verticalitate stalpi

Creat de ionel, Feb 11, 2011, 12:19 PM

« precedentul - următorul »

ionel

Salut. Are idee cineva ce presupune o lucrare de verticalitate la un stalp de electrica si cam la ce pret se ridica o astfel de lucrare?

diagodose2009

Cel mai simplu mod;

Operaţiile sunt simple: faci un tringhi dreptunghic  pe teren..
           Unghiul de 100g este la baza stălpului..
          Alegi două distanţe pe teren (ex la 50m catetele triunghiului)

La capetele catetelor baţi pe teren punctele de staţie.. Staţionezi cu aparatul (ex. teodolit)
stâlpul de la bază spre vârf şi obligi constructorul să indrepte slălpul..

Acesleaşi operaţii le faci şi la capătul celei de a doua catete, unde staţionezi cu teodolitul.....
Ca să meargă rapid poţi folosit două teodolite..la cepete catetelor..
Între punctele de staţie fixate pe teren este ipotenuza triunghiului desenat pe teren..

Poate există şi alt mod.....

bad wolf

#2
Citat din: diagodose2009Cel mai simplu mod;

Operaţiile sunt simple: faci un tringhi dreptunghic  pe teren..
           Unghiul de 100g este la baza stălpului..
          Alegi două distanţe pe teren (ex la 50m catetele triunghiului)

La capetele catetelor baţi pe teren punctele de staţie.. Staţionezi cu aparatul (ex. teodolit)
stâlpul de la bază spre vârf şi obligi constructorul să indrepte slălpul..

Acesleaşi operaţii le faci şi la capătul celei de a doua catete, unde staţionezi cu teodolitul.....
Ca să meargă rapid poţi folosit două teodolite..la cepete catetelor..
Între punctele de staţie fixate pe teren este ipotenuza triunghiului desenat pe teren..

Poate există şi alt mod.....

Metoda este corecta, doar ca se lucreaza in acelasi timp cu dou teodolite si doi operatori.
Asta datorita fatului ca trebuie sincronizare pe ambele directii .

Dar poate ca pe colegul nostru il intereseaza verificarea verticalitatii , ori asta se face altfel....

Modificat de bad wolf (11-02-2011 13:02:33)
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Spune mai exact ce vrei: sa pozitionezi vertical un stalp la montare, sau ai un stalp montat gata si vrei sa vezi daca e vertical ?

Modificat de John Doe (11-02-2011 12:29:45)

cristea

Am urmarit 6 stalpi de LEA de 20kw care se aflau pe un teren inundabil.
Odata la 5 ani se fac verificari pt verticalitate la acestia.Pretul 1200 lei.Timp de lucru ??2ore pe teren si 4-5 la intocmirea documentatiei care cuprinde:
coperta
foaie de capat
borderou cu specificatia ce contine doasarul(piese scrise desenate, nr,planselor, etc.)
un memoriu
 carnetul de teren
schita vizelor
planul se situatie
un profil longitudinal
si sectiuni transversale cu inclinatiile lor(daca sunt)

cristea

si am uitat Plan de incadrare in zona

bad wolf

#6
Citat din: cristeasi am uitat Plan de incadrare in zona

Verificarea verticalizarii se face altfel. E mai greu de explicat pe forum.
Cauta Topografia Ingineresca de Cristescu, sau in vol. III de la Manualul ing. geodez.Daca nu le gasesti imi spui si ti le scanez eu si ti le trimit.
Sper sa gasesc cararea corecta !

cristea

Cum se masoara nu trebuie beneficiarul sa stie.
Eu am scris doar ce am pus la documentatia predata.
Trebuie sa-i dai ceva beneficiarului, nu?....si daca e cat mai stufoasa documentatia e mai bine. :hi:

John Doe

Da bun, am priceput, dar totusi... ce vrea userul care a deschis topicul?

bad wolf

#9
Citat din: cristeaCum se masoara nu trebuie beneficiarul sa stie.
Eu am scris doar ce am pus la documentatia predata.
Trebuie sa-i dai ceva beneficiarului, nu?....si daca e cat mai stufoasa documentatia e mai bine. :hi:

Tu ai citit ce am scris eu?
Beneficiarului trebuie sa-i dai un proces verbal din care sa rezulte ca stalpul este verical , sau eventalele deviatii de la vericala , in "m" si pe ce directie este deviatia.
Ex. 0.25 cm - NE.(Adica stalpul are axul inclinat cu 25 cm spre NE.
Stalpul este pergect vertical atunci cand , are aceleasi coordonate x, y, in orice punct , de la baza la varf.
Dar , tu stii cum se verifica verticalitatea stalpilor??
Sper sa gasesc cararea corecta !

ROBERT_TOPO

am avut si eu o lucrare de genul asta,verificarea verticalitatii antenelor GSM in constructie,cea ma simpla metoda este cea de comparare a coordonatelor de la baza cu cele din varf,sau fixezi luneta pe axul de jos iti memorezi ce unghi ai si apoi muti luneta pe varf si vezi ce unghi ai,diferenta este iclinarea,bineintele din cel putin 3 puncte in jurul punctului verificat

ROBERT_TOPO

si beneficiarului ii trebuie doar un proces verbal de verificare,de ce sa contribuim la firmele de maculatura ca oricum nu au nici un folos

bad wolf

#12
Citat din: ROBERT_TOPOam avut si eu o lucrare de genul asta,verificarea verticalitatii antenelor GSM in constructie,cea ma simpla metoda este cea de comparare a coordonatelor de la baza cu cele din varf,sau fixezi luneta pe axul de jos iti memorezi ce unghi ai si apoi muti luneta pe varf si vezi ce unghi ai,diferenta este iclinarea,bineintele din cel putin 3 puncte in jurul punctului verificat

Prietene, pune mana pe topografia ingnereasca, ca habar nu ai cum se face verificarea verticalizarii unui stalp construit.
Iar datele pe care le am spus eu sunt obligatorii in procesul verbal de verificare.
Si nu uita , in aceste czuri , gresala se plateste penal.
Sper sa gasesc cararea corecta !

ROBERT_TOPO

am facut cate artificii pentru ce trebuia sa fac urgent in teren dar partea cu verificxare coordonatelor cred ca este cea mai buna

kod

si cum "luai" coordonatele varfului semanlului GSM ? prin ce metoda, intersectie liniara, prizma, cu laserul ...cum ?