Carte tehnica Leica TC 407

Creat de GreatRaz, Apr 30, 2010, 04:04 PM

« precedentul - următorul »

GreatRaz

Buna ziua. Are cineva o carte tehnica pt Leica TC 407. Imi apare o eroare(1292).Merci

John Doe

Poate fi o eroare de la date/time, nu stiu sigur

advex

Coduri erori Leica

http://www.imagehost.ro/pict/301706364bdae3ec63d01.jpg" alt="" border="0" align="top">


Un raspuns clar, cu detalii, sper sa vina de la cei care ofera spre vanzare astfel de statii.
Vezi rubrica "Vanzari"!

Modificat de advex (30-04-2010 20:41:16)

silviukro

salutare....am si eu nevoie mare de un ajutor. trebuie sa fac o trasare cu o leica tc407 si nu ma descurc cu etapele programului de trasare. am doar coordonatele punctelor de trasat si coordonatele a doua borne. va rog foarte mult sa ma ajutati!

adrianc

Etape: Set Job->Set Station->Set Orientation->Start.
Daca iti bagi toate punctele in statie, doar introduci punctul pe care vrei sa il trasezi, pui aparatul pe directia indicata, iti zice ceva cu left/right sau sagetele la stanga sau dreapta si o valoare cu care sa rotesti aparatul. Sau valoarea de rotit cu plus/minus. Il pui pe directie astfel incat valoarea sa fie aproape 0 (zero). Si dirijezi omul pe directia respectiva.
Din cand in cand mai masori distante pana la prisma si aparatul iti spune cat trebuie sa se duca inainte sau inapoi. De fiecare dat ai grija sa-l dirijezi pe directia dorita. Cand ai atins precizia necesara (2-3 cm, ca mai mult nu se poate oricum) il pui sa bata un tarus.
DACA, esti intr-o zona in care este necesara aplicarea unui coeficient de scara il calculezi si il introduci in aparat. (doar daca distantele depasesc 100m)
Daca nu bagi coordonatele in aparat, iti calculezi unghiuri si distante intre borne si punctele de trasat si le ... trasezi (trebuia sa ma repet)
Cred ca trebuie sa setezi aparatul sa iti traseze POLAR. Mai ai si optiunea de RECTANGULAR. Nu mai tin minte unde se seteaza dar sigur sunt pe undeva.

Cum adica ai "doar" coordonatele punctelor de trasat si coordonatele a doua borne? Ce-ai mai vrea?
La muncă! nu la întins mâna.

silviukro

multunesc pentru raspuns.
am doar coordonatele punctelor puse pe un plan de trasare....nu am si un .dwg de unde as putea sa-mi scot unghiuri si distate mai usor. am cunostinte de trasare doar prin metoda unghiulara....ma orientez pe punct cunoscut ...introduc unghiul de trasat...si apoi pe directia asta...aplic distanta in teren. nu stiu sa fac direct din coordonate...sunt incepator...abia iesit de pe bancile facultatii.
aveam nevoie de ajutor in privinta etapelor de urmat pentru a face trasarea concret pentru tipul asta de aparat ( tc407 ). inaintea mea au mai fost trasate o data de altcineva  punctele....si am avut si eu o tentativa de a face asta conform explicatiilor din manualul de utilizare si am obtinut o diferenta fata de cele trasate anterior de 1 metru... 1.3 metri....ceea ce mi se pare mult si cred k gresesc undeva.

John Doe

Nu mai stiu sigur, nu ai cumva in meniu ceva de genul STAKEOUT? Parca pe asta trebuie plecat de la inceput, mai departe la fel cum a zis adrianc.
Incearca sa iesi in curte, spune-i aparatului ca esti in punctul de coordonate 100 , 100 si vrei sa trasezi punctul de coordonate 200 , 200 si ar trebui sa-ti dea distanta de trasat 141,421 si unghiul (orientarea) de 50grade. Poate te ajuta sa-ti dai seama ce trebuie sa faci daca cunosti rezultatul dinainte.

crs


adrianc

Poti oricum sa-ti calculezi unghi si distanta din coordonate.
teta=arctg(deltaY/deltaX) si distanta=radical(deltaX^2+deltaY^2)
Daca spui ca iti da diferente de 1 metru verifica zona sa nu fie mai multe borne si tu sa folosesti o a treia borna. Fa o ridicare a zonei, verifica limitele existente si suprapune cu planul de trasare.
Intotdeauna cand te apuci de o trasare verifici reteaua.
La muncă! nu la întins mâna.

cornelino

Daca mai ai nevoie de ceva pt Leica TC 407  gasesti in manualul in limba romana pt seria 400.
http://dl.transfer.ro/transfer_ro-20apr-8b6ede42531.zip" target="_blank">http://dl.transfer.ro/transfer_ro-20apr-8b6ede42531.zip
valabil pana pe 30.04.2012