rectificare plan cadastral

Creat de ali_rosca, Ian 31, 2012, 11:10 AM

« precedentul - următorul »

ali_rosca

am facut o rectificare plan cadastral - extravilan, am schimbat pozitia si geometria unor parcele care sunt toate intr-o zona...
am inteles ca trebuie sa fac si CP pentru aceasta operatiune si nu stiu cum:
-ce proprietar introduc ( de pe tp sau primaria)- primaria a comandat lucrarea
-cum generez cp-u - pentru fiecare parcela fac un cp doar cu geometria ei?
-ce alte date mai introduc?
please help!!!

adrianc

In principiu, proprietarii tabulari. Daca zici ca ai modificat niste percele inseamna ca ele aveau cadastru anterior, deci, au carti funciare si cunosti si numerele. Ceri copii conforme cu originalul ale incheierilor si/sau extrese de CF si vezi cine e proprietar acolo.
In principiu primaria ar trebui sa aibe niste copii de pe actele de proprietate, in momentul in care cumperi un imobil il declari la primarie sa-ti platesti impozitul pe moft, deci, si de la primarie.
Acum, nu cumva iti trebuie acordul proprietarilor pentru ce faci?
Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la oficiul local si sa intrebi un inginer sef (sef serviciu cadastru si geodezie) sau macar un inspector si vezi ce spun ei. Eventual poti cere o parere a ANCPI-ului.
La muncă! nu la întins mâna.

John Doe

Fiecare oficiu de cadastru poate proceda putin diferit fata de altele, mergi la OCPI-ul tau si intreaba exact ce ai de facut.

ali_rosca

voi ati facut asa ceva? aveti vre-un model?

Anton Pann

Probabil te-ai incadrat in <5% , pentru ca daca esti peste , se va respinge lucrarea. Daca esti in <5% ar trebui sa se incadreze in "repozitionare" . repozitionarea este definita in 634 :suprafata, geometria si cred ca si dimensiunile pot fi modificate in limita a < 2-5% . Cate o lucrare pentru fiecare parcela, si cred ca ar trebui legate , fiind o lucrare pe mai multe parcele. La fiecare lucrare se trec evident "proprietarii" din Cf .Nu poti face modoficari fara acordul proprietarilor .

Modificat de Anton Pann (31-01-2012 12:34:18)

Mit

Conform ordinului, daca se constata plus de suprafata, comisia de fond funciar poate opta pt. distribuirea acestuia proportional la parcelele din sola (daca plusul este mic), sau se va pozitiona intr-o zona indicata de comisie, acest plus ramanand la dispozitia comisiei de FF.

John Doe

Eu chiar acum lucrez la o... cum sa-i zic? ca pana si termenii difera - de ce tot zic sa mearga omul la OCPI-ul lui si sa intrebe? hai sa o numim REPARCELARE. Adica am un plan parcelar avizat pe o tarla, facut tot de mine, insa dupa avizare s-a constatat ca mai exista inca o parcela in tarlaua aia, care nu aparea la vremea respectiva in baza de date a OCPI (greseala de tehnoredactare probabil), si atunci i-am tras o diminuare de suprafata de 1.62% (parca) pe toate parcelele si acuma incape si asta nou descoperita. Daca mai apare inca una, serbus ca nu mai  incape.
Am de facut planul parcelar ca de obicei insa in memoriul tehnic scriu frumos ce si cum si DE CE am facut, evidentiez cu o culoare conturul parcelelor care sunt deja avizate pe parcelarul gresit si cu alta culoare pe parcelarul nou. In rest, ca de obicei: anexe, tabel insa denumirea lucrarii poate fi: reparcelare, repozitionare, rectificare, modificare, etc.

DAR: nu sfatuiesc pe nimeni sa procedeze identic, chiar mi-e groaza ca s-ar putea apuca unii sa se certe la vreun OCPI pe motivul ca "La Sibiu asa se cere!!!" dar retineti ca nu am precizat la ce OCPI am lucrarea. Cel mai bine, dar se pare nu si cel mai la îndemâna, este sa mergeti la OCPI-ul pe care aveti lucrarea si sa intrebati concret ce trebuie sa contina o lucrare de genul. Ceea ce am spus eu este doar un exemplu real, sper si de ajutor.
Daca considerati ca nu aveti pe cine sa intrebati la OCPI, atunci nu are nici cine sa va avizeze lucrarea deci mai bine n-o mai faceti. Insa eu cred ca cu calm si tact se poate gasi intelegere oriunde.

ali_rosca

John Doe... ai facut si CP?? ce trebuie sa contina??parcelarea am facut-o mai trebuie sa fac CP-u si m-am impotmolit...

bad wolf

Incercati aici: http://ancpi.ro/pages/download.php?lang=ro" target="_blank">http://ancpi.ro/pages/download.php?lang=ro
  cu aplicatia`

Prima inregistrare

Prima inregistrare multipla plan parcelar

Nu stiu daca functioneaza. Eu nuam mai lucrat din 2007 in cadastru dar mai citesc despre asta.

Modificat de bad wolf (01-02-2012 01:39:25)
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianc

CP-ul (se face unul singur) este obligatoriu acum
La muncă! nu la întins mâna.

John Doe

Da, se face un singur CP dar exista, ca de obicei, o mare problema: s-a actualizat versiunea de CP care nu te mai lasa fara CNP, iar pe asta n-ai de unde sa-l iei de la toti proprietarii din tarla. Asa ca s-a ajuns la un compromis: fiindca e o inregistrare cu flux intrerupt, deci oricum nu prea conteaza ce proprietari ai scris tu in CP, se scrie unul singur cu CNP cu tot - acela pentru care faci parcelarea.

ali_rosca


John Doe

Ti-am trimis unul, cel pe care l-am primit si eu oficial mai demult, ca model. Nu e cu CNP-uri.
Am scris si un program LISP care iti face asa ceva, dar nu e gratis.

ali_rosca