O noua licitatie

Creat de Alin B., Dec 15, 2010, 02:31 PM

« precedentul - următorul »

Alin B.

Licitatia din comuna Luna , jud. Cluj , pentru lucrari de cadastru general a fost castigata de SC C&A PROIECT SRL din Cluj, suma de adjudecare fiind 1600000RON adica aproape 400000euro. Interesant este ca nu am auzit pe nimeni pomenind de aceasta licitatie pana acum , cand e deja incheiata !

Ionica34

#1
Ce e si mai interesant :
1. Pe site-ul lor www.caproiect.ro arata ca se ocupa de fonduri europene
2. Pe site-ul ANCPI nu apar ca fiind autorizati.

Marian

Tara tuturor posibilitatilor!!!

kod

pai, lansati stirea in mass-media, ca deja consiliul concurentei nu mai poate face dreptate :hi:

bad wolf

Am sezizat sezisat ANCPI , prin mail privat . Sunt curiosa ce raspuns vpi primi.
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Poate au contract ori s-au asociat cu vreo alta firma autorizata, iar la licitatie apare doar numele lor... eu stiu? Sunt fonduri europene sau sunt numai banii lui Boc ?

Sa ne spui si noua daca si ce ti-a raspuns ANCPI.

Modificat de John Doe (15-12-2010 15:53:08)

Alin B.

Ne-am agitat cu licitatiile din Bistrita si acum observam ca ele au revenit in toata splendoarea lor , avand aceleasi conditii de calificare ca si inainte dar de aceasta data au fost mai atenti la realizarea caietului de sarcini, adica acum apare ca fiind ultima data salvat pe un calculator al primariei Ilva Mare. Ar fi foarte interesant daca in romania ar exista un cadru legislativ pentru realizarea acestor caiete de sarcini. Adica ar fi foarte benefic pentru aceasta tara ca cel care intocmeste un caiet de sarcini pentru lucrari finantate din bani publici, europeni etc. sa fie obligati sa justifice conditiile pe care le impun prin caietul de sarcini. In cazul de fata sunt curios cum ar justifica necesitatea celor 50 de licente CAD + etc. Un alt lucru interesant ar fi sa stim cine a furnizat consultanta tehnica pentru intocmirea caietului de sarcini pentru ca functionarul din primarie sugur nu l-a intocmit dupa capul sau.
   Sa analizam cu atentie acest caiet de sarcini , poate vom gasi alte scapari precum precedentele si vom reusi sa intarziem furtisagul pentru ca e maximul la care putem spera atat timp cat nu ne vom organiza intr-o asociatie profesionala etica si puternica.

adrianmonea

Poate nu era conditie ca firma sa fie autorizata de ANCPI, daca are aparatura, persoane fizice autorizate,cifra de afaceri, pretz,poate sa participe si chiar sa castige.

Modificat de adrianmonea (19-12-2010 09:07:22)

bad wolf

#8
Citat din: adrianmoneaPoate nu era conditie ca firma sa fie autorizata de ANCPI, daca are aparatura, persoane fizice autorizate,cifra de afaceri, pretz,poate sa participe si chiar sa castige.

Conditia este prin lege !
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianmonea

Nu e adevarat, am catigat o astfel de lucrare,pt. lucrari topografice, in care nu era specificat sa fi autorizata firma de ANCPI,doar sa ai aiba personal autorizat categ. B,inafara de cifra de afaceri foarte mare si o garantie substantiala.Am catigat cu o firma de constructii.

bad wolf

#10
Citat din: adrianmoneaNu e adevarat, am catigat o astfel de lucrare,pt. lucrari topografice, in care nu era specificat sa fi autorizata firma de ANCPI,doar sa ai aiba personal autorizat categ. B,inafara de cifra de afaceri foarte mare si o garantie substantiala.Am catigat cu o firma de constructii.

Nu stiu ce aranjament aveati voi, dar orice lucrare care trebuie avizata de OCPI?ANCPI nu poate fi efectuata decat de firma autorizata de ANCPI.
Si daca vei citi cu atentie ord. 107 vei vedea ca pt. firme a aparut cat S , deci va fi obligatoriu autorizarea pentru toate firmele care efectueaza prin personalul lor lucrari de godezie, topografie , cadastru.
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianmonea

Nu am avut nici un aranjament dubios, te asigur, totul a fost corect, am fost dati si in judecata, de fapt,a fost data firma care a organizat licitatia, de catre o firma participanta,care a pierdut, normal.

John Doe

#12
Ca tot vorbeam noi de licitatii, uite ca cineva chiar tine socoteala la chestiuni de genul: http://www.porcisme.ro/ . Si iese un total de groaza.