cat

Creat de un_inginer, Feb 07, 2011, 07:21 PM

« precedentul - următorul »

un_inginer

Buna,
As avea si eu o intrebare informativa. M-ar interesa niste preturi(aproximative) pentru masuratoarea topografica a unei intersectii pentru modernizarea acesteia. Aveti idee cam care ar fi preturile pentru o asemenea lucrare? Multumesc!

dora3mira

Pentru oferte de pret contactati colegii in private. Multumesc

John Doe

Dar... intersectia e mare sau e mica?

topocad.cristi

comme ci, comme ca :)) ....nu mai faceti misto de colegii nostri picati din alta lume:)
in alta ordine de idei, pentru o lucrare de o zi, care nu implica costuri mari de deplasare, recomand un pret de 800-1000 de lei. daca e nevoie de aviz ocpi, mai pune 2-300 de lei, fara taxe. spor la treaba :)

un_inginer

nu e cam putin 800-1000 lei? atat costa o intabulare si masuratoarea o faci in cateva ore...

John Doe

Masuratoarea da, dar nu iei banii cand ai terminat de masurat, ci cand e avizat dosarul. Si pana acolo mai este.
Nimeni nu poate sa-si inchipuie cum arata intersectia ta, ce ti se cere sau nu si cat ai de lucru, deci ti s-a comunicat un pret recomandat daca consideri ca totul nu dureaza mai mult de o zi.

lacriman

Cred ca toata lumea are - sau poate gasi - batranele normative "O". O antemasuratoare (estimativa) iti da cantitatea de manopera necesara, stabilesti un salariu pentru personal, cu toate darile, calculezi valoarea manoperei, valoarea materialelor, aplici darile catre stat si ai un pret. se cheama "deviz estimativ" Nu e mai simplu asa?

sacoracad

Ce normative? Sa fim seriosi, trebuie sa fi realist cu tine. Calculul e simplu sa-l faci cat sa nu aduci bani de acasa. Cheltuieli (materiale) sunt nesemnificative.
Desi nu sunt adeptul in a lucra ieftin, ptr ca toti cred ca am investit destul de mult (scoala, apartura, logistica in general, etc.), eu cred ca esti castigat si cu 500 de lei (ptr 2 ore de lucru, 150 radiate, mas + procesare). Intradevar poate numai 20% este castigul, dar daca nu ai intabularea aia de 4 puncte la 1000lei,  merita sa o faci (sau macar o programezi cand ai timp). :nod:
P.S. Eu as cere 400E+TVA pentru ca banii alocati ptr. proiectul asta sigur sunt multi. Tu stii mai bine si care sunt datele problemei. :hi:

topocad.cristi

#8
Citat din: lacrimanCred ca toata lumea are - sau poate gasi - batranele normative "O". O antemasuratoare (estimativa) iti da cantitatea de manopera necesara, stabilesti un salariu pentru personal, cu toate darile, calculezi valoarea manoperei, valoarea materialelor, aplici darile catre stat si ai un pret. se cheama "deviz estimativ" Nu e mai simplu asa?

normele O, pe langa faptul ca prevad niste timpi de executie aberanti, sunt depasite si din punctul de vedere al metodologiei/tehnologiei folosite. 8 ore pt o retrointersectie? inginer la statie si tehnician la carnetul de teren? o justificare pt frecarea mentei de la DTM si IGFCOT

Mit

#9
Citat din: topocad.cristinormele O, pe langa faptul ca prevad niste timpi de executie aberanti, sunt depasite si din punctul de vedere al metodologiei/tehnologiei folosite. 8 ore pt o retrointersectie? inginer la statie si tehnician la carnetul de teren? o justificare pt frecarea mentei de la DTM si IGFCOT

Ai fost cu masina in service si ai verificat factura?
Ai avut surpriza sa constati ca pt. o operatiune ce necesita fizic 15 min. este tarifata la 3 ore?
Exact asa-i si la manopera topo. - in functie si de importanta operatiunii si de calificarea celui care o executa; daca gresesti retro, s-a dus naibii toata masuratoarea.
Acum intelegi de unde vine 8 ore???

Marian

Eu am lucrat pe normele astea, "O/1987" prin 1996-1998, ca asa mi-a cerut beneficiarul. Era intr-o zona industriala. Am cistigat bani frumosi, ca la un moment dat m-a rugat(beneficiarul) sa nu mai aplic coeficientul de acoperire(este de 1,7 in norme) si tot a fost bine. Normele nu cred ca sint exagerate tinind cont de raspunderea pe care o avem atunci cind aplicam topografia in practica. Mit are dreptate, in functie de importanta operatiunii si de calificare.

un_inginer

Eu nu vbeam de Retrointersectii...era vba de INTERSECTII RUTIERE. Cineva spunea ca ar cere 2000 euro ceea ce mi se pare mult. O intersectie cu maxim 2 benzi pe o directie de mers o masori in 1-2 ore .

dora3mira

Despre pret nu fac discutii caci fiecare isi pretuieste munca in aceste vremuri tulburi cum crede mai bine !
Dar despre partea tehnica iti dau urmatorul sfat : la efectuarea terenului ai grija sa faci ridicarea ta cu amprenta pe fatadele constructiilor amplasate in zona sau daca nu ai constructii cu detalii situate pana la o distanta de 50 metri de intersectie . Modernizarea acelei intersectii nu presupune doar refacerea carosabilului ci - exista posibilitatea ca proiectantul sa doreasca si o marire a acelui carosabil. Ca sa nu faci cale intoarsa in teren pentru completari de cerinte....

John Doe

Si fiindca de obicei inainte de a-ti da banii mai vrea ceva, lasa-ti niste borne mai solide dar ferite in teren (minim 3), astfel ca daca te intorci sa mai masori sa nu fii nevoit sa faci tot felul de artificii.

aurica

Buna,
As avea si eu o intrebare informativa pentru "un_inginer". M-ar interesa niste preturi(aproximative) pentru modernizarea unei intersectii. Aveti idee cam care ar fi preturile pentru o asemenea lucrare? Multumesc! Desigur partea de topografie constituie un mizilic...