o informatie daca mi poate da cineva

Creat de scootergts, Oct 15, 2007, 03:21 PM

« precedentul - următorul »

gude2008


gude2008

doru in pathfinder office nu spune nimic de calibrare sau de asociere puncte, cel putin eu nu am gasit

ace

Gude fa asa cum iti spune lumea.
Stai pe puncte de coordonate cunoscute adica in Stereo70,dar tu o sa faci observatiile GPS in WGS84,la birou faci prelucrarea din WGS in Stereo70 cu Trimble Geomatic Office.
Eu nu inteleg altceva:voi la firma nu faceti cursuri de gps si prelucrare sau va pune instrumentul in mana si descurcati-va?
Si nu folosesti Transdat-ul la ce ai tu nevoie.

ace

#18
Citat din: radian2009oricum trebuia sa ai diferente, ca, cu parametrii tai, masuratorile gps prelucrate iti rezultau coordonate in sistem de proiectie stereo 70, iar distantele citite de tine cu statia totala nu au fost reduse la planul de proiectie.

puteai face si niste masuratori cu statia, destule cat sa ai masuratori in plus, bagai coordonatele stereo 70 determinate prin metode gps ca si coordonate provizorii, apoi bagai masuratorile cu statia totala si compensai reteau, eventual in planul de lucru, sau cum vroiai tu.

doar cand planul de proiectie stereo 70 este tangent la planul de lucru distanta din coordonate corespunde cu distanta orizontala citita cu aparatul

mediteaza la asta daca vrei sa-ti obosesti creierii. :) e geodezie pura

experimenteaza asta:

pune sus la cruce un GPS si unul in busteni, sau in alta parte .
ce diatanta ai intre puncte din coordonate masurate GPS si determinate in stereo 70 cu parametri, si ce distanta ai citita pe prisma?

apoi du-te la constanta, si apoi in bucuresti

Distanta e la fel si din GPS si din statia totala plus sau minus 2-3 cm,depinde cum tine jalonul sau daca e calibrat.
Distanta sa stii ca se calculeaza din coordonate indiferent ce sistem de coordonate plane folosesti(Stereo70 sau coordonate locale).

gude2008

ace eu  nu folosesc trimble geomatics, o firma nu exista, gps-urile sunt personale (trimble geo 3), iar softul este pathfinder office, la care ii pot da "add a new site" dupa care imi cere "site parameters" cam asta e!

ace

#20
Citat din: gude2008ace eu  nu folosesc trimble geomatics, o firma nu exista, gps-urile sunt personale (trimble geo 3), iar softul este pathfinder office, la care ii pot da "add a new site" dupa care imi cere "site parameters" cam asta e!

Inseamna ca softul nu iti calculeaza parametrii din moment ce iti cere "site parameters".
La Leica Geo Office Combined era mai simplu ca aveai observatiile gps in wgs,le atasai unui proiect si la acel proiect mai bagai un fisier cu coordonatele stereo astfel iti calculai parametrii si pe aia ii foloseai mai departe la orice masuratoare.
Normal orice soft de prelucrare trebuie sa aibe si chestia asta.
Cum a zis si doru mai cauta prin manualul lui ca trebuie sa fie o chichita acolo,ceva gen "setup geoid" sau "geoid parameters".
Bafta multa.


 :hi:

gude2008

gata am gasit "create local site", numai ca nu-mi cere coordonate elipsoidale, tre sa ma raportez la un datum, banuiesc ca tre sa fac cu datum cu cei 7 parametri si sa bag coordonatele de la gps transformate prin datum si cele reale de la borne

puidedac

#22
Citat din: gude2008gata am gasit "create local site", numai ca nu-mi cere coordonate elipsoidale, tre sa ma raportez la un datum, banuiesc ca tre sa fac cu datum cu cei 7 parametri si sa bag coordonatele de la gps transformate prin datum si cele reale de la borne

Scuze!
Cei sapte parametrii amintiti anterior sunt urmatorii, si anume?
DX to WGS 84
DY to WGS 84
DZ to WGS 84
RX to WGS 84
RY to WGS 84
RZ to WGS 84
ppm to WGS 84

pe langa "Semi-major axis" si "Inverse flattering"?

puidedac

#23
Citat din: puidedac
Citat din: gude2008gata am gasit "create local site", numai ca nu-mi cere coordonate elipsoidale, tre sa ma raportez la un datum, banuiesc ca tre sa fac cu datum cu cei 7 parametri si sa bag coordonatele de la gps transformate prin datum si cele reale de la borne

Scuze!
Cei sapte parametrii amintiti anterior sunt urmatorii, si anume?
DX to WGS 84
DY to WGS 84
DZ to WGS 84
RX to WGS 84
RY to WGS 84
RZ to WGS 84
ppm to WGS 84

pe langa "Semi-major axis" si "Inverse flattering"?

Sau te referi la timpul de masurare, denumirea si tipul aparatului,antenei,
inaltimea antenei, etc.?

gude2008

cred ca sunt wgs84 to translation x,y,z