prima inscriere - pe jumatate

Creat de heruvim, Noi 24, 2011, 09:48 AM

« precedentul - următorul »

lacriman

#15
Citat din: MarianDrumul trebuie sa faca parte din domeniu PRIVAT  al localitatii respective, daca e domeniu public nu se poate intabula.
Cine zice ca nu se intabuleaza imobilele din domeniul public????
Bineinteles ca se intabuleaza, cu mentiunea ca face parte din domeniul public.
Sunt la moda acum proiectele pentru obtinerea de fonduri europene pentru modernizarea strazilor si a drumurilor de exploatare (ce-or fi modernizand la drumuri de 4m prin araturi???), si una din cerintele de la dosar este extrasul de carte funciara.
Dosarul de intabulare contine bineinteles documentatia cadastrala, care nu difera cu nimic de cea a oricarui imobil, iar ca acte trebuie prezentat inventarul bunurilor din domeniul public al UAT respectiv (insusit prin Hotararea consiliului local, cu aviz de legalitate de la Consiliul Judetean), care se gaseste la Primarie. (adica trebuie sa se gaseasca). Problema e ca legea spune ca acest inventar trebuie aprobat prin Hotarare de guvern, lucru care la majoritatea UAT nu s-a realizat. Asa ca bafta.
Ce nu inteleg , de ce iti trebuie tie, ca autorizat in cadastru, model pentru un formular al Consiliului Judetean??? Ce, il faci tu?

adrianab

sa stie ce sa cerata de la Primarie si cum sa arate actul in cauza!

bad wolf

#17
Citat din: lacriman
Citat din: MarianDrumul trebuie sa faca parte din domeniu PRIVAT  al localitatii respective, daca e domeniu public nu se poate intabula.
Cine zice ca nu se intabuleaza imobilele din domeniul public????
Bineinteles ca se intabuleaza, cu mentiunea ca face parte din domeniul public.
Sunt la moda acum proiectele pentru obtinerea de fonduri europene pentru modernizarea strazilor si a drumurilor de exploatare (ce-or fi modernizand la drumuri de 4m prin araturi???), si una din cerintele de la dosar este extrasul de carte funciara.
Dosarul de intabulare contine bineinteles documentatia cadastrala, care nu difera cu nimic de cea a oricarui imobil, iar ca acte trebuie prezentat inventarul bunurilor din domeniul public al UAT respectiv (insusit prin Hotararea consiliului local, cu aviz de legalitate de la Consiliul Judetean), care se gaseste la Primarie. (adica trebuie sa se gaseasca). Problema e ca legea spune ca acest inventar trebuie aprobat prin Hotarare de guvern, lucru care la majoritatea UAT nu s-a realizat. Asa ca bafta.
Ce nu inteleg , de ce iti trebuie tie, ca autorizat in cadastru, model pentru un formular al Consiliului Judetean??? Ce, il faci tu?

Nu uita ca drumurile(ca si caile ferate) care fac parte din domeniul  public al statului se intabuleaza conform Protocoalelor incheiate cu ANCPI(e adevarat ca Protocoalele se refera in special la exproprieri).

Modificat de bad wolf (10-12-2011 18:47:55)
Sper sa gasesc cararea corecta !

Burtic.Alexandru

Dupa o lunga conversatie cu un individ de la primarie, am inteles ca se poate si cu ordinul prefectului (asa zicea dansul). Si am impresia ca ma duce cu zaharelul domnul de la primarie, numai sa nu faca treaba, si vroiam sa ma informae eu cu ce mi-ar trebui sa duc lucrarea la bun sfarsit. Va multumesc tuturor pentru sfaturi si va doresc sarbatori fericite!!!

cristi_gav

Cu drumul, problema cred ca sta asa:
- daca e domeniu public, trebuie sa se regaseasca in Inventarul bunurilor care apartin domeniului public al........, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, partea I;
- daca e domeniu privat, trebuie sa se regaseasca in Hotararea consiliului local de inventariere a domeniului public si privat al ........
Actele acestea (vizate "conform cu originalul"), plus asa-numitul (in judetul meu) "acord de intabulare", cereri si declaratii semnate si stampilate la primarie sunt de ajuns pentru cadastru si intabulare.
Succes!

nortek_b

totusi cine stie cum (ce acte trebe depuse de catre primarie) si cand (in cat timp) se da hot de guv pt introducere in domeniu public, ca pe mine de azi vara ma tot abureste unu ca asteapta hot de guv ????

nortek_b

stie cineva ce acte, unde si in cat timp iasa hg???

topocad.ana

de la 6 luni la 3 ani. si dupa 3 ani nu a iesit inca :)

bad wolf

#23
Citat din: topocad.anade la 6 luni la 3 ani. si dupa 3 ani nu a iesit inca :)

Daca prin alegeri cu shimbari de guvern e posibil sa depui de cateva ori documentatia pentru o hotarare de guvern si sa iasa la..calendele grecesti.
Sper sa gasesc cararea corecta !