Aventuri cu editura Matrixrom

Creat de goguletz, Feb 21, 2009, 10:26 AM

« precedentul - următorul »

goguletz

Am deschis acest topic cu gandul si siguranta, ca nu sunt singurul care a avut de-a face cu editura Matrix.

Am comandat pe parcursul mai multor ani cateva carti de la aceasta editura (livrarea facandu-se numai prin Posta Romana). Inceputul a fost promitator: am comandat cartea de Geodezie a domnului profesor Constantin Moldoveanu si dupa o luna am ridicat-o de la Posta. Am ramas surprins, auzind de la alti colegi ca dupa 6 luni lor tot nu le-au venit cartile.

Am inceput sa comand si alte carti; treptat timpul intre momentul efectuarii comenzii si momentul primirii pachetului a inceput sa creasca simtitor.

Ultima comanda a fost la inceputul anului trecut si a constat in cele 3 volume: "Masuratori terestre - fundamente" (cu gandul ca o sa am cartile pana la licenta - iunie 2008; "norocul" meu ca n-am mai dat licenta).

Dupa o perioada de doua luni, in care am asteptat rabdator un mic biletel de "iubire" de la Posta (avizul), plin de respect si cu "Nu va suparatiu-l" in gura, am sunat si i-am intrebat cand sosesc cartile. Raspunsul: "NU STIM!". M-am gandit ca nu i-am prins in luna lor buna, asa ca am revenit cu un telefon in fiecare luna, pana a trecut licenta, raspunsul fiind mereu acelasi.

M-am resemnat. Mi-am dat seama ca au si ei niste reguli de respectat:

1 - Cainii latra, ursul trece.
2 - Lasa tu pe maine ce poti face azi.
.
.
10 - Clientul nostru, stapanul nostru, f***las in gura.


Am primit cartile luna aceasta (anul 2009). La momentul efectuarii comenzii cartile costau 110 Lei. Am platit 139 Lei (127 Lei Cartile + Taxele Postale). Evident, pretul pe site era "orientativ" da' nu m-am prins eu.

Ziua cea mare:
     - Ajung la posta, astept la coada, calm, rabdator (ce mai insemnau 5 minute comparativ cu un an), fericit ca o sa ma pot bucura in sfarsit de acele carti.
     - Sunt in fata ghiseului, o doamna intinde mana catre mine (se merge foarte mult pe limbajul corpului); ii dau avizul, buletinul si banii. Doamna imi face factura, imi indica unde sa semnez si APOI se duce sa-mi aduca coletul.
     - Vine dupa un minut cu 3 colete; doua dintre ele le arunca intr-un colt jos, iar pe al meu il arunca (la propriu) pe tejghea.
     - Observ ca pachetul era aproape desfacut (rupt pe lungime), ros intr-un colt (era defapt coltul cartii de jos) si cu ambalajul deteriorat de la umiditate (se vedea ca a picurat=plouat pe el).
     - Ii aduc in atentia doamnei de la birou faptul ca pachetul este deteriorat. Raspunsul dansei: "NU DE LA NOI". Dupa care a inceput sa se balbaie si a chemat-o pe sefa. Acelasi raspuns si de la dansa.

Moment tare (decisiv; ganditi-va ce-ati fi facut voi):
     - Doamna sefa: DACA DORITI IL TRIMITEM INAPOI.

EEEEE cum o fi sa astepti un an dupa un pachet si din nu stiu ce motiv sa-l trimiti inapoi; oare in ce deceniu as fi apucat sa vad acele carti. The answer lays in the future, my friends.

Bineinteles, vine si raspunsul romanului:
     - Lasati-l asa... Am luat pachetul meu rupt si m-am dus in lume ......



SFATURI:
     - Daca doriti totusi sa apelati la serviciile editurii Matrixrom -> RABDARE, RABDARE, RABDARE.
     - Daca doriti totusi sa apelati la serviciile editurii Matrixrom - incercati sa evitati pe cat posibil curieratul; ridicati-le direct de la editura sau rugati pe cineva sa le ridice in locul vostru.


Am inceput cu totii sa adoptam o zicala, care reflecta foarte bine realitatea in Romania de azi:

"Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!"


Numai bine!

John Doe

Mersi de sfaturi, goguletz. Pacat de experienta prin care ai trecut, si de valoarea in sine a acelor manuale. Parca te doare inima cand altii isi bat joc asa de ele.
Tu chiar nu stiai ca sunt unele institutii ale statului care nu sunt niciodata ei de vina ? Printre care si Posta Româna. Si altele care nu fac disponibilizari (cu toata criza asta), si nu se plâng niciodata de salarii, pe banii nostri ? De exemplu, Distrigaz.

Nu ai cerut, dar daca imi spui o adresa de mail la care sa pot atasa fisiere, iti pot trimite o carte utila, zic eu (o am de pe Net). Nu e reclama sau altceva, pur si simplu cred ca e utila. Asta, fiindca pari un om "studios".

Modificat de John Doe (21-02-2009 16:03:18)

dangolesti

Am dorit sa cumpar Masuratori terestre-Fundamente de la editura mentionata. Am completat formularul on-line la care am primit si am raspuns asa cum se vede mai jos.
CONFIRMARE PRIMIRE COMANDA
"Matrix Rom va multumeste pentru alegerea facuta.
Comanda dvs. a fost inregistrata.
Produsele comandate sunt:
* Masuratori terestre. Fundamente-vol.1+2+3 - 1 exemplar
Aceasta este o confirmare de primire a comenzii dumneavoastra, care va fi onorata in functie de stocul disponibil.
MATRIX ROM"
REPLAY
"NU CREDETI CA AFIRMATIA DE MAI SUS TREBUIA FACUTA INAINTE DE A FACE EU
COMANDA?
DACA NU AVETI CARTILE IN STOC (DECI TIPARITE) DE CE NE MAI DATI
POSIBILITATEA SA FACEM COMENZI?
SAU VRETI SA VA FACETI BAZA CU DATE PERSONALE RESPECTIV DATE BANCARE?"
urmeaza raspunsul MATRIXROM
"Stiti ce, ca sa nu puneti toata lumea in aceeasi oala si ca sa nu mai aveti toate suspiciunile pe care le aveti, chiar daca avem cartile nu va onoram comanda.
Faceti rost de ele din alta parte, daca intr-adevar va intereseaza.
MATRIX ROM"
No comment!
LUCRURILE S-AU PETRECUT IN PERIOADA IULIE-AUGUST 2008 :dinti:

dangolesti

#3
Citat din: John Doe.................Asta, fiindca pari un om "studios".
Ai fler John. Confirm, este cum ai spus.

John Doe

Da, e cum am zis (sunt pe la jumatate cu lectura), dar am uitat / omis sa spun si a cui este; ma gandisem doar la goguletz, ca poate îi este utila. Scuzele mele pentru omisiune.
Dar poate e mai bine asa; cine are nevoie, o cere si i-o dau, si concluziile le va trage singur, nu i le implementez eu.
Cartea de care vorbeam mai sus o are si Dan (userul dangolesti). I-o puteti cere si lui.

sagy

Format electronic sau hartie? Daca e electronic il vreau si eu.. dau ultimul Harry Potter la schimb :P

dangolesti

#6
Citat din: sagyFormat electronic sau hartie? Daca e electronic il vreau si eu.. dau ultimul Harry Potter la schimb :P
fara schimb ca eu nu citesc decat SANDRA BROWN (sic):rotfl:
descarca de pe http://etopograf.ro/news.php
se cheama topografia in constructiile civile
PS-parca (si mai ales serios) mi-ar trebui ceva la schimb : o parere sincera. vreau sa rescriu materialul. mi-am cumparat perii, peptene si o tzesala mare. nu cer drepturi de autor.

dangolesti

#7
Citat din: John DoeDa, e cum am zis (sunt pe la jumatate cu lectura), dar am uitat / omis sa spun si a cui este; ma gandisem doar la goguletz, ca poate îi este utila. Scuzele mele pentru omisiune.
Dar poate e mai bine asa; cine are nevoie, o cere si i-o dau, si concluziile le va trage singur, nu i le implementez eu.
Cartea de care vorbeam mai sus o are si Dan (userul dangolesti). I-o puteti cere si lui.
pentru John si nu numai!
abia acum am citit mai atent succesiunea interventiilor; confirmarea mea se referea la faptul ca goguletz este un "studios" si nu la carte (stiu proverbul cu lauda-ma gura ca nu-ti dau degeaba sa maninci dar nu-l folosesc in cazul meu si atat mai putin aici).

mihutza

Salutare!
Noroc ca am citit acest topic, tocmai imi notasem si eu adresa si un numar de telefon si doream sa-mi comand si eu carte: Topografie Inginereasca.
O am la firma la care lucrez dar, as fi vrut sa imi incep biblioteca mea proprie si personala cu carti de specialitate, caci asa se cade....( desi as fi putut sa o trag sa xerox)

John Doe

Salut Dane !
Stiu proverbul; pe la noi se zice "lauda-ma gura ca ti-oi da friptura". Nu îl si aplic. Totusi, a recunoaste munca cuiva nu mi se pare din domeniul zicatorii de mai sus.
Nu stiu daca mai functioneste adresa de la etopograf; daca îi trebuie cuiva cartea, sa spuna. Nu chiar acum, ca mi s-a bulit culculatorul.

Nicole

Eu am comandat de la Editura Matrix carti de topografie , initial am luat legatura telefonic iar apoi am trimis un fax , am specificat ca imi pot fi trimise prin curierat rapid cu plata la primire. Intr-o saptamana am primit toate cartile chiar la servici . Imi amintesc ca am platit aprox. 500 lei pe carti si cam 124 lei curieratul.  :)

goguletz

Am doar doua cuvinte pentru tine, Nicole: "Esti onorocoasa". :)

Numai bine.

felipe

partea funky este ca eu le-am primit,repejor pot sa zic,dar nu ai ce citi in ele.Cred ca-s luate copy/paste de pe net.