Unghiul de Elevatie

Creat de forest, Mai 31, 2009, 05:56 PM

« precedentul - următorul »

forest

Care este semnificatia unghiului de elevatie si care este importanta acestuia in determinarile GPS ? Multumesc.

Alin B.

Unghiul de elevatie al unui satelit reprezinta o variabila ce indica pozitia deasupra orizontului a unui satelit urmarit . Satelitii urmariti la elevatii joase , sub 15 grade, pot influenta negativ precizia de determinare a unei pozitii . Majoritatea receptoarele GPS permit setarea unui unghi de elevatie minim acceptat pentru ca un satelit sa fie folosit in determinarea pozitiei .

danutza

Spuneai in posturile anterioare ca ai un 1200
Setarea implicita este pt.15 grade elevatie minima :hi:

ace

si poti sa o pui cum vrei tu,dar recomandabil de la 15 grade in sus depinde in ce zona esti,la deal o pui de la 20-30 sa "iti prinda satelitii mai bine".
 :hi:

forest

Interesante observatiile de mai sus.
Atunci cum se explica faptul ca in cazul statiilor de referinta unghiul de elevatie este de 5 grade ?

ace

Pentru ca stațiile de referință(antena gps) sunt de obicei în locuri înalte(pe acoperișul clădirilor),iar perioada de înregistrare a epocilor e de 30 secunde.

topocad.cristi

#6
Citat din: forestInteresante observatiile de mai sus.
Atunci cum se explica faptul ca in cazul statiilor de referinta unghiul de elevatie este de 5 grade ?


majoritatea statiilor de referinta au unghiul de elevatie intre 0 si 5 grade. la postprocesare se alege un unghi de 5-15 grade, in functie de obstacolele din teren

Modificat de topocad.cristi (14-06-2009 19:49:05)

topocad.cristi

#7
Citat din: acePentru ca stațiile de referință(antena gps) sunt de obicei în locuri înalte(pe acoperișul clădirilor),iar perioada de înregistrare a epocilor e de 30 secunde.


care e legatura intre amplasarea statiilor de referinta si rata de inregistrare a observatiilor?

ace

Nu are nici o legătura,am spus-o ca fapt divers.
Nu se alege la postprocesare unghiul,se face în teren direct din Controler,ca poate ala care a măsurat nu o sa prelucreze observațiile GPS și cel care prelucrează nu o sa știe cum arata terenul în zona respectiva.
La orice GPS se poate schimba unghiul de elevație al sateliților și timpul de înregistrare a unei epoci(1,5....30 secunde sau cât vrei tu).La Trimble și Leica(Seria 300,500 și 1200) poți sa faci asa.

topocad.cristi

#9
Citat din: aceNu are nici o legătura,am spus-o ca fapt divers.
Nu se alege la postprocesare unghiul,se face în teren direct din Controler,ca poate ala care a măsurat nu o sa prelucreze observațiile GPS și cel care prelucrează nu o sa știe cum arata terenul în zona respectiva.
La orice GPS se poate schimba unghiul de elevație al sateliților și timpul de înregistrare a unei epoci(1,5....30 secunde sau cât vrei tu).La Trimble și Leica(Seria 300,500 și 1200) poți sa faci asa.

daca se aplica diviziunea muncii, iti recomand asta

topocad.cristi

#10
Citat din: aceNu are nici o legătura,am spus-o ca fapt divers.
Nu se alege la postprocesare unghiul,se face în teren direct din Controler,ca poate ala care a măsurat nu o sa prelucreze observațiile GPS și cel care prelucrează nu o sa știe cum arata terenul în zona respectiva.
La orice GPS se poate schimba unghiul de elevație al sateliților și timpul de înregistrare a unei epoci(1,5....30 secunde sau cât vrei tu).La Trimble și Leica(Seria 300,500 și 1200) poți sa faci asa.

daca se aplica diviziunea muncii, iti recomand ]

Modificat de topocad.cristi (15-06-2009 19:25:01)

topocad.cristi

si asta


469/580px 64.5KB

topocad.cristi

si asta


413/582px 32.5KB

ace

Si eu folosesc astfel de fise de observații GPS unde lucrez acum,am un Trimble 4000 pe care il folosesc ca referință cu modem de 25W și cu "boost" la 35W,nu lucrez în România,și când descarc datele trebuie sa scriu în programul de postprocesare seria antenei,tipul antenei,înălțimea pot sa o introduc în instrument dar o iau și pe aia sa fiu sigur,timpii de staționare etc.