Unde e reteaua de indesire

Creat de STANE, Oct 20, 2008, 12:48 PM

« precedentul - următorul »

STANE

Salut toti membrii !
De curand am descoperit forumul vostru,e foarte interesant.
Ce observ ca lipseste e un capitol sau macar un topic despre existenta si pozitionarea bornelor retelei geodezice.
De multe ori am pierdut timp si benzina cautand prin balarii cu GPSul o borna despre care nici macar nu stiam daca mai exista.Piramidele au fost furate ba chiar am gasit borna sparta pentri armatura ei de fier(ord3-Merea,in Fundulea)

dora3mira

In mod firesc si intr-o stare de normalitate, astfel de informatii ar trebui sa gasesti la OCPI-ul din UAT unde ai lucrarea. Nu ti se pare firesc sa primesti aceste informatii de vreme ce platesti la fiecare ridicare topografica punctele aferente lucrarii ? OCPI-ul este locul unde se strang toate informatiile din teren - inclusiv despre disparitia sau starea bornelor se stie !

STANE

OCPI?-Haaaaaaa! Adica cineva acolo centralizeaza informatiile din documentatiile cadastrale ? Si eu am trecut in doc. "Starea bornei: BUNA" ca sa-mi iasa lucrarea.
E in "Informatii utile" un topic ma bag acolo

www.ipartner.ro

ordinul V (5) s-a dus odata cu borduriada...


436/581px 50.4KB

STANE

Da, si ord, 1,2,.... odata cu cererea de fier vechi.
Am vazut "Geocaching-mark". Noi n-am putea? As contribui si eu cu inf. despre bornele pe care le stiu din Ilfov, Calarasi, cum se ajunge,poze

dora3mira

Daca am avea atata constiinta incat la parcelare sa atragem atentia celor de la OCPI ca o parcela repartizata lu' nea Gheorghe are pe ea o ditamai movila ( ca pe-aici asa s-a intamplat cu Movila Tirighina ) .... Da' de ce sa renuntam la lucrari, nu? Mai ales stiind ca nea Gheorghe o sa bage buldozerul in ea in secunda unu ca sa faca o parcare pentru tiruri! Si spun nea Gheorghe ca nu stiu numele proprietarului ...in rest situatia e reala. Ultima data cand am ajuns pe-acolo deja disparuse jumatate din movila....
Pentru Stane ! - am avut un caz similar la DTM Curaturi - cu bulbul distrus - dar am preferat sa apelez la doua puncte GPS pe la mjlocul drumuirii si sa trec adevarul in documentatie ! DTM Tepu era ok. Daca pica fix pe lucrarea aia un control ...ziceai ca s-a distrus intre timp?
Tare mi-e ca ne furam singuri caciula incercand sa ascundem adevaruri care apoi ne starnesc revolta!
Oare nu cumva ne fofilam evitand sa gandim ca-n occident ?!
La fiecare documentatie topografica se percepe o taxa pentru punctele furnizate de OCPI - pe care puncte tot noi le determinam adesea....Ce-ar fi daca am incepe sa spunem mai tare si mai raspicat ca dorim ca acele fonduri sa fie folosite la indesirea retelei ? Cam toate OCPI-urile au acum GPS, nu?! Si ca sa putem da lucrari de calitate care evita suprapuneri nedorite si situatii imposibile ... ca sa nu mai spun de nervii reciproc starniti - si ai inspectorilor dar si ai nostri... n-ar fi cazul sa strangem randurile cand avem idei ce pot duce la o armonizare a relatiilor si la timp castigat atat de noi cat si de ei ?!

John Doe

Da, dora3mira, ne furam singuri caciula ca s-o mâncam, fiindca altfel murim de foame. Si toti speram într-un viitor mai bun, stii ca speranta moare ultima. Poate ca problema de care spui e mai mare decât noi, sau noi mai mici decât ea. Dar ceva trebuie facut, si nu numai aici. Oare OGR ce ar avea de spus ?

Toate bune,

www.ipartner.ro

Suntem protejati de lege.

INFRACŢIUNI:

1. Degradarea terenurilor agricole şi silvice, a împrejurimilor acestora, distrugerea şi degradarea culturilor agricole, a lucrărilor de îmbunătăţiri funciare, a bornelor şi semnelor topografice sau geodezice, a monumentelor istorice şi ansamblurilor şi siturilor arheologice, ori împiedicarea luării măsurilor de conservare a unor astfel de bunuri, precum şi înlăturarea acestor măsuri, constituie infracţiuni de distrugere şi se pedepsesc potrivit prevederilor Codului penal*).

2. Ocuparea în întregime sau în parte a terenurilor de orice fel, înfiinţarea sau mutarea semnelor de hotar şi a reperelor de marcare, fără aprobarea primită în condiţiile legii, sau refuzul de a elibera terenul astfel ocupat fără drept constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani. Dacă fapta prevăzută la alin. (1) se săvârşeşte prin violenţă, ameninţări ori de două sau de mai multe persoane împreună, pedeapsa este închisoare de la 2 la 7 ani.

dangolesti

da marian, ai dreptate, dar corect ar fi sa spunem ca si pana acum am fost protejati de lege. ei shi?. crezi ca nu se vor mai distruge borne si nu se vor mai fura semnale?. sa fim seriosi. de cate sesizari, facute de OCPI, care este indreptatit legal sa faca diligentele in cazuri de distrugeri de borne, ai auzit? si ca sa fie relatarea completa sa spun ca viceprimarul din Gura Vitioarei s-a gandit sa faca curatenie de betoane si panouri publicitare in intersectia cu drumul care duce la Slanic Prahova. Ca sa vezi si sa si crezi, printre betoane era si una din cele 2 borne GPS care existau pe aceasta comuna. in ocluzie (nu este greseala de dactilografiere) NO COMMENT :x

www.ipartner.ro

Dar sunt si cazuri din cealalta parte, atunci cand pe terenul unuia se afla o borna, si primarul i-a trimis in scris ca daca o distruge si daca nu o intretine se va ajunge acolo unde spune legea. Cunosc fapt real. Proprietarul este obligat acum sa ofere acces oricarui topograf ce doreste sa masoare.

dora3mira

John Doe.... daca tu dai in scris ca in sinea ta crezi cu sinceritate ca acel coleg al nostru care n-a facut precizarea , de foame ce-i era , pe cartea funciara a clientului ca se afla o ditai movila - pe care dealtfel a folosit-o la masuratoare, ca inspectorul OCPI murea de foame cand s-a facut ca nu stie ca acea movila o mai vazuse ca punct vechi de sprijin in enspe documentatii...pe cuvant ca incep sa te cred ca asta e cauza !
 Totusi inclin sa cred ca fiecare din noi are o constiinta si niste principii de viata pe care-si sprijina felul in care ia decizii.
 Citeste cele doua cazuri de mai sus . Primul nu am sa spun ca este rea vointa dar lipsa de informare cu siguranta.
Rea vointa am sa spun ca este cand o sa aflu ca vecinul de langa parcela proaspat determinata in teren si tarusata ca la carte ,in urma topografului trage ca disperatul de "morcovi" si-i pune pe foc ca sa nu mai stie vecinu unde i se termina parcela si unde incepe a lui, in speranta ca poate-poate face el o smecherie .
Iar dupa cateva luni ...sa vezi dracie ! Suna un topograf sa-i faca tarusare la propriul teren, ala ii da un numar de telefon al unui coleg ca e prea ocupat, iar colegul e topograful care i-a tarusat si vecinului! Stiind omul ca deja are baza in teren, ii zice ca se face treaba , nu-i problema. - Cand? intreaba rauvoitorul .
 -Azi e bine? spune topograful. Isi ia omu sculele, se duce in teren si isi pune mainille in cap cand vede ca a disparut si tarusarea si baza... Prevazator , dar un strop cam excentric fata de teren , ascunsa de balarii este inca o baza din reteaua creata la prima masuratoare. Rauvoitorul exclama uluit , uitand cu cine vorbeste " ia uite mai, pe aia nu i-am vazut!".
Sa-ti mai spun ca e caz care mi s-a intamplat? Parca voi nu patiti fel de fel...
Doamne, colorata soarta avem in tara contrariilor si bine a strans Nichita Stanescu in doua vorbe ceea ce simt adesea : Rasu-plansu

dora3mira

Si inca ceva! Oare de unde ideea ca altcineva ar trebui sa faca valurile in locul nostru? Asteptam para lui malaiata ba de la OGR, ba de la ANCPI, ba de la hotararile nu stiu carui grup de interese sau altul !
Ma uit la o tagma care traieste BINE si stie sa-si apere interesele cu adevarat - notarii. Ati incercat sa patrundeti macar o singura data pe forumul lor? Fara un cont cu date reale nici ei nu pot sa o faca. Si chiar credeti ca nu se mai ciufulesc si ei uneori ? Doar oameni sunt, nu?! Numai ca isi protejeaza imaginea fata de restul lumii si ca intr-o familie, ceea ce au de spus, indreptat sau certat o fac cu usile inchise.E o tagma care impune respect pentru ca au invatat sa se respecte unii pe ceilalti.

dangolesti

Din pacate pentru, noi notarii nu sunt singurii in aceasta situatie. hai sa ne uitam la avocati, sau arhitecti sau daca nu aveti repere va rog sa ne aducem aminte ce a declarat dr. Sorin Oprescu dupa operatia lui Ciomu. Toti se balacaresc, sunt plini de vanitati poate uneori indreptatite dar in nici un caz mereu. Incercati sa trageti cu urechea la discutia dintre doi arhitecti despre al treilea.
In alta ordine de idei, Dora, nu stiu daca celui de la OCPI ii era foame sau nu dar sincer ma indoiesc ca este capabil sa stocheze informatii despre puncte care mai exista sau nu. Nu mai stiu decat sa linga hartii iar operatiunea o fac cu mult naduf.
Da, subscriu la ideea cu constiinta si principiile, sau altfel spus sa facem in asa fel ca dimineata cand intram in baie sa facem un dus sa nu ne vina sa-l scuipam pe ala care-l vedem in oglinda. :hi:

John Doe

dora3mira:
De obicei, nu prea postez pe forum; nu doresc sa stie toti cine sunt (un om obisnuit, dealtfel), însa ceea ce ai spus tu este oarecum deosebit, sau nu m-am facut bine înteles. Si nu e vorba de a crede în sinea mea cu sinceritate ceea ce spun; daca am zis ceva, înseamna ca asa este; fie am vazut cu ochii mei, fie informatia s-a concretizat din mai multe surse de încredere. Si chiar cred ceea ce spun, îmi place meseria mea, n-o fac pentru bani (interesant ?), si nu-mi discreditez colegii, chiar daca merita. Foarte rar ma enervez, dar atunci iese foarte urât.
Da, daca asa vrei tu, îti spun înca o data ca exista oameni flamânzi, care ajung sa faca lucruri care... NU se fac. Unul a facut praf un teritoriu întreg de Carte funciara, a scapat de penal, dar... a facut bani? Da, i-a facut, multi. Si acum el îi are iar eu, care încerc sa lucrez cât mai corect, nu-i am.
Nu stiu ce e cu movila aia, nu eu am vorbit despre asta. Dar inspectori care fac lucruri ...sa spunem aiurea, vor fi întotdeauna. Iar terenurile s-au împartit la L18/1991 functie de multe lucruri, dar nu corect. Sau macar omeneste; si aici intervine din nou ideea de "foame". Sau "business".
Ce sa fac eu daca multi trateaza majoritatea lucrurilor ca pe o afacere?
Stam si povestim aici pe forum. Facem schimb de informatii - un lucru bun. Dar lucrurile cu adevarat urâte n-o sa le putem îndrepta stând de povesti ca babele la poarta sâmbata. Si ma întrebam ce e de facut. Para malaiatza n-o sa pice, normal. OCPI se misca, dar parca n-am încredere. OGR se misca si ei, dar ... ce sa mai povestim atât? Ma întrebam ce putem face noi, cei de-aici, autorizati sau nu, pentru a schimba unele lucruri care trebuie schimbate sau macar clarificate.

Toate bune,

dora3mira

Trist si adevarat, dar nu foame ii spune ci lacomie, m-ai convins.
Nenorocirea este ca fiecare nas isi are nasul si cei ajunsi in varf numai ei stiu ce compromisuri inghit si de la cine. Optiunea intre a avea bani si pozitie inalta si aceea de a iti face meseriea cu pasiune dar pe bani mai putini si intampinand greutati care adesea indeparteaza clientela ( deunazi am fost intrebata daca sunt agreata de inspectorii OCPI si pot scoate o documentatie cu taxa de normal si in termen de urgenta + o prajitura acolo ! ), aceasta optiune - spun, ne apartine. Dupa cum vezi John Doe, asemenea tie si asemenea multor colegi de breasla, prefer sa-mi fac treaba ... cu bucurie si pasiune. Numai sufletele noastre stiu ce greutati intampinam si adesea mai avem parte si de clienti rau platnici si care daca la inceput mizeaza pe bunavointa ta de a incepe lucrarea inainte de a incheia un contract, ulterior nu-ti mai platesc eforturile tocmai din pricina ca nu esti protejat de un astfel de contract - inventand motive de tot rasul ! Ca in orice alta meserie ai optiunea de a te inrai sau de a fi acelasi care ai fost insa mai precaut si un pic mai ferm.
John Doe ! Daca tu vrei sa ramai anonim, e ok. Daca nu, iarasi este ok. Chiar stiindu-ti numele adevarat, sunt doar 5% sanse sa te si cunosc "in carne si oase". Ceea ce spui tu mai sus ma pune pe ganduri.... Cred ca ti-ai tradus gresit raspunsul dat de mine ceva mai sus. Nu era decat o remaarca amara. Rolul nostru este sa descalcim itele unui cadastru facut din peticele....nicidecum sa le incalcim mai rau... Si sumele de bani daca vor reflecta munca noastra - atat cat consideram fiecare din noi ca face...nu voi spune ca este nici lacomie si nici nesimtire - cata vreme numai noi stim cate ore pierdem pentru a lumina o situatie sau cate zile si nopti de studiu am investit in ceea ce facem.
Dar despre multe, multe de tot avem de discutat ....asta e sigur....
Numai te rog, fa-mi pe plac si nu spune ca de foame...spune ca mine ...de lacomie fac cei care fac lucruri care NU se fac !