespunzator tolerantelor admise, altfel nu vei sti niciodata unde ai gresit.

Nu uita ca aparatura GPS ofera rezultate precise doar daca e utilizata corect.

 Ce inseamna softuri mai noi ? LGO e un soft rudimentar ? Prin publicatiile de specialitate sunt creditati cu statutul de lider in softurile de postprocesare observatii satelitare. Cel putin eu asa am citit !
Unde scrie ca produsele leica mai exact softurile de PP sunt lider de piata? de ce nu ar fii TGO TBC lider de piata? afirmatile astea generate de un marketing infect nu prea fac bine.

domnu' director...lider de piata inseamna vanzarile raportate la calitatea produselor. iar acum 2 luni leica a vandut statia de referinta seria 1200 cu nr. 10.000. probabil 10.000 de fraieri care au dat banii pe ele, daca e sa ma iau dupa multi care isi fac veacul pe aici. nu? stonex, ruide, south, astia sunt lideri. sau nu? referitor la marketingul infect de pe aici tin sa iti comunic urmatoarele:
1. am propus eliminarea anunturilor de vanzare de pe acest forum, dar pupincurismul caracteristic romanilor, a zis ca nu e cazul
2. nu am fost niciodata dealer leica, nu sunt angajatul topgeocart
3. sunt mult mai flexibil in ceea ce priveste acceptarea solutiilor noi decat nea ionel si lupul cel rau, care merg pana la absurd in sustinerea unor echipamente. fara argumente. si in calitate de DEALERI. si pe care nu ii contarzice nimeni, ca na, o reducere de 3% conteaza.

astept cu interes reactia "moderatorilor" care nu modereaza nimic

manta2

#25
http://www.youtube.com/watch?v=b3RzKjeb9xs&feature=player_detailpage#t=12s  astia sunt cumva pasii de urmat?
  Am facut si eu asa dar nu am mai modificat acolo la, control'', sau nu e bine. cam de aici ma incurc eu. Multumesc tuutror colegilor de postari. la varsta mea uite ce trebuie sa invat....

dtoni

#26
Citat din: topocad.cristi
Citat din: dtoni
Citat din: SimCe inseamna softuri mai noi ? LGO e un soft rudimentar ? Prin publicatiile de specialitate sunt creditati cu statutul de lider in softurile de postprocesare observatii satelitare. Cel putin eu asa am citit !
Unde scrie ca produsele leica mai exact softurile de PP sunt lider de piata? de ce nu ar fii TGO TBC lider de piata? afirmatile astea generate de un marketing infect nu prea fac bine.

domnu' director...lider de piata inseamna vanzarile raportate la calitatea produselor. iar acum 2 luni leica a vandut statia de referinta seria 1200 cu nr. 10.000. probabil 10.000 de fraieri care au dat banii pe ele, daca e sa ma iau dupa multi care isi fac veacul pe aici. nu? stonex, ruide, south, astia sunt lideri. sau nu? referitor la marketingul infect de pe aici tin sa iti comunic urmatoarele:
1. am propus eliminarea anunturilor de vanzare de pe acest forum, dar pupincurismul caracteristic romanilor, a zis ca nu e cazul
2. nu am fost niciodata dealer leica, nu sunt angajatul topgeocart
3. sunt mult mai flexibil in ceea ce priveste acceptarea solutiilor noi decat nea ionel si lupul cel rau, care merg pana la absurd in sustinerea unor echipamente. fara argumente. si in calitate de DEALERI. si pe care nu ii contarzice nimeni, ca na, o reducere de 3% conteaza.

astept cu interes reactia "moderatorilor" care nu modereaza nimic
fiecare are dreptul sa isi exprime opinia fara sa jigneasca si fara sustina lucruri neadevarate fata de alti colegi. asta este reactia mea ca moderator.
Aveti dreptate ca Leica a vandut statia de referinta 1200 cu nr. 10.000 si probabil il face lider de piata.
va convine reactia mea sau doriti sa o modific?  :hi:

dora3mira

#27
Citat din: topocad.cristi
Citat din: dtoni
Citat din: SimCe inseamna softuri mai noi ? LGO e un soft rudimentar ? Prin publicatiile de specialitate sunt creditati cu statutul de lider in softurile de postprocesare observatii satelitare. Cel putin eu asa am citit !
Unde scrie ca produsele leica mai exact softurile de PP sunt lider de piata? de ce nu ar fii TGO TBC lider de piata? afirmatile astea generate de un marketing infect nu prea fac bine.

domnu' director...lider de piata inseamna vanzarile raportate la calitatea produselor. iar acum 2 luni leica a vandut statia de referinta seria 1200 cu nr. 10.000. probabil 10.000 de fraieri care au dat banii pe ele, daca e sa ma iau dupa multi care isi fac veacul pe aici. nu? stonex, ruide, south, astia sunt lideri. sau nu? referitor la marketingul infect de pe aici tin sa iti comunic urmatoarele:
1. am propus eliminarea anunturilor de vanzare de pe acest forum, dar pupincurismul caracteristic romanilor, a zis ca nu e cazul
2. nu am fost niciodata dealer leica, nu sunt angajatul topgeocart
3. sunt mult mai flexibil in ceea ce priveste acceptarea solutiilor noi decat nea ionel si lupul cel rau, care merg pana la absurd in sustinerea unor echipamente. fara argumente. si in calitate de DEALERI. si pe care nu ii contarzice nimeni, ca na, o reducere de 3% conteaza.

astept cu interes reactia "moderatorilor" care nu modereaza nimic


Nu inteleg motivul pentru care asteptati cu interes reactia moderatorilor, dar daca o solicitati in mod special, as dori sa stiu si doleantele de moderare care nu v-au multumit asteptarile...

1. anunturile de vanzare nu vor fi scoase - este o rubrica pe care colegii de forum nu o doresc a fi eliminata
2. daca sustine careva ca brandul x este mult mai pe placul dv decat brandul y ... ma indoiesc sa fi fost tras de manecuta de vreunul dintre moderatori -
Nu reprezentam o autoritate , nu suntem forum partener al vreunui brand asa ca avem libertatea de a sustine si promova ce vrem, ce ne place ... Insa nu incurajam si nici nu promovam pirateria de soft, plasarea de obiecte furate , limbajul care devine trivial si atacarea nejustificata a unor colegi pe care daca ii cunoastem personal sau avem referinte despre ei de la colegii de forum - mi se pare firesc sa-i aparam de aceste atacuri .
Ne straduim sa cream conditii de cadru civilizat in care sa putem comunica mai repede, mai usor si mai prietenos ( cat se poate ...) cu orice membru care face parte din aceasta breasla sau oricine se intersecteaza cu breasla noastra si are nevoie de lamuriri .
Uneori chiar si dintre noi, moderatorii , mai gresim( si cel care se crede desavarsit sa incerce a cere parerea celor din jurul sau ....) , ca atare ne straduim sa nu fim chiar asa de rai si-ai dracului .
Important este sa stim ca aici putem intreba, afla, gasi, cauta, ceea ce ne intereseaza.
Uneori fiecare dintre noi mai forteaza limita de politete, bun simt, buna cuviinta, buna crestere etc. etc.
Ca atare e firesc sa mai inchizi un ochi , sa mai lasi cate o rabufnire fara a o face pe cerberul !

Ati facut mai sus afirmatia :
" 1. am propus eliminarea anunturilor de vanzare de pe acest forum, dar pupincurismul caracteristic romanilor, a zis ca nu e cazul "

Daca imi amintesc bine, chiar eu am spus ca nu e cazul.
Cu multa curiozitate astept sa-mi explicati care sunt motivatiile dumneavoastra in sustinerea faptului ca am facut acest lucru !
In afara de faptul ca sunt romanca si NU practic sportul amintit de dumneavoastra.

Cred ca un pic de calm inainte de a posta anumite cuvinte ar duce la o mai buna transmitere a gandurilor pe care le avem cu adevarat.

topocad.cristi

#28
deci doamna.... nu iteleg de unde adversitatea asta fata de leica trimble topcon. si toleranta fata de leica/trimble/topcon second de pe piata gri(sa nu zicem neagra). si toleranta fata de echipamentele cu "cel mai bun raport calitate-pret" made in china. nu am vazut reactie din partea moderatorilor cand un  reprezentant al unei "firme" compusa din " 2 viitori topografi, topometrii, sau ce or fi ei, actualmente studenti" care ne vand Gowin pe post de topcon. sau cand un dealer ruide vinde echipamente de ultima generatie ale caror cercuri trebuie sterse cu carpa din cand in cand. aveti un pic de coloana vertebrala? macar partea de jos :).... deci va rog frumos va manifestati ca atare, pe post de moderatori, altfel acest forum incepe sa aduca tot mai mult cu autovit.ro

dora3mira

#29
Domnule topocad.cristi ,
A fi moderator nu inseamna a sustine ca brandul este deasupra noname-ului ...
Cu regret , va informez ca daca nu va este pe plac modul in care moderam acest forum, aveti optiunea de a nu-l folosi.
Niciodata , nici unul dintre colegii mei nu isi vor permite sa emita o parere personala decat in nume personal si nu in calitate de moderator.
Menirea noastra nu este de a dicta unde si cine are dreptate , ci de a asigura un cadru civilizat daca nu prietenos - drept spatiu de discutii pentru o breasla destul de risipita.
Daca dumneavoastra considerati ca altfel ar trebui sa reactionam la diferite situatii , tin sa va anunt ca aveti posibilitatea de a modera chiar dumneavoastra un alt forum , iar noua nu ne ramane decat sa ne conducem dupa aceleasi reguli care dumneavoastra nu va sunt pe plac.
Cu respect si regret, dar realizand ca niciodata nu vom reusi sa multumim pe toata lumea,