deformatie liniara

Creat de cipriangrigoras, Ian 07, 2010, 02:54 PM

« precedentul - următorul »

cipriangrigoras

Salut si La Multi Ani!Am o nelamurire,daca ma poate ajuta cineva:
Referitor la deformatia liniara in diferite zone ale tarii,in interiorul si in exteriorul cercului de deformatie nula,ma poate ajuta cineva cu un exemplu corect de deformatie si factorul de scara ce trebuie introdus in aparat pentru a nu aparea greseli pe distante mari?
Va multumesc!

Mit

Faci masuratori geodezice? Ce intelegi prin "distante mari"?
In ce aparat introduci factorul de scara?
Parerea mea este sa pleci de pe borna DTM, sa-ti faci ridicarea din statii de drumuire si sa te inchizi pe alta borna DTM.
La birou faci compensarea drumuirii (eventual cu topoSys) si apoi calculezi punctele radiate.
Spun asta pt. ca la calculul coordonatelor bornelor DTM s-a tinut cont de aceste deformatii in compensarea retelei geodezice.   :hi:

cipriangrigoras

Acum lucrez in zona Constanta pe un santier de 5000 de hectare,am avut de facut ridicari la unele drumuri,5-6 km si nu am avut pe ce ma inchide.Folosesc o statie leica 1201.
Stiu ca la vize mici nu ma prea afecteaza,dar daca am de facut drumuiri cu vize mai lungi as vrea sa stiu cum ma afecteaza acest factor.Mersi
Din ce stiu eu,in zona deformatia este aproximativ 37 cm la km si am inteles de la un topograf ca ar trebui sa folosesc 0.99963,dar din logica mea si din ce am citit ar trebui 1.00037.Aici nu sunt lamurit

cipriangrigoras

Am gasit un tabel cu deformatia pe distanta,CT e la aprox 320 km,def 37,94.
Daca stie cineva sigur ca in exteriorul cercului e peste 1,va rog sa-mi spuneti.Chestia e ca unde am mai intrebat am primit 2 variante de raspuns:1,00037 si 0.99963,cum am mai spus

goguletz

I'm on the job.

Vezi mai multe detalii aici:
http://www.topo-online.ro/home/stereo70.html" target="_blank">http://www.topo-online.ro/home/stereo70.html

Foloseste relatia de calcul a lui D_sec si vezi ce-ti da.

Articolul a fost scris de Morosanu Bogdan; eu doar l-am preluat.

Bafta!

cipriangrigoras

pe santier fac normal si ridicari si trasari.Am de trasat niste trasee de cablu electric,chestia e ca o alta echipa traseaza drumurile cu GPS-ul si exista posibilitatea sa nu ne suprapunem cum trebuie.Tu zici ca la trasare folosesc un factor si la ridicare altul?

cipriangrigoras

Va multumesc mult pentru ajutor.M-am lamurit in proportie mare,am sa discut cu colegii de la drumuri

goguletz

Cu multa si mare placere.

Apropo bre, LA MULTI ANI!