Ortofotoplanuri scara 1 5000

Creat de lilica, Aug 25, 2006, 02:07 PM

« precedentul - următorul »

lilica

ANCPI furnizeaza pe site-ul oficial un nou serviciu (http://www.ancpi.ro/index.php?page=server_imagini" target="_blank">http://www.ancpi.ro/index.php?page=server_imagini). Experimental pot fi consultate ortofotoplanurile din Ilfov si Giurgiu, scara 1:5000.
Cine are noroc si insista poate sa prinda perioada cand cei raspunzatori de acest serviciu pun si serverul in priza!

lilica

Intre timp a aparut mesajul "Aplicatie temporar indisponibila. Va rugam reveniti" semn ca amatorismul nu a disparut!

toderascu

Oare vor fi disponibile ortofotoplanurile vreodata?
Am auzit ca nici oficiile judetene care le au nu prea le pot folosi. ORICUM ZBORURILE AU FOST FACUTE VARA IN PERIOADA CU VEGETATIE ASA CA PRECIZIA ESTE .......

Dan70

Realizarea ortofotoplanurilor este o initiativa a Agentiei Nationale, intregul proiect fiind suportat 60% din bugetul institutiei si 40% prin programul Bancii Mondiale. Costurile totale se ridica la suma de 4,2 milioane de dolari. Pana la sfarsitul acestui an se vor finaliza toate zborurile iar produsul va fi disponibil pe Internet, pentru toata suprafata tarii, in martie 2006. In momentul de fata a fost acoperit un procent de 98% din suprafata totala a Romaniei.", a precizat Mihai Busuioc.
Asta este luata de pe site-ul ANCPI.  Ar trebui sa pot accesa aceste "bijuteii", dar........

Dan70

Atentie! "Bugetul institutiei" este reprezentat de suma dispozitiilor de incasare zilnice, adica de banii celor care doresc perfectarea unui act.

Dan70

Pe banii contribuabililor poti amana un termen? Si nu asta e problema: Daca nu poti sa-l sustii, de ce la 7 luni de la data cand proiectul trebuia finalizat (pe banii cetatenilor), inca ne mai batem in piept cu aceasta mareata realizare si nu scoatem informatia de pe site?
Profund respect...Multumim!

advex

Acum cateva luni am sesizat printr-un mail la OCPI faptul ca acest serviciu nu este disponibil. Au raspuns politicos (adresa semnata si stampilata) si ca urmare a aparut acel mesaj celebru "Aplicatie temporar indisponibila". Temporar fiind un termen relativ, se poate incadra la rubrica "la sfantu' asteapta!"
PS. Mai nou, in ton cu moda, pe site apare "newsletter ANCPI" cu rubrica de final "Sarbatoritii lunii noiembrie". PENIBIL!

Modificat de advex (05-11-2006 08:17:06)

toderascu

Asta e Romania. Si mai apare si ministrul Agriculturii, Fluturas mancal-ar mama si i pune pe tarani sa se duca la primarii si sa isi identifice parcelele pe asazisele ortofotoplanuri! :rotfl:
Fluturas tata! sunt unele unit adminis-terit care nu au nici planurile parcelare facute. Pe ce lume traieste asta ma fratilor. Iar domnul Busuioc cred ca este cel putin aerian.


set4

#9
Citat din: Dan70Realizarea ortofotoplanurilor este o initiativa a Agentiei Nationale, intregul proiect fiind suportat 60% din bugetul institutiei si 40% prin programul Bancii Mondiale. Costurile totale se ridica la suma de 4,2 milioane de dolari. Pana la sfarsitul acestui an se vor finaliza toate zborurile iar produsul va fi disponibil pe Internet, pentru toata suprafata tarii, in martie 2006. In momentul de fata a fost acoperit un procent de 98% din suprafata totala a Romaniei.", a precizat Mihai Busuioc.
Asta este luata de pe site-ul ANCPI.  Ar trebui sa pot accesa aceste "bijuteii", dar........


In momentul de fata sunt obligat sa platesc 80 RON la OJCPI pt un ortofotoplan altfel nu pot sa fac un cadastru intr-o tarla in extravilan

Daca ortofotoplanurile vor aparea pe Internet ce rost mai are taxa?

Mai ales ca va aparea daca nu a si aparut o lege care prevede ca cei care au o adeverinta de "fermier" care te obliga sa faci cadastru pt 1 ha cu 50 RON
De aici rezulta ca eu ar trebui sa platesc 30 RON din buzunar iar in cazul in care iau tariful normal sanctiunea e suspendarea stampilei

Asta s-ar fi comunicat la ultima sedinta cu autorizatii la care eu nu am participat deci nu stiu cat e de reala informatia


In schimb taxa de 80 RON se plateste deja asta e adevarat 100 %

vespasy

#10
Citat din: toderascuAsta e Romania. Si mai apare si ministrul Agriculturii, Fluturas mancal-ar mama si i pune pe tarani sa se duca la primarii si sa isi identifice parcelele pe asazisele ortofotoplanuri! :rotfl:
Fluturas tata! sunt unele unit adminis-terit care nu au nici planurile parcelare facute. Pe ce lume traieste asta ma fratilor. Iar domnul Busuioc cred ca este cel putin aerian.

Domnul Busuioc stie ca nu exista aceste planuri parcelare si ca sa fie treaba buna te obliga pe tine autorizat sa o faci...caci astfel nu-ti primeste documentatia la cadastru sa o avizeze....PE BANII CUI ??? asta e intrebarea..
Banii care au fost alocati cindva pt aceste planuri au fost papati de comisiile locale iar acum daca vrea un amarit sa faca carte funciara la 0.5 ha tre sa-i maori 4-5 sute de ha si sa faci planul parcelar....ca de...trebuie facut!!!
si mai nou in jud giurgiu trebuie sa treaca prin comisia de fond funciar sa puna avizul cine stie ce jurist ca ala e capabil sa verifice si sa avizeze un plan parcelar.....

Mihaielap

sint pf autorizata ( topografie ), din Bacau, caut o persoana  care a mai lucrat in domeniu si nu s-a autorizat inca si ar dori sa lucreze  ,eu  pot sa-i propun  sa colaboram astept raspuns pe mailul E-mail
(rog seriozitate maxima,multumesc)

lilica


dayquil

cine are ortplan la tarla 48 ,parcela 210 din comuna floresti ,loc luna de sus ,judetul cluj?

relutap

ai uitat sa ne spui CNP-ul proprietarului/proprietarilor